Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 13. 4. 2021
Líbí se mi

17.4. se narodil/a...

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 13. 4. 2021
Líbí se mi
17.4. se narodil/a...

17.4. se narodil/a...

Jaroslava Tvrzníková

Jedna z hvězd českého filmu přelomu padesátých a šedesátých let Jaroslava Tvrzníková pochází z Prahy, kde se narodila na počátku druhé světové války. Od dětství měla široký okruh mimoškolních aktivit, na střední škole v jejích zájmech dominovala archeologie, kterou chtěla studovat. Mezitím ale přišly první filmové role – a to nijak malé, které nakonec jejím krokům daly zcela jiný směr. Ještě na základní škole se objevila v dětském filmu MŮJ PŘÍTEL FABIÁN (1953). V šestnácti letech jí byla svěřena hlavní role osiřelé dívky Bláži v dodnes známém filmu ROBINSONKA (1956). Dnes se tento příběh může zdát zastaralý, v polovině padesátých let ale znamenal oživující odklon od základní tvůrčí koncepce československé kinematografie. O rok později pak ztvárnila menší role v dodnes ceněných filmech ROČNÍK 21 (1957) a ŠTĚŇATA (1957), které opět vybočovaly z tehdejší filmografie. První ze jmenovaných filmů režíroval Václav Gajer, který pak Tvrzníkovou vyzval ke spolupráci ještě několikrát.


Zlomem v profesní kariéře i osobním životě Jaroslavy Tvrzníkové byl rok 1981, kdy s celou rodinou emigrovala do Rakouska, od roku 1983 pak žili v Německu. V Mnichově navázala později pracovní kontakty s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa, překvapivě se prosadila i jako herečka v divadle, herectví také vyučovala a vedla divadelní společnost Franz Werfel Theater. Až několik let po pádu komunistického režimu se vrátila do České republiky (1994) a i tady pokračovala ve své práci pro Svobodnou Evropu, od roku 1996 navíc působí na DAMU, kde mimo jiné jako režisérka dohlíží na studentská představení, pedagogické práci se věnuje i na Vyšší odborné škole herecké. Jen výjimečně se vracela před kameru, hrála v televizním hororově laděném příběhu TRAVIS (1996), později například v seriálu HOTEL HERBICH (1998).

Manželem Jaroslavy Tvrzníkové byl herec Martin Štěpánek (*1947) ze slavného hereckého klanu. Mají spolu dvě děti.

13. komnata — Česká televize

Miloš Nesvadba

 "Rád se směju a mám rád, když se smějí i moje obrázky. Hlavně ty, které kreslím pro děti"

Spisovatel, malíř, ilustrátor dětských knížek a herec Miloš Nesvadba se narodil 17.dubna 1925 v Praze. Vyrůstal společně se starším bratrem Jiřím (1921 - 2004), který se stal scénografem a divadelním režisérem. Jejich otec František se jako příležitostný herec objevil v několika němých filmech. Odmaturoval na reálném gymnáziu a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka, kdy byl jako většina vrstevníků totálně nasazen. Po válce se na konzervatoř již nevrátil a hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí, většinou postavy komického charakteru.

Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána ALENA v roce 1947. Nejvíce filmoval v průběhu 50. let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana PYŠNÁ PRINCEZNA (1952). Příležitostně se objevoval i v TV seriálech a TV inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti.

Miloš Nesvadba - životopis | OSOBNOSTI.cz

 

Zdeněk Maryška

Zdeněk Maryška pochází z Mariánských Lázní, kam se dodnes rád vrací. Svůj herecký křest si odbyl po maturitě v plzeňském divadle Alfa (1965-1966), načež začal studovat herectví v Brně na JAMU. Mezitím hostoval na scéně Slováckého divadla v Uherském Hradišti (1969-1971), po dokončení studia zakotvil na jednu sezónu v Divadle J. K. Tyla v Plzni (1971-1972), na dalších deset let spojil svůj život s Brnem a jeho scénami (Divadlo bratří Mrštíků, Státní divadlo, Divadlo na provázku).

Jako herec brněnských divadel dostal Maryška svou první příležitost před kamerou pochopitelně zde; poprvé hrál v seriálu SLOVÁCKO SA NESÚDÍ (194), který vznikl v místní televizní produkci. Poté hrál vedlejší role v několika politicky angažovaných filmech (O MORAVSKÉ ZEMI, 1977; POŽÁRY A SPÁLENIŠTĚ, 1980). Počátkem 80. let Zdeněk Maryška emigroval do USA, kde se zpočátku protloukal například jako číšník v hotelu, později se ale uplatnil jako redaktor a hlasatel Svobodné Evropy a nakonec se prosadil i jako herec (Actors Studio v New Yorku, Goodman Theatre v Chicagu.

V roce 1995 se Maryška vrátil do Česka, načež vzápětí dostal roli v televizním seriálu DETEKTIV MARTIN TOMSA (1996), opět v produkci brněnského televizního studia. Za svou stěžejní roli považuje postavu Lukáška v Herzově absurdním podobenství PASÁŽ (1996), nadále se uplatňuje v televizních pohádkách a seriálech, naposledy jsme jej mohli například vidět v menší, ale výrazné roli německého hosta ve filmu OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE (2006). Co se týče divadla, pohostinsky hraje v Divadle Na Fidlovačce a v Činoherním klubu. Ke svým nejdůležitějším rolím na jevišti řadí hry Sofokles, Obchodník s deštěm nebo Zkrocení zlé ženy. Významné je také působení Zdeňka Maryšky v dabingu.

 

Zdeněk Maryška | OSOBNOSTI.cz

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 17. 4. 2021

Všem dnešním oslavencům krásný narozeninový den a vzpomínka ať letí za panem Nesvadbou

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 4. 2021

krásné narozeniny všem, co je dneska mají

Odpovědět
lemur
lemur 17. 4. 2021

Přeji všem pěkné narozeniny. Na Miloše Nesvadbu vzpomínáme.

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 17. 4. 2021

Také jsem si vybavila jeho zábavné pořady pro děti...pak i se synem.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.