Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Helena Plívová
Helena Plívová
Vloženo 24. 7. 2014
Líbí se mi

Jak pěstovat bylinky venku i v kuchyni?

Helena Plívová
Helena Plívová
Vloženo 24. 7. 2014
Líbí se mi
Jak pěstovat bylinky venku i v kuchyni?

Jak pěstovat bylinky venku i v kuchyni?

Poraďte Helen, jak na mátu, meduňku, tymián, rozmarýn a pažitku.

K lásce k vlastní malé zahrádce jsem se musela propracovat. Práce na zahradě nikdy nebyla mým dream jobem, ale to bylo. Stejně jako mě změnilo mateřství, tak i vlastní kousek zeleně, která se mi odvděčí klidem, harmonií a radostí z nových centimetrových přírůstků hned ráno při první kávě, a  pak i večer po návratu z práce, prostě udělalo divy.

Na plantáže zeleniny a ovocných stromů nejsem nátura. Ale bylinky – kouzelné, voňavé, zdravě rostlé, to je moje! Jenže i letos se opakoval shodný scénář: nakoupila jsem si mírně vzrostlé rostlinky máty, meduňky, rozmarýnu, oregána a pažitky. Některé jsem zasadila do nádob a dekorativně rozmístila po zahradě, některé jsem si chtěla nechat v květináčku v kuchyni.

Klasický scénář pokračuje takto:

Venku máta vykvetla a nemá velké kvalitní listy, meduňka totéž. Rozmarýn se jakž takž drží, ale žloutne odspodu. Oregáno vyskočilo jako ďábel, tak jsem jej zastřihla, ale zůstal opelichaný spodek. Pažitka se drží.

Doma máta v květináčku postupně zežloutla, rozmarýn začal opadávat, pažitka zřídla.

Něco dělám špatně, sem tam zabrouzdám na internet, ale třeba mi nějak v kostce a praktičtěji poradíte vy. Jde mi hlavně o jmenované druhy bylinek, zda se vůbec dají také pěstovat třeba v kuchyni, je nutné je přesazovat a jak? Stříhat? Hnojit? Světlo nebo stín?

Nemám bylinky na sušení, ráda bych se s nimi  kochala hlavně  jako se svěží dekorací a používala k vaření jako čerstvé koření.

Budu moc ráda za vaše tipy, rady a nějaké osvědčené zkušenosti.

Díky!

Helena

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Bad Guy
Bad Guy 24. 10. 2014

nepěstuji

Odpovědět
Věra3
Věra3 28. 8. 2014

tak jsem zasadila já chytrá holka medunku ,pažitku ,kudrnku a citr. trávu do jednoho a z medunky mám strom a ostatní šlo do kopru ted vím vče chce své místo poučeníí pro mě

Odpovědět
Věra3
Věra3 22. 8. 2014

pěstuji pěstuji

Odpovědět
lepiaf84
lepiaf84 31. 7. 2014

Taky jsem letos začala bylinkařit. Udělala jsem si bylinnou zahrádku a la balkon a celkem to jde. Akorát mě trápí bílé mšice na mátě a bazalce. Když je postříkám hnojivem na bylinky (zn. Substral od Careo Ultra - Koncentrát proti škůdcům, který je určený na jedlé plody), tak na pár dní zmizí a potom se zase objeví. No a nějaké potvůrky mi totálně zlikvidovaly levanduli, takže jsem ji ostříhala a uvidím, jestli se do roka zbrchá. A trochu mi radost kazí zasazené pažitka. Některá trochu povyrostla a už dál neroste nebo nevyrostla vůbec. Bylinky potřebují drenáž z kamenů, štěrku nebo rozbitého hliněného květináče, aby odtékala vlhkost, a teprve na to se dává hlína. Co jsem vypozorovala, tak bazalka chce hodně vody. Nakoupené bylinky je potřeba ihned přesadit do většího květináče, protože ty z obchodu nemají dostatek hlíny. Jinak je dobrá kniha od Anity Blahušové Zahrádka v květináči. Je tam všechno, co potřebujete vědět o pěstování bylinek + malý herbář. Jukněte na to.

Odpovědět
Helena Plívová
Helena Plívová 31. 7. 2014

Určitě juknu, díky za tip!!! A vítám vás u nás!

Hanka.one
Hanka.one 30. 7. 2014

letos mi navic zdechla i mata ktera je jak plevel...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 977
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.