Všude kolem nám “dobře radí”, jak to udělat, abychom byli bohatí a mohli toho mít víc a víc. Já bych vás chtěla poprosit, abyste chtěli méně. A ukážu jak být šťastný díky tomu, že si něco nekoupíte.
zbytečné nákupySamozřejmě, že pro to, abychom nebyli zoufalí, potřebujeme uspokojit základní potřeby (najíst se, mít kde spát, mít v životě aspoň základní jistotu, mít vztahy s druhými atd.). A k tomu se neobejdeme bez některých věcí a lidí.
Pokud ale zapomeneme, že štěstí vychází zevnitř, můžeme dojít k chybnému přesvědčení, že hlavně věci a jiní lidé nám mohou přinést štěstí anebo neštěstí. Ve skutečnosti je to ale náš postoj k lidem a věcem, který ovlivňuje naši spokojenost.
Hezky to vyjádřil D. Michie: „Kdyby nějaký předmět, dosažený cíl nebo vztah byl skutečným zdrojem štěstí, pak by každý, kdo něco takového má, měl být šťastný. Ale nic takového ještě nikdo nikdy nenašel.  Navíc když věříme tomu, že naše štěstí závisí na něčem, co momentálně nemáme, pak nemůžeme být šťastní tady a teď.“
 
Jak si mozek zvyká na štěstí
Příjemné pocity v mozku vyvolává zvýšená hladina endorfinů a dopaminu. K zvýšení jejich koncentrace dochází, když dojde k pozitivně vnímané změně oproti stávajícímu stavu. Z toho vyplývá, že neměnné, i když dobré vnější podmínky lepší pocity nepřinesou.
Jak ilustruje P. Pacovský: „Chceme si zařídit byt, koupit chatu, mít vysoký příjem, protože pak bude dobře. Bude, ale jen chvíli, dokud si na tyto požitky nezvykneme. Dokud budeme pociťovat změnu, budou se endorfiny vylučovat.“
Ačkoliv neustále něco spotřebováváme, nedaří se nám krátkodobé štěstí ze spotřeby převést na štěstí dlouhodobé. Potěšení z dané věci vždy po určité době odezní.

Nehmotné statky jako vřelé vztahy s lidmi, které máme rádi, a smysluplná životní náplň přinášejí lidem mnohem větší pocit štěstí než třeba nakupování nebo práce (D. Goleman).

 
Štěstí není mít, co chceme, ale chtít, co máme

“Když se v životě díváš na to, co máš, vždycky můžeš mít víc. Ale když se díváš na to, co nemáš, nikdy nebudeš mít dost.” (Oprah Winfrey)

Před tím, než si řeknete, že nějakou věc chcete, že ji potřebujete, abyste byli spokojenější, zeptejte se sami sebe, jestli Vás opravdu učiní šťastnější. Nepřinese Vám jen krátkodobé potěšení? Zvažte, jak dlouho Vám vydrží dobrý pocit z toho, že jste si ji pořídili. Jednou vyprchá určitě.
Každá věc, kterou si nepořídíte, může přinést do Vašeho života štěstí, protože:

    Můžete trávit víc času s blízkými nebo se svými koníčky, jelikož na ni nebudete muset vydělávat dlouhé hodiny v práci.
    Nebudete mít strach, že Vám ji někdo ukradne či že se pokazí.
    Nebudete ji či kolem ní muset uklízet. Údajně má většina z nás v domácnosti min. jednu pětinu věcí, které vůbec nepotřebujeme.
    Vyhnete se případné závisti ze strany rodiny, přátel, kolegů a dalších.

Více slovy M. Ricarda: Zříci se určité věci zkrátka není totéž jako říkat “ne” všemu, co je příjemné. Nejde o to, že si zakážeme jahodovou zmrzlinu nebo horkou sprchu po návratu z horské túry, ale že si v souvislosti s celou řadou jevů v našem životě budeme klást otázku: Učiní mě to šťastnější? Zapomeňme nyní na falešnou euforii a řekněme si, že opravdové štěstí musí přetrvat veškeré životní zvraty. Nezakážeme si touhu, pouze ji nasměřujeme tam, kde to nejvíce žádoucí. Základem je odvaha a inteligence zanalyzovat všechno, co je obvykle považováno za potěšení, a ověřit si, zda to opravdu přináší větší blaho. Člověk, jenž se něčeho zříká, není masochista zatracující vše, co je dobré – podobná nejapnost by byla po chuti málokomu. Naopak je to někdo, kdo si vyhradil čas pro pohled do vlastního nitra a dokázal si přiznat, že některé věci v životě nestojí za to, aby se k nim člověk poutal.

A co si tedy koupit, aby nás to učinilo šťastné?
1. Kupujte spíše něco pro druhé lidi než pro sebe
2. Kupujte si spíš zážitky než materiální věci
3. Kupujte si pro sebe čas
 
Více se o tom dočtete v mém článku Jak investovat peníze do vlastního štěstí.
 

Informační zdroje:

Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.
Hodina navíc každý den

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account