Mezinárodní den ptačího zpěvu – slaví se u příležitosti příchodu jara, kdy jsou již všichni stěhovaví ptáci zpět ve svých letních domovech a můžeme tak znovu slyšet jejich krásný zpěv. Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici, založenou v roce 1983 v anglickém Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day. Tamní ornitologové tehdy přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro.

Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a stala se vůbec nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje “Vítání ptačího zpěvu” od roku 1992. Na stovce míst v celé republice jsou vždy připraveny vycházky do probouzející se jarní přírody, leckde doplněné o ukázky kroužkování, výstavky ptačích budek a jinou propagací ochrany ptáků.

V poslední době není neobvyklé slyšet zpěv denních ptáků během noci. Vědci z univerzity v Sheffieldu se domnívají, že hlavním důvodem pro noční trylkování, je hlučné prostředí během dne. V noci, podle jejich výzkumu, mají větší šanci být slyšet. Další z příčin ponocování je pouliční osvětlení, které opeřencům navozuje denní dobu.

Někteří ptáci nás mohou pěkně zmást proto, že napodobují věrně hlasy jiných druhů. Mezi ornitology je tento jev známý jako vokální mimikry. Mezi nejlepší imitátory u nás patří špaček obecný, který dokonce umí napodobit lidský hlas nebo houkání sirény. Lidskou řeč dokáže ovládnout i kavka nebo krkavec.

Schopnost napodobovat zpěv jiných ptačích druhů má třeba sýkora koňadra, která si půjčuje část písničky od sýkory modřinky. Důvodem pro toto chování může být ochrana svého území, protože koňadra má stejné teritoriální a potravní nároky jako do modra zbarvená konkurence.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account