Je čas vyrazit s dětmi za nezapomenutelnými zážitky! Většina lidí se o jarních prázdninách vypravuje za lyžováním, hory ovšem nabízejí i mnoho dalších možností vyžití! Poradíme vám, co podniknout, ale také na co si dát pozor…
Závod, kdo postaví vyššího sněhuláka, budování iglú společnými silami, koulová bitva… Sníh a hory přinášejí spoustu zábavy! Se svými ratolestmi se můžete vrátit do svých dětských let – dělat andělíčky ve sněhu nebo se pustit do sáňkování… To je už v dnešní době mnohem pohodlnější, protože přibývá sáňkařských drah, kde si lze sáňky zapůjčit, nechat se vyvést na kopec, a pak už se jen nechat unášet několik kilometrů dolů. Tuto možnost najdete například ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších, kde se nachází tři kilometry dlouhá trať s převýšením okolo 400 metrů – a večer je dokonce osvětlená. Čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu najdete zase ve Smržovce v Jizerských horách, ve skiareálu Dolní Morava v Jeseníkách je trať dlouhá 2,5 kilometru. Oblíbený je také snowtubing, tedy jízda v umělém korytu na speciálně uzpůsobených nafukovacích pneumatikách. Snowtubingové dráhy jsou rozesety na mnoha místech po celé republice – například na Božím daru, v Rokytnici nad Jizerou, v Janově nad Nisou, ve sportovním areálu HEIpark v Tošovicích u Oder nebo ve skiparku Frymburk u Lipna.
To jsou panorámata!
Své kouzlo má také zimní turistika. Nádherné výhledy na zasněženou krajinu se vám otevřou, když se necháte lanovkou vyvézt na hřebeny – ale pozor, vybírejte jen bezpečné trasy! Dech beroucí panoramata spatříte rovněž při návštěvě stezek v korunách stromů, které jsou otevřeny celoročně. Kruhové několikapatrové stavby zavedou návštěvníky doslova do nebeských výšin! Najdete je u Janských Lázních, v Lipně nad Vltavou, Dolní Moravě či Pustevnách.
Turistiku dětem zaručeně zpestří i lovení pokladů prostřednictvím geocachingu – a v tomto ročním období je to obzvlášť velké dobrodružství. Jen se nezapomeňte v listeningu (tedy popisu „kešky“) zaměřit na to, zda je krabička dostupná také v zimních měsících a nehrozí nebezpečí uklouznutí či zapadnutí do sněhu. Při bohaté sněhové nadílce lze rovněž vyzkoušet sněžnice a vyrazit do terénu, kde byste se jinak bořili v prašanu – opět ale myslete na vhodnost trasy. Pokud jste sněžnice nikdy neměli na nohách, nejprve si je zapůjčete a otestujte jen v blízkém okolí. 
Bezpečnost především
Právě bezpečnost hraje při pobytu v horách hlavní roli! I ty nejkrásnější zážitky totiž mohou získat hořkou pachuť, když je přebijí nepříjemnosti v podobě úrazu či onemocnění. Při sjezdování je samozřejmostí helma, která je pro děti povinná, ale zapomínat byste neměli ani na chránič páteře. Krunýř může zabránit vážnému poranění zad v případě nárazu, ať už při pádu nebo srážce. 
Velmi důležité je také správné oblečení, protože děti ještě nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém a vlivem počasí tak mohou snadno prochladnout. Základem je vrstvení a správná volba funkčního prádla. Díky speciálnímu tvaru použitých vláken dokáže spodní vrstva termoprádla odvádět pot od pokožky směrem ven, tím pádem se nenasákne a zůstává suchá – a díky tomu je tělo stále v teple. Pro děti je ideální merino vlna, která je zároveň antialergenní, takže je vhodná i pro citlivou pokožku. „Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” říká Žaneta Fidrantová, zástupkyně Norské módy, která dováží do České republiky kvalitní skandinávské outdoorové oblečení, jež využívá i Horská služba ČR nebo personál vysokohorských chat. Funkční prádlo pro děti mají ve svém sortimentu například norské značky Devold, Bergans či Bula. Na zmíněnou spodní vrstvu se obléká druhá, takzvaná termoizolační, v podobě mikiny či svetru. Ta má chránit tělo před vnějším chladem a vlhkost dále odvádět vzhůru ke třetí vrstvě: svrchní. Představuje ji bunda a kalhoty, jež musí být vysoce odolné proti vlhkosti, jelikož děti se každou chvíli „válí ve sněhu“. Pokud by promokli, mohlo by to mít neblahé zdravotní následky. V teple je důležité udržovat i nohy – nezapomínejte proto na teplé ponožky (ideálně opět z merina) a kvalitní obuv (např. Alfa Snotopp).   
Ať na nic nezapomenete…
Vedle správného oblečení si také raději do batůžku na výpravy s dětmi přibalte malou lékárničku s obinadlem, náplastí, desinfekcí, gázovými polštářky, ale i kapesním krémem s vysokým UV faktorem (slunce na horách pálí!) a „kápézetku“ (tedy krabičku poslední záchrany) s drobnostmi, které se mohou hodit při různých příležitostech (gumička, zavírací špendlík, jehla s nití, sirky, nůžky, pinzeta atd.). Šikovné jsou rovněž hřejivé polštářky, které díky oxidační reakci dokážou zahřát ruce a nohy až na šest hodin. 
Je zkrátka tolik věcí, na které by člověk neměl zapomenout… Abyste měli přehled, sepište si v počítači seznam všeho, co potřebujete sbalit na cestu – a tento seznam si uložte i pro pozdější použití (po návratu z hor jej můžete aktualizovat dle toho, co jste nevyužili, anebo co vám naopak chybělo). Zkusit můžete také chytré aplikace pro smartphone – například PackKing, kde si lze vytvořit balící seznam na základě místa, plánovaných aktivit, dopravy atd. Dále můžete zaškrtávat, co už je v kufru, anebo uvidíte, co je ještě potřeba pořídit.
Dobrodružství v horské chatě
Kde se na horách zabydlet? Dáme vám několik tipů na malebné horské penziony…
 Pomezní Bouda v Malé Úpě pod Sněžkou
V tomto babyfriendly horském hotelu si děti užijí v prostorné herně s dětským koutkem a stolním tenisem, zatímco rodiče si mohou vychutnávat romantiku se sklenkou vína u kachlových kamen v restauraci. Je zde také půjčovna dětských lyžařských setů, sněžnic, teleskopických hůlek či nosiček, k dispozici jsou rovněž ježdíky a boby. Zahřát se může celá rodina v sauně či infrasauně. Jen pár metrů od hotelu je lyžařský areál Pomezní boudy. Více na www.pomezni-bouda.cz
Penzion Klepáček ve Velké Úpě v Krkonoších
Rodinný penzion s domácí kuchyní pojmenovaný podle skřítka Klepáčka je nově opravený staletý objekt, který si zachoval ráz útulných krkonošských roubenek. V přímém sousedství se nachází lyžařský areál Portášky i běžkařské stopy. Majitel chalupy je členem Horské služby a horský průvodce, který vám může dát spoustu cenných rad. Pobyt si také lze zpestřit ve venkovní dřevěné sauně se solnými panely a bazénkem. Více na www.klepacek.cz.
Chalupa Katky Neumannové na Zadově na Šumavě
V soukromé části chalupy jsou pokoje lyžařské legendy Kateřiny Neumannové a její rodiny, v dalších pěti apartmánech se můžete zabydlet vy. K dispozici budete mít rovněž relaxační zónu (bazén se slanou vodou, sauna, fitness), půjčovnu sjezdových i běžeckých kompletů, možnost využití programů pro děti a lyžařské školy. Dětský vlek se nachází hned vedle chalupy, na dosah je i lyžařský areál Churáňov a také snowtubingová dráha. Přímo od chaty je přímé napojení na desítky kilometrů běžeckých tratí, na kterých trénuje i olympijská vítězka a mistrně světa v běhu na lyžích. Více na www.chalupa-neumannova.cz.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account