Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 26. 3. 2021
Líbí se mi

Dnes se dožívá 85 let pan Zdeněk Svěrák.

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 26. 3. 2021
Líbí se mi
Dnes se dožívá 85 let pan Zdeněk Svěrák.

Dnes se dožívá 85 let pan Zdeněk Svěrák.

 
Zdeněk Svěrák se narodil v Praze (28. 3. 1936), ale rád vypráví o svém dětství na venkově, přímo „za hřbitovní zdí“, kam ostatně chodil na hrob svému pětiletému bratrovi stejného jména. V této atmosféře, fixován na matku, zdá se, poznal první životní moudra, jež v budoucnu stále rozhazoval: „Když byl pohřeb, tak mi bylo divné, že tam ta dechovka jde s takovým těžkým funebr maršem a jen co tam pozůstalí hodí ty hrudky, tak začnou hrát pochod Františka Kmocha a hned za hřbitovní bránou hup do hospody.“ Humoru není nikdy dost, naznal muž, který si celý život zapisuje vtipy do sešitů, ačkoli ty první jsou prý nepoužitelné kvůli přílišné heslovitosti.
 
Nejvýraznější český cimrmanolog
 
Dnes toho o Járovi Cimrmanovi víme téměř víc než o Zdeňku Svěrákovi, možná právě proto, že si Svěrák moc rád vymýšlí a ještě raději o druhých. Ne vždy je asi jeho okolí nadšené, ale může si být jistý, že jeden z nich protestovat nebude: jeden z největších českých dramatiků, básníků, hudebníků, cestovatelů, učitelů, filosofů, vynálezců, kriminalistů a sportovců své doby Jára Cimrman.
 
V letech 1961 – 1969 byl Zdeněk Svěrák redaktorem Českého Rozhlasu, kde brzy proslul jeho pořad Nealkoholická vinárna U pavouka, v němž byla jednoho dne okolo roku 1966 v 10:05 dopoledne nalezena truhla s pozůstalostí Járy Cimrmana. Jinými slovy se zde za pomocí jeho kolegů Ladislava Smoljaka a Jiřího Šebánka zrodila fiktivní postava univerzálního českého génia. Bylo to poprvé, kdy nějaká postava překročila Zdeňka Svěráka, ale Svěrák současně zůstal nejvýraznějším ze svých spoluautorů, jimž se v budoucnu nevyhnuly rozpory. Zatímco Svěrák, Čepelka, Šebánek a Smoljak v roce 1967 založili Divadlo Járy Cimrmana, v němž celý život inscenují mistrovy hry, Šebánek se osamostatnil a založil na nich nezávislý Sallón Cimrman (1980).

Vypisovat filmy kde hrál či napsal scénář asi nemá smysl. Prostě pan Svěrák je nezaměnitelná ikona českého filmu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 28. 3. 2021

Pana Svěráka a jeho filmy mám moc ráda, zrovna tak jako písničky, měla jsem tu čest ho před pár lety vidět i na živo, při Běhu pro paraple....Hodně štěstí a zdraví do dalších let, pane Zdeňku

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 3. 2021

Krásné narozeniny a hodně zdraví, pane Zdeňku!!!

Odpovědět
lemur
lemur 28. 3. 2021

Zdeněk Svěrák je výborný herec a dost oblíbený.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.