Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi

26.3. se narodila...

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi
26.3. se narodila...

26.3. se narodila...

Jana Hlaváčová

Jana Hlaváčová se narodila v pražské Libni v rodině úředníka. Její otec se později stal knihovníkem a jeho životní vášní bylo divadlo, kterému se jako ochotník intenzivně věnoval. Obě své dcery od nejútlejšího věku také s prostředím divadla seznamoval. Ovlivnil je natolik, že se obě rozhodly pro herecké povolání. Jana Hlaváčová přiznává, že si vlastně nikdy neuměla představit jinou možnost obživy. Už na základní škole navštěvovala divadelní kroužek a hrála Alžbětu v Noci na Karlštejně. Začala studovat gymnázium a statovala v divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou), divadle Míly Melanové a ve Wolkerově divadle.


Hlaváčová měla štěstí, že zažila slavnou éru Národního divadla, které tehdy systematicky budovalo svůj repertoár na silných hereckých osobnostech a mělo stabilní soubor. Stala se neoficiální první dámou naší první scény, na některá představení chodili diváci především kvůli ní. Je považována za jednu z nejvýznamnějších, ne-li vůbec nejvýznamnější českou divadelní herečku 2. poloviny 20. století. S určitou nadsázkou lze říci, že Jana Hlaváčová znamenala pro české divadlo totéž, co Jana Brejchová pro český film. Má mimořádně široký herecký rejstřík, objevovala se v komediích, antických dramatech i psychologických hrách. V Národním divadle si našla druhého životního partnera - stal se jím významný herec Luděk Munzar. V roce 1971 se jim narodila dcera Barbora, která se později stala rovněž úspěšnou herečkou. Žijí společně v Praze- Modřanech, kde si koncem 60. let postavili dům. Se svým manželem si v Národním divadle zahrála v představení Naši furianti a objevili se spolu i v řadě televizních her, kupříkladu v televizním filmu KRÁLOVSKÝ OMYL.

V roce 1990 odešel Luděk Munzar pro nesouhlas s uměleckým směřováním souboru z Národního divadla a Jana Hlaváčová ho následovala. Začali spolu jezdit se zájezdovým představením S vůní šminek a benzínu. Po několika letech bez stálého angažmá zakotvila v roce 1995 v Divadle na Vinohradech, kde již dříve pohostinsky vystupovala. Opět tu získala řadu náročných rolí. Za účinkování ve hře Křehká rovnováha se v roce 1996 stala držitelkou ceny Thálie. Na scéně vinohradského divadla ztvárnila postavy např. v představeních Smutek sluší Elektře, Do naha nebo Kráska z Leenane. Vedle divadla spolupracuje Jana Hlaváčová s rozhlasem a věnovala se pedagogické práci na DAMU.

Nemocná Jana Hlaváčová: Jsem ležák! Chci v klidu dožít | Blesk.cz

 

Vilma Cibulková

Vilma Cibulková již řadu let svou vhodně rozloženou prací v divadle, filmu, televizi i dabingu dokazuje, že patří k výrazným osobnostem českého herectví, přestože několik let její kariéry neblaze poznamenal boj s alkoholem. Narodila se v západočeském Ostrově nad Ohří, nevšední křestní jméno dostala po otci a vyrůstala na venkově. I když její dětství nebylo úplně idylické, vzpomíná na něj ráda jako na dobrou životní školu, rodiče ji navíc vedli k divadlu a literatuře. V nedalekých Karlových Varech vystudovala střední pedagogickou školu. Již tady projevovala umělecké nadání a po maturitě vedly její kroky na pražskou DAMU, kde vystudovala herectví (1985).

Na DAMU náležela Cibulková k dnes již legendárnímu ročníku, v němž studovali Karel Roden, Ivana Chýlková, Jitka Asterová nebo Eva Holubová. Ke studentskému životu patřily nejen proslulé mejdany, ale i první umělecké úspěchy vycházející z inspirativního prostředí osobnostně silného ročníku. Vilma Cibulková se začala objevovat v televizních pohádkách a seriálech, hrála také ve studentském souboru DISK, s nímž absolvovala i zahraniční zájezdy, hostovala i v Divadle Na zábradlí. Do tohoto období spadají také první nepodařené vztahy, oba se ženatými muži – režisérem Petrem Kracíkem a hercem Karlem Heřmánkem.

 


Život Vilmy Cibulkové se tehdy začal dostávat do soukolí četných soukromých problémů, počátky alkoholismu podle jejích vlastních slov navazovaly na problematický vztah s duševně nemocným režisérem Miroslavem Macháčkem (1922-1991). Ještě před smrtí Miroslava Macháčka se Vilma Cibulková provdala, aby unikla problémům, ty se ale kumulovaly, následoval pokus o sebevraždu, odchod z Národního divadla a dvouletá protialkoholní léčba. Počátek devadesátých let tedy pro Vilmu Cibulkovou znamenal prakticky nulové aktivity v divadle i před kamerou.


Vilma Cibulková je také vynikajicí dabérkou, v tomto oboru se uplatňuje již řadu let a v roce 1999 obdržela Cenu Františka Filipovského za dabing k filmu LEPŠÍ UŽ TO NEBUDE. Často pracuje také pro rozhlas a v letech 2002-2003 se stala vítězkou posluchačské ankety Neviditelný herec. V roce 2007 pak získala prestižní ocenění Prix Bohemia za práci na rozhlasovém cyklu Schůzky s literaturou.

 

Host do domu: Vilma Cibulková - KC Zahrada

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 4. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 3. 2021

Janu Hlaváčovou mám moc ráda, Vilmu obdivuji, jaká je to všestranná herečka _ Krásné narozeniny

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 26. 3. 2021

Jen ta nemoc u paní Jany...krásná dáma.

Kahomar
Kahomar 26. 3. 2021

Obě dámám pěkný narozeninový den a hlavně co nejvíc zdravíčka

Odpovědět
lemur
lemur 26. 3. 2021

Přeji oběma hlavně to zdraví.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 364
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.