Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 3. 2020
Líbí se mi

Jsme v tom spolu, pomáháme si navzájem

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 3. 2020
Líbí se mi
Jsme v tom spolu, pomáháme si navzájem

Jsme v tom spolu, pomáháme si navzájem

Říkává se "zlaté české ručičky" a toto rčení se hlavně v posledních týdnech ukazuje jako velmi pravdivé. Celé Česko šije roušky, ale nejen to.

Dílny módních tvůrců, divadla, prostory různých firem a institucí a především domácnosti se proměnily v rouškové manufaktury. Někteří šijí jen pro rodinu, ti zdatnější i pro širokou veřejnost, zdravotníky, záchranáře, seniory, prodavačky a další. Do šití se zapojují lidé všech věkových kategorií, ženy i muži. Pod rukama jim vznikají někdy opravdu designově vychytané roušky. Avšak podle slov mnohých zdravotníků jsou nejefektivnější a pro ně nejpraktičtější ty zcela klasického střihu na zavazování. Důvod je prostý,  u tvarovaných roušek vzniká uprostřed šev a jehla, která vytvoří miniaturní dírky tak otevře pomyslné dveře virům. Gumičky pak při delším nošení způsobují nepříjemné oděrky.

Roušky vznikají ze všeho od klasické metráže po trička či prostěradla. Nejvhodnějším materiálem je 100 % bavlna ve dvou vrstvách a nejlépe s kapsičkou na filtr (stačí papírový kapesník). Internet je plný střihů a návodů, jak si vyrobit roušku třeba i bez šití a jak o ni následně pečovat. Několik rad naleznete i na našem webu:

Výroba roušky vč. střihu

Péče o roušku                                  

Při výrobě roušek často pomáhají i ti, kteří sami potřebují pomoci. Senioři, nebo lidé z chráněných dílen a různých sdružení. Zmínit můžeme například Sdružení Neratov, které ale nyní zápolí s nedostatkem materiálu. Máte-li tedy doma vhodný materiál na výrobu roušek, určitě neváhejte a spojte se s nimi, nebo s kýmkoliv ve vašem okolí.

Každý, kdo má zájem se do šití roušek nějakým způsobem zapojit, může využít stránek www.damerousky.cz. Zde se propojují ti, kteří roušky šijí, nabízejí látky, či distribuci, s těmi, kteří tyto služby potřebují. Po celé republice pak vznikají rouškovníky, či rouškové automaty.

V důsledku nařízených opatření muselo být ze dne na den zrušeno bezpočet kulturních akcí a není jasné, kdy budou obnoveny. Přesto například tým mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nezahálí a začal se šitím roušek pro své návštěvníky. Každému, na koho mají adresu, tak do schránky přistane "festivalová" rouška.

Technické mozky naší země vytvořily nano filtry, nebo pomůcky na 3D tiskárnách. Ne každý je tak manuálně zdatný, aby mohl vyrábět ochranné pomůcky, proto začali například vietnamští obchodníci zdarma nabízet občerstvení pro záchranné složky a postupně se k nim přidali i mnozí další provozovatelé občerstvení. Stovky dobrovolníků vypomáhají s nákupy seniorům a dalším osobám, které pomoc potřebují.

Příkladů a příběhů pomoci by se našlo mnoho, proto se neváhejte o ně s námi podělit.

Děkujeme všem, ať už pomáháte jakkoliv, třeba i jen svou ohleduplností!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
benca
benca 2. 4. 2020

pomozme si

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 1. 4. 2020

velké díky

Odpovědět
Ovace
Ovace 1. 4. 2020

Odpovědět
gustawka
gustawka 1. 4. 2020

velmi užitečné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 118
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.