Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 24. 2. 2017
Líbí se mi

Kdo podpoří rodiče, když si dítě vybírá povolání? (2)

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 24. 2. 2017
Líbí se mi
Kdo podpoří rodiče, když si dítě vybírá povolání? (2)

Kdo podpoří rodiče, když si dítě vybírá povolání? (2)

Období dospívání, puberty často doprovází přídavná jména – složité, turbulentní, problematický věk, je těžké je pochopit ... Je to skutečně tak, je to období plné konfliktů - vnitřních a vnějších, viditelných a neviditelných. Vývojová psychologie používá pojem „formování a determinace, jako aspekt vývoje osobnosti, v kterém probíhá vzájemné působení mnoha vnějších a vnitřních podmínek.“ Člověk skrz činnosti a učení, socializaci, komunikaci, konflikty, přebírání na sebe různých rolí, interakcí s okolním prostředím hledá a utváří sebe samaTento proces trvá fakticky celý život. Období dospívání patří k vývojovému období, kdy si dospívající toto všechno začíná uvědomovat, ale ještě nemá dostatek nástrojů, nezná postupy, jak toto období zvládnout, nemá jistotu v tom, kam ho přivedou jeho rozhodnutí a zda jeho volba bude správnou.

V tomto období podle mých zkušeností a odpozorování se dospívající může vzdát svých snů jen kvůli neopatrně vyřčenému názoru dospělého, že například vybraná jím profese není dobře placená, není pro něj vhodná, je příliš náročná atd. Tyto věty vyjadřující naše pochybnosti nutí mladé lidi hledat jejich alternativní směry, jakýsi kompromis mezi tím, co "ještě zvládnu, a tím, co si myslí moje okolí". Problém spočívá v tom, že "moje okolí" nebude žít "můj život".

Proto v těchto videích a v online kurzu pro rodiče soustřeďuji pozornost rodičů (babiček, tet, dospělých kamarádů, učitelů atd.) na kvalitu a způsoby komunikace s teenagery v období, kdy si dítě vybírá povolání.

 

Ing. Katěrina Málková

kariérová poradkyně pro mládež a dospělé

Smart Course | Vědomá volba povolání

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 6. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

super

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 25. 2. 2017

Užitečné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 143
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.