Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 16. 4. 2021
Líbí se mi

5. květen - Mezinárodní den porodních asistentek

Kahomar
Kahomar
Vloženo 16. 4. 2021
Líbí se mi
5. květen - Mezinárodní den porodních asistentek

5. květen - Mezinárodní den porodních asistentek

Laikovi by se mohl tento mezinárodní den jevit trochu nadneseně, jako by už vyhlašovatelé mezinárodních dnů nevěděli, komu mezinárodní den vyhlásit, ale vězte, že porodní asistentky mají dokonce i svou mezinárodní konfederaci.

A právě ta oslavuje svou profesi každoročně 5. května, a to již od roku 1992. On je sice hned 12. května Mezinárodní den ošetřovatelek, ale porodní asistentky byly takto "osamostatněny", aby se na ně nezapomínalo.

Jejich profese je velmi důležitá a specifická jak v péči o zdraví těhotných žen, tak žen po porodu či v šestinedělí i u novorozenců a právě její mezinárodní den má světu připomenout důležitost zdravotnického personálu v lékařství a význam práce porodních asistentek, mnohdy nedoceněných a přehlížených.

Kdo je porodní asistentka?

Porodní asistentka je osoba, která byla řádně přijata do oficiálního vzdělávacího programu pro porodní asistentky, uznávaného v dané zemi; která úspěšně ukončila daný vzdělávací program pro porodní asistentky a získala tak požadovanou kvalifikaci a registraci pro výkon povolání porodní asistentky. Porodní asistentka je uznávána jako plně zodpovědný zdravotnický pracovník; pracuje v partnerství se ženami, aby jim poskytla potřebnou podporu, péči a radu během těhotenství, porodu a v době poporodní; vede porod na svou vlastní zodpovědnost, poskytuje péči novorozencům a dětem v kojeneckém věku.

Tato péče zahrnuje preventivní opatření, podporu normálního porodu, zjišťování komplikací u matky nebo dítěte, zprostředkování přístupu k lékařské péči nebo jiné vhodné pomoci a provedení nezbytných opatření při mimořádné naléhavé situaci. Porodní asistentka má důležitou úlohu ve zdravotním poradenství a vzdělávání nejen žen, ale i v rámci jejich rodin a celých komunit. Tato práce by měla zahrnovat předporodní přípravu a přípravu k rodičovství a může být rozšířena i do oblasti zdraví žen, sexuálního nebo reproduktivního zdraví a péče o dítě. Porodní asistentka může vykonávat svou profesi v jakémkoli prostředí, včetně domácího prostředí, ambulantních zdravotnických zařízení, nemocnic, klinik, nebo zdravotnických středisek. 

Tímto bych ráda všem porodním asistentkám poděkovala za jejich práci a popřála pevné zdraví, štěstí a mnoho spokojenosti.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 5. 5. 2021

super, porodním asistentkám přeji takový "oslavný" den

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 5. 2021

tak, tak...zaslouží si poděkování i kytičku

ohnivázenaMagdalena

lemur
lemur 5. 5. 2021

Velký obdiv porodním asistentkám.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.