Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Drejks
Drejks
Vloženo 30. 11. 2019
Líbí se mi

Zdravý dům

Drejks
Drejks
Vloženo 30. 11. 2019
Líbí se mi
Zdravý dům

Zdravý dům

Během víkendu se po celé České republice konaly Dny pasivních domů. Od pátka do neděle bylo možné navštívit několik desítek pasivních domů a mít tak příležitost od majitelů domů zjistit, jak se v takových domech žije, jak fungují a jak se staví. Zájemci měli možnost vybrat z nabídky domů podle regionu nebo typu a navštívit je zcela zdarma. Akcii je však třeba chápat také jako promo firem, které se na jejich stavbě podílejí. Navštívili jsme celkem čtyři domy, kde byl pokaždé přítomen jednatel firmy, která realizovala stavbu nebo majitel domu s firmou spolupracoval. Nevnímala jsem to však nějak nuceně. Jde o dobře zvolenou marketingovou strategii a určitě to pozitivně přispělo k odborné orientaci v dané problematice. V rámci Dnů pasivních domů jsme viděli tři domy od firmy Atrea v Libereckém kraji a dům od firmy Novahome v Středočeském kraji a také se účastnili odborné přednášky firmy Atrea v jejich školícím středisku v obci Koberovy v Českém ráji.

 

Co znamená pasivní dům?

Pasivní dům není jen dům, který je úsporný s minimálními provozními náklady a může být z velké části energicky nezávislý a ekologický. Pokud jsou při konstrukci domů a v interiérech použité kvalitní a ve velké míře přírodní materiály, tak jde především o zdravý dům. Navštívené stavby měly vysoký uživatelský komfort, byly prakticky útulné, a hezky propojovaly interiér s exteriérem. Člověk se v takovém prostředí cítil velice příjemně. Pasivní dům nyní chápu především jako kvalitní bydlení se zdravým vnitřním prostředím.

Velice příjemně mně překvapila příjemná atmosféra během všech návštěv. Majitelé byli velice vstřícní, otevření, sdílní, informovaní a ochotní nás provést po celém domě. A co znamená zdravé vnitřní prostředí? V pasivním domě je dobré vnitřní klima, které zabezpečuje systém rekuperace, což je vzduchotechnický systém řízeného větrání, který přivádí čerství vzduch a odvádí ten vydýchaný. Navíc rekuperace filtruje vnější prachy a nečistoty, ale i pyly a tím přispívá ke zdravému vnitřnímu prostředí. Novinkou pro mě bylo, že tepelné čerpadlo umí prostředí domu nejen ohřívat, ale i ochlazovat. Návštěva poskytne nenahraditelnou zkušenost s tím, jak reálně dům vypadá a jak fungují technologie v něm použité (například rekuperace, tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika). Zejména důležitá zkušenost je, jak se v domě člověk cítí (třeba jako tepelný komfort, vlhkost vzduchu, vjem z použitých materiálů). Překvapilo mně, že v některých domech neměli podlahové topení, a i přesto nebyly podlahy chladné. Pocitová teplota byla vyšší než teplota na termostatu, navíc byla stejná v centru místnosti jako i při obvodových stěnách. Pasivní dům využívá úsporné zdroje tepla. Vytápění pasivního domu je díky izolaci bez zbytečných tepelných mostů minimální. Krbová kamna s teplovodním výměníkem je možné použit také k ohřívání vody. V domě je konstantní tepelná pohoda, místnosti nejsou přetopené a maximálně využívají přirozené a obnovitelné zdroje jako jsou třeba solární panely. Důležitá je i vhodná orientace na světové strany kvůli pasivním slunečním ziskům. Domy měli proto přiměřeně velké skleněné plochy a z důvodu zamezení přehřívají předokenní žaluzie.

Nízkoenergetický nebo pasivní?

V uvažování o stavbě našeho rodinného domu byla pro nás již od počátku jednoznačnou volbou dřevostavba. Vůni a dotek dřeva nenahradí žádný umělý materiál. Uvažovali jsem o nízkoenergetickém domě, což jsme po návštěvách pasivních domů zcela přehodnotili. Pasivní dům nám jednoduše a laicky přišel předražený. Z informací od majitelů a zejména architektů a projektantů jsme ale zjistili, že rozdíl mezi konstrukcí pasivního a nízkoenergetického domu není zas tak velký. Jednoznačnou výhodou ve srovnání s nízkoenergetickým nebo standardním rodinným domem jsou nejen nižší náklady na energie, ale také možnost získat státní dotace Nová zelená úsporám ve výši až 400 tisíc. Je však nutné počítat s počáteční investicí do obnovitelných zdrojů energií jako jsou fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo a kvalitních materiálů jako jsou trojskla. Tato investice by se měla vrátit ve větší míře v podobě dotace.

Při rozhodnutí, jestli stavět pasivní dům by si ale člověk neměl klást otázku, co na tom může ušetřit, ale co tím chce získat. Pro mě pasivní dům s kvalitními a přírodními materiály znamená několik věcí. Domov, který vám poskytne zdravé prostředí pro váš život, je ohleduplný k přírodě a ekologicky zodpovědný k dalším generacím.

Pro mě byla akce jednoznačně přínosná. Jenom mi je líto, že nám okolnosti neumožnily se účastnit této akce už vloni. Po roce, kdy se stavební firmou finišujeme architektonickou studii, jsem nyní přesvědčena, že budeme tvořit další studii podle našich nově utvořených představ a jednoznačně budeme preferovat dům v pasivním standartu. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 23. 5. 2020

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 25. 4. 2020

My máme doma také krbová kamna s výměníkem a ohříváme s nimi vodu. Nejdřív jsem kamna nechtěla, protože je od nich nepořádek, ale jsem ráda, že jsem manželovi ustoupila. Rada si v zimě sednu jen tak ke kamnům a ohřívám se Kamna objednal z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/Klasicka-krbova-kamna-c2_1_2.htm a nedám na ně dopustit .

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
Svata
Svata 22. 3. 2020

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 28. 2. 2020

My máme sice starý dům, ale i tak přemýšlíme, že bychom do něj v rámci rekonstrukce některé prvky pasivního domu umístili. Dívali jsme na https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/ na tepelná čerpadla a v našem domě by něco takového jistě dávalo smysl.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 126
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.