Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 21. 2. 2017
Líbí se mi

Kdo podpoří rodiče, když si dítě vybírá povolání? (1)

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 21. 2. 2017
Líbí se mi
Kdo podpoří rodiče, když si dítě vybírá povolání? (1)

Kdo podpoří rodiče, když si dítě vybírá povolání? (1)

Mnoho dospělých lidí přichází do poraden psychologů, koučů a kariérových poradců, hledají svoji pracovní identitu, spokojenost v práci, potřebují "přežít" vyhoření, přehodnocují svoje cíle ve středním věku, hledají změnu. Všechny příběhy se dříve nebo později obrací k době dospívání, okamžiků, kdy si vybírali první povolání. Všechny problémy a nezdary, které řeší, se dříve nebo později spojují se vztahy s jejich rodiči.

Příběhy jsou různé, ale mají společný jmenovatel, kterým je naše lidská potřeba patřit především do rodiny, z rodiny čerpat svoji životní sílu, potřeba cítit rodičovskou podporu.

V rámci kariérového poradenství pro dospívající mládež se nesoustřeďuji na "pouhé" hledání správné školy a oboru, ani na mapování kompetencí, které mladý člověk teprve bude rozvíjet. První volbu povolání vnímám v kontextu rodiny. Naše děti na prahu dospělého života potřebují naši podporu a důvěru. My, rodiče, potřebujeme cítit, že se o sebe dokážou postarat, že se v tom velkém světě neztratí. 

V našich kurzech rozvíjíme návyky, které jsou nezbytné pro život v proměnlivém, přesyceným informacemi a vysoce konkurenčním prostředí. Klíčovým návykem je vědomé rozhodování, které ve světě přebytku usnadní člověku život k jeho spokojenosti.

Podpora teenagerů s volbou povolání se zdá být jednoduchá - sedneme si a promluvíme si. V reálném životě situace nejsou tak ideální. Máme odlišné názory, zkušenosti, jsme přesvědčení, že víme, jak to ve světě chodí. Na druhou stranu, ne každý dospívající dokáže s rodiči sdílet svoje představy a názory. Je to dáno specifikem tohoto období. Přitom kvalita komunikace v rodině dnes bude mít velký vliv jednak na úspěšnost mladých lidí v dospělém životě, jednak na jejich sebevědomí, a také na kvalitu vztahů s rodiči v dospělosti. 

Jak podpořit svého teenagera ve volbě povolání a přitom napomoci transformaci vztahu s vlastními dětmi z roviny "dítě-rodič" do roviny "dospívající - rodič-kouč" a následně "dospělý - dospělý"?

V následujících 4 videích nabízím Vám podívat se na celkovou situaci z jiného úhlu. Je-li toto téma pro Vás aktuální, můžete se přihlásit k základnímu video kurzu pro rodiče na mých webových stránkách

 

Katěrina Málková

kariérová poradkyně pro mládež a dospělé

Smart Course | Vědomá volba povolání

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 6. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 2. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
sipeji
sipeji 22. 2. 2017

uteče to jako voda a čeká nás to také.

Odpovědět
Ovace
Ovace 22. 2. 2017

Zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 115
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.