Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 13. 10. 2020
Líbí se mi

22. říjen - Mezinárodní den balbutiků

Kahomar
Kahomar
Vloženo 13. 10. 2020
Líbí se mi
22. říjen - Mezinárodní den balbutiků

22. říjen - Mezinárodní den balbutiků

Přiznám se, že když jsem odhalila tento svátek, vůbec jsem netušila, o čem je řeč. Význam slova balbutik mi byl zcela neznámý.

Nyní již vím, že balbutikem se rozumí člověk mající problém s dosažením plynulosti řeči. Nejde o šišlavost nebo podobné poruchy, balbutik se zadrhává, často zopakuje část slova nebo slovo celé.

Nejčastější je opakování první slabiky slova, méně časté opakování slabik uvnitř slova. Tento jev může být doprovázený různými pohyby balbutika snažícího se říci slovo co nejlépe. Časté jsou pohyby hlavou, rukou, křeč nebo zkřivení úst při první slabice. U balbutiků je typické vyhýbání se určitým slovům, o nichž ví, že způsobí problém. Někdy proto při řeči užívá relativně neběžné formulace.

Většina balbutiků nemá mentální poruchy, mozek v jiných činnostech, než je řeč, funguje zcela normálně. Je a bylo mnoho známých balbutiků, třeba biblická postava Mojžíš, římský císař Claudius, geniální fyzik Isaac Newton nebo Winston Churchill.
 
Babutik většinou nekoktá, když si mluví sám pro sebe, zpívá, sborově recituje nebo se baví s neživými předměty (hračky). Rozhodně nekoktá při uvažování, myšlení je plynulé.

Mezinárodní den balbutiků, patří tedy všem, kteří mají problém s mluvou – koktají. Po celém světě se konají různé akce na podporu porozumění lidem s tímto postižením, pořádají se různé přednášky, na kterých se lidé dozvědí více o nových způsobech léčby a další nové informace týkající se například logopedických cvičení apod.

Odhadem se jedná o problém postihující 1-2% populace.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 25. 10. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 23. 10. 2020

Také jsem to nevěděla.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 10. 2020

no den bublifuků by také nebyl vůbec marný

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 287
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.