
Máte rádi přírodní vánoční ozdoby? Já ano. I proto bych se s vámi v tomto článku ráda podělila o návod na plstěné vánoční ozdoby, které jsem se letos rozhodla vyrábět. Jsou krásné, jednoduché, lehoučké a zvládnou je vyrobit dokonce i děti : ).
Takové ozdoby nenajdete v běžných obchodech ani supermarketech. Je třeba najít si trochu času a přiložit ruku k dílu. A co teprve, když je těch rukou hned několik, to je pak krása. Malé i velké, mladé i takové, které už toho hodně zažily. Vždyť o čem jiném by měl být tento sváteční čas, než o společném setkávání s rodinou a přáteli ♥
Díky plstění s vykrajovátky je vyrábění ozdob vhodné i pro děti. Jejich ruce drží místo formujícího se výrobku vykrajovátko. Díky tomu jsou jejich prsty ve větším bezpečí . Ale i tak doporučuju nejprve společně plstící jehlu prozkoumat a ukázat dětem, jak je ostrá...
Mám pro vás jednu radu. Čím víc se při plstění budete blížit k vykrajovátku, tím větší pozor si dávejte kam jehlu zapichujete. Když se totiž jehla potká s kovem, někdy se zlomí. Proto doporučuju v těchto místech trochu zpomalit a mít tak jehlu pod větší kontrolou.
Pokud jste ještě neplstili, tak toto je ideální jednoduchý výrobek, na kterém si to můžete vyzkoušet .
Tyto ozdoby můžeme vyrábět z jakéhokoliv ovčího rouna. Práce nám ale půjde mnohem rychleji od ruky, když použijeme rouno=vlnu mykanou.Mykaná vlna je takový ten hutnější typ rouna, které už samo o sobě drží lépe pohromadě. Jeho jednotlivé vlákénka jsou do sebe trochu zašmodrchané.
Pokud nevíte, jakou vlnu zrovna doma máte, přiložte si ji na líčko. Jestli je vlna na první dotek drsnější (trochu kouše), pak je to pravděpodobně vlna mykaná. Jestli je dotek vlny příjemný a jemný (nekouše), jde o jemnější druh vlny (často merino vlna). I s touto vlnou je možné ozdoby vyrobit, jen vás to bude stát trochu více času .
Ano. Čím jednodušší a kulatější je tvar vykrajovátka, tím lehčí je ozdobu uplstit. Naopak čím je vykrajovátko členitější a špičatější, tím těžší je ozdobu vyrobit
Řekněte jim, aby plstící jehlu do rouna zapichovaly nejprve jemně (ne vší silou). Až si na opakující se pohyb zvyknou, můžou i zrychlit. Ale pomalejší pohyb je více koordinovaný a tak i bezpečnější . Zoubky v dolní třetině jehly se musí do rouna opakovaně zapichovat. Jinak by plstění bylo zdlouhavé a neefektivní. zní to možná složitě, ale je to jednoduché. Stačí si to vyzkoušet
Jak budou vaše ozdoby nakonec vypadat je jenom na vás, stačí jen popustit uzdu fantazie. Tady je malá inspirace...
Videonávod najdete na konci tohoto článku .
Máte-li chuť na další tvoření v duchu Vánoc, mrkněte na návod, jak vyrobit vánoční hvězdu z papíru nebo návod na recy-sněhuláka.
Tak, teď už jen stačí pozvat své blízké, nachystat vánoční koledy, dobrý čaj nebo láhev červeného, něco k zakousnutí a může se začít : ).
Ze srdce vám přeji, ať si toto předvánoční tvoření užijete v klidu a pohodě
♥♥♥
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
šikovné ručičky
moc pěkné
Díky
Super!
Děkuji