Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Miška optimistka
Miška optimistka
Vloženo 29. 1. 2019
Líbí se mi

Známky ve škole a dětský stres s nimi spojený. Pryč s ním, víme jak!

Miška optimistka
Miška optimistka
Vloženo 29. 1. 2019
Líbí se mi
Známky ve škole a dětský stres s nimi spojený. Pryč s ním, víme jak!

Známky ve škole a dětský stres s nimi spojený. Pryč s ním, víme jak!

Vzpomínám si, jako dítě jsem měla na prvním stupni ZŠ strach přinést domů pětku. Ve čtvrté třídě (tuším) se to ale stalo. Už cestou ze školy jsem měla sevřený žaludek. Doma jsem pak přemýšlela, jak tragédii oznámit rodičům. A proč ? Táta mě strašil, že za pětku dostanu výprask. Překvapením pro mne potom bylo, když mi řekl: "Tak máš pětku. Pokaždé se to nepovede." Strach byl pryč a ulevilo se mi. Proč mne předtím strašil netuším. Snad mě chtěl poněkud neobratně motivovat. A to jsem prožívala dětství v klidné době.

Ať už si to připouštíme nebo ne, dnes to mají děti mnohem složitější. Ani my rodiče jim to mnohdy neusnadňujeme. Jak dítě motivovat k lepším známkám, aniž bychom ho při tom stresovali? Pár typů pro vás mám. Nesmíte však zapomínat, že každé dítě je individualita a co je motivací pro jedno, nemusí být pro druhé. Většinou to ale funguje.

Co by od vás dítě nikdy nemělo slyšet a nejen kvůli známkám

Svého potomka neurážejte a neponižujte. Neměl by od vás nikdy slyšet, že je hloupý. Že z něj nic nebude. Nebo snad dokonce, že je k ničemu a neschopný, když se nedokáže naučit jednoduchou látku. Dokud nejsme dospělý, učíme se zpravidla z donucení a tak se to tu a tam nepovede. Něco jiného je lajdáctví, kdy dítě o učení nejeví sebemenší zájem.

Jak tedy motivovat k lepším známkám

Rozhodně ne uplácením. Nové kolo za jedničky na vysvědčení může způsobit i zdravotní potíže. Ne každé dítě je génius od narození a na lepší známky musí opravdu dřít. Odměnou by měl být dobrý pocit, že dítě něco dokázalo. Špatná známka v žákovské, není konec světa. Neměla by se však stát zvykem. Vysvětlete, že se nic neděje, protože mu pomůžete s učivem a příště si známku opraví. Naučte se látku, ve které neuspělo a ukažte, že to jde. Učení je vlastně zábava. Můžete například soutěžit, kdo se látku dříve naučí. Za dobrou známku pochvalte.

Zkuste si vzpomenout, jak jste se vy sami učili a co na to vaši rodiče.

Tak pevné nervy při učení  

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 31. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

hezký článek

Odpovědět
Majina
Majina 1. 2. 2019

motivačné čítanie,veru kopec rodičov by sa malo inšpirovať.

Odpovědět
světlanna
světlanna 30. 1. 2019

pěkně napsáno..určitě motivovat pozitivně a ne strašením...Také je důležité dobře odhadnou schopnosti dítěte a nejít přes čáru...Někdo má jedničky tak nějak bez práce, někdo vydřené a někdo prostě časem už na ně nedosáhne, ikdyby makal sebevíc..To je dobré rozlišit, aby dítě nebylo stresované..Pochválit za dvojku či dokonce trojku toho, kdo se snaží, ale je jasné, že na víc nemá,... Lajdáka, který má navíc, za stejné známky pokárat a hledat motivaci k zlepšení...Jedno moudré přísloví říká, že do litrové nádoby zkrátka pět litrů nenaleješ a každý má tu kapacitu jinou...Hlavně na druhém stupni už je to většinou vidět zcela jasně...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 136
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.