Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaela Lejsková
Michaela Lejsková
Vloženo 28. 5. 2015
Líbí se mi

Emilio Fornieles portrétoval Kafku pro Prahu, výstava JUST FORNIELES potrvá do června

Michaela Lejsková
Michaela Lejsková
Vloženo 28. 5. 2015
Líbí se mi
Emilio Fornieles portrétoval Kafku pro Prahu, výstava JUST FORNIELES potrvá do června

Emilio Fornieles portrétoval Kafku pro Prahu, výstava JUST FORNIELES potrvá do června

Článek o pražské výstavě známého umělce Emilia Forniela!

Umělec, který je známý ve Španělsku i v Evropě jako malíř, sochař, video umělec, ovládající mnoho dalších uměleckých disciplin, je držitelem mnoha ocenění, pořádá privátní a veřejné výstavy, zúčastňuje se nejrůznějších mezinárodních veletrhů umění, jako např. renomovaného ARCO Madrid 2013, KÖLNER LISTE CONTEMPORARY ART FAIR 2015, FORMAT X. Le Palais Art Hotel Prague prezentuje poprvé v České republice španělského umělce Emilia Fornielese (nar. 1975, Terrassa, Barcelona) a jeho nejnovější sérii „Black Serie/B-Side.“

V rodném Španělsku se Emilio Fornieles proslavil svým uměleckým ztvárněním portrétů. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1998 José Saramago (+2010) o něm v prologu k jedné z jeho sérií portrétů mimo jiné napsal: „Emilio Fornieles je umělec, který hledá a nalézá neobjevené cesty, nečekané barvy a tvary, jež snad někdy evokují expresionismus – avšak jen proto, že počáteční realismus formy dokázal moudře překonat omezení, jež mu byla vlastní. Již nyní je Emilio velký a uznávaný umělec a bude ještě větší.” Za tuto sérii „Pintores con letra Grande“ získal Emilio v roce 2007 ocenění.

Dnes tuto myšlenku sdílí i španělský král Filip VI. a jeho portrét je poprvé veřejně vystaven v Praze, v hotelu Le Palais. Jak uvádí autor, "Okolností tvorby portrétu krále Filipa IV. je nové Španělsko."

Emilio Fornieles při zahájení své vernisáže také představil „action painting“ – tvorbu portrétu před publikem během 60 minut, na vlastní námět speciálně určený pro Prahu, za doprovodu tanečnice flamenca Virginie Delgado a flamencového kytaristy Morenita de Triany. Portrét, který vytvořil, patřil Kafkovi. "Kafka proto, že tento rok uplynulo již 100 let od prvního vydání jeho knihy Proměna a pro mne je Kafka Praha.  Když dostanu nabídku a možnost, tak vytvořím další „České osobnosti“. doplňuje umělec.

Na vernisáži výstavy byl přítomen nejen umělec, ale i řada významných hostů z oblasti diplomacie, byznysu, umění a společenského života. Můžete se na ni zajít podívat také vy a to do 24. června v prostorách hotelu Le Palais. A na otázku, zda i mistr bude přítomen, odpovídá: "Ne, po dobu konání výstavy už bohužel v hotelu nebudu. Pouze 24. června odvezu obrazy, které se neprodaly, do mého ateliéru v Berlíně. Žiji v Berlíně s mou česko-dánskou manželkou Žofií Angelic a v červnu budeme společně hodně cestovat po Španělsku a Itálii."

Text: Michaela Lejsková

Foto: Jiří Jansch

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ovace
Ovace 7. 6. 2015

pěkné

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 6. 6. 2015

pěkné

Odpovědět
benca
benca 1. 6. 2015

urcite dobra vystava

Odpovědět
heenna
heenna 1. 6. 2015

urcite zajimava vystava

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 31. 5. 2015

pěkný článek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 589
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.