Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 27. 6. 2021
Líbí se mi

22. červenec - VZPOMÍNÁME - Miloš Nesvadba

Kahomar
Kahomar
Vloženo 27. 6. 2021
Líbí se mi
22. červenec - VZPOMÍNÁME - Miloš Nesvadba

22. červenec - VZPOMÍNÁME - Miloš Nesvadba

Na dnešek vychází rok od smrti tohoto velmi oblíbeného českého herce, spisovatele, výtvarníka a ilustrátora pana Miloše Nesvadby.

Ten se narodil 17.dubna 1925 v Praze. Vyrůstal společně se starším bratrem Jiřím (1921 - 2004), který se stal scénografem a divadelním režisérem. Jejich otec František se jako příležitostný herec objevil v několika němých filmech. Odmaturoval na reálném gymnáziu a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka, kdy byl jako většina vrstevníků totálně nasazen. Po válce se na konzervatoř již nevrátil a hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí, většinou postavy komického charakteru.

Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána ALENA v roce 1947. Nejvíce filmoval v průběhu 50. let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana PYŠNÁ PRINCEZNA (1952). Příležitostně se objevoval i v TV seriálech a TV inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti.

Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému se proslavil jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů, jako výtvarník byl u zrodu časopisu Dikobraz. Svou práci převážně zasvětil dětem a jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, v kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla.

Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou měl dva syny. Prvorozený syn Michal je také známý herec a mim a stejně jako jeho otec zasvětil svou práci převážně dětem. Mladší syn Martin je vydavatelem časopisu a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba se s radostí také vžil do role dědečka. Měl celkem 4 vnoučata a dožil se i pravnoučat.

Miloš Nesvadba se dožil úctyhodných 95 let. Vzpomínáme.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
kosanka
kosanka 22. 7. 2021

Pan herec

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 7. 2021

Pan Nesvadba mě provázel dětstvím, vzpomínám

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 7. 2021

měla jsem to naprosto shodně

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 22. 7. 2021

Tvá slova také potvrzuji.

lemur
lemur 22. 7. 2021

Známý hlavně v pořadech pro děti a autor dětských časopisů. Vzpomínáme.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 091
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.