Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Duch
Duch
Vloženo 3. 8. 2014
Líbí se mi

Hledám selský rozum. Zn.: Najdeme se?

Duch
Duch
Vloženo 3. 8. 2014
Líbí se mi
Hledám selský rozum. Zn.: Najdeme se?

Hledám selský rozum. Zn.: Najdeme se?

Helen ve svém blogu hledá odpověď na to, jak poznáme, že ho vlastně máme.

Právě tu pro vás připravuju scénář pro video o základech marketingu a přemýšlím, jak ho co nejlépe pojmout. Je určené těm z vás, které se chystáte začít podnikat a hledáte si  potřebné informace, abyste si to své vysněné podnikání mohly rozjet. I když je asi vážně to nejvíc nejtěžší se rozhodnout a udělat první krok, s největší pravděpodobností vás čeká klikatá štreka pokusů a omylů, práce na sobě i s ostatními a neustálé vylepšování svého podnikatelského dělání tak, abyste se tím vším kromě získané svobody a naplňující osobní radosti také uživily. (Jsem realista a neskrývaný odpůrce tlučhubatých slibotechen. Takže splnění amerického snu coby motivační cukřík ode mě nečekejte. Kdybyste se ale za tu vodu dostaly - ať už svou dobrou prací či díky štěstěně, s širokým upřímným úsměvem vám tam na druhý břeh zamávám! )

Sama sobě si říkám, a to nejen při přípravě téhle své video lekce, že nejlepší je jít na to se zdravým selským rozumem. Možná byste se divily, kolikrát a jak často se na něj odvolávají uznávaní borci z oblastí marketingu a komunikace, se kterými se potkávám na rozličných konferencích, školeních a pracovních jednáních. Selský rozum a plody jeho závěrů jednoznačně bodují i v těch nejsofistikovanějších disciplínách, kde se to hemží argumenty s grafy, čísly, rozsáhlými výzkumy a sci-fi řešeními moderních technologií. Tak mě napadlo – s troškou dychtivé škodolibosti - si trošku zagooglovat. Jestli pak i vševědoucí Google ví, jestlipak si i on dokáže vysvětlit selský rozum? A Google ví a zná. I ty naivkooo

Třeba ve Wikipedii se samozřejmě dočtete i prapůvod jeho vzniku. Zdravý rozum je pak definován takto: jedná se o obecné smýšlení - filosofický princip - počítající s rozumem (smýšlením), který je přirozený všem lidem. V češtině mají podobný význam i spojení selský rozum a zdravý selský rozum, jimiž se označují prosté realistické úvahy. Tento prostý rozum však selhává při hodnocení a představách věcí, s kterými nemáme každodenní přímou zkušenost, jako například obecná teorie relativity anebo kvantová mechanika, které prostému rozumu odporují, nicméně jsou vnitřně konzistentní a obecně uznávané. …á, Google přitvrdil. A přitvrdily i další odkazy. 

Našla jsem dokonce i ten, kde se řeší, zda se selský rozum může získat a vyvíjet se, zda ho můžete naučit někoho dalšího, zda se dá naučit kurzem, knihou, trenérem. Aha, takže ho nemáme všichni?! Tak to mě zaujalo! Následoval soupis 7 důležitých kroků, které by měly pomoci ke zlepšení selského rozumu.  Zkráceně předávám vám takto: 

1. Přiznejte si, že máte problém. ( = Nejtěžší úkol, protože už jste se přece tolikrát spálily, že se bojíte. A vlastně nic raději nepřiznáte.)

2. Zpomalte. ( = Odložte ukvapená rozhodnutí.)

3. Kousněte se do jazyka. ( = Raději než říct něco, o čem máte pochybnosti.)

4. Získejte zpětnou vazbu od ostatních. ( = Otestujte své rozhodnutí na ostatních.)

5. Získejte trenéra. ( = Získejte někoho, kdo s vámi bude vaše myšlení prověřovat. A v případě potřeby vás plácne po hlavě. )

6. Najděte vzor. ( = Najděte někoho, u koho se vám zdá, že dělá správná rozhodnutí a požádejte ho o vysvětlení.)

7. Přečtěte si několik knih o rozhodování, řešení problémů a kritickém myšlení. (Zda vám tyto knihy budou nápomocné, není zaručeno! Důležité je to alespoň zkusit a chtít se zlepšit.)

Sedmý bod a k tomu i závěrečné konstatování, že pokud neučiníte první krok, stejně pro vás není naděje a budete navěky odsouzeni ke kariéře plné nerozvážných tahů, mě z mého selského nadhledu docela pobavilo. Ale kdo ví, jestli vůbec já mám ten správný zdravý selský rozum?

Po chvilce pochyb na rovinu přiznávám, moje sebevědomí v tomto ohledu asi není malé. O své prosté realistické úvahy získané mnohaletou praxí, provázené nespočetnými kousanci do jazyka, trenéry, vzory i přečtenými knihami se přece jen toužím s vámi podělit. Přála bych si totiž, aby všechny ty moje bolestivé kopance (plácání po hlavě se totiž v byznysu už ani nepočítá), ale díky nim také nabyté zkušenosti a obraty k úspěchům, mohly pomoci třeba i s vaším podnikáním.

Co myslíte, porozumíme si? Jak jste na tom vy a vaše okolí se zdravým selským rozumem?

Máte ho? A jak poznáte, že fakt jo?

Dejte mi vědět! Těším se na komentáře,

Vaše Helena

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

Odpovědět
Věra3
Věra3 28. 8. 2014

Odpovědět
gustawka
gustawka 4. 8. 2014

je potřeba

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 4. 8. 2014

super článek

Odpovědět
Jezi
Jezi 4. 8. 2014

Bezva

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 272
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.