Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 7. 6. 2019
Líbí se mi

Zlatá rybka plní sny vážně nemocným dětem

Eva K.
Eva K.
Vloženo 7. 6. 2019
Líbí se mi
Zlatá rybka plní sny vážně nemocným dětem

Zlatá rybka plní sny vážně nemocným dětem

Snad všichni známe pohádku o kouzelné zlaté rybce, která splní rybáři tři přání. Avšak Zlatá rybka již čtvrtým rokem existuje i v reálním životě, nejen v pohádce. Jedná se o soukromou charitativní organizaci na plnění přání dětem s život ohrožujícím onemocněním ve věku od 3 do 18 let. Doposud se do projektu přihlásilo přes 500 dětí a Rybka splnila přání již 345 snílkům ze všech krajů České republiky. Zmíněná dobročinná organizace byla založená a je výhradně financovaná manželi Katarínou a Ondřejem Vlčkovými.

Díky přímé metodě financování není organizace závislá na jakékoli formě fundraisingu, a může tak přání splnit nezištně, diskrétně a s maximálním možným ohledem na soukromí obdarovaných dětí a jejich rodin.

Děti vyslovují svá přání vždy v jedné z pěti kategorií: "Přeji si někým být", "Přeji si něco mít", "Přeji si se s někým setkat", "Přeji si pro někoho jiného", a "Přeji si něco zažít". Některé děti své přání vyslovují v nejnáročnějším období léčby, jiné si naopak počkají a své velké přání berou, jako odměnu, když už mají nejtěžší období za sebou. Nezřídka chtějí dětí splnit přání i někomu jinému, a touto cestou poděkovat těm, kteří se o ně tak láskyplně starali. Typická doba splnění se pohybuje v týdnech. Stává se, že se přání splní v extrémně krátké době, třeba už osm hodin od jeho vyslovení.

Díky úžasnému nasazení týmu Rybky se podařilo dosáhnout toho, aby děti nikdy nemusely na svůj sen dlouho čekat. Její radost je neustále posilována úspěšně splněnými přáními, ke kterým ale často vedou nelehké cesty, které jsou lemovány tíživou realitou lidské křehkosti a smrtelnosti.

Momenty napětí a obav, zda nejsou výzvy dětí příliš velkým soustem, jsou pro lidi ve zmíněném týmu střídány opravdovými úsměvy na dětských tvářích. Jenže, bohužel, zdaleka ne všechny osudy snílků končí happy endem... Ale i tak lidé ve Zlaté rybce věří, že její poslání má velký smysl a jsou vděční za to, s jakou otevřeností je rodiny těžce nemocných dětí přijímají.

"Díky Zlaté rybce se mi splnila některá přání, o kterých jsem ani nevěděl, že mám. Jsou ale příliš osobní na sdílení. Je to velká radost, že se mohu podílet na tak fantastickém procesu - promýšlení a realizací přání snílků... A zvlášť, pokud jde o přání, které je mi osobně blízké, je to násobná radost. Dokážu se pak lépe naladit na stejnou´frekvenci´ se snílkem a následná rezonance je velkým zážitkem i pro mě."

                                                                  Tomáš Hornek, snílkař

Ke splnění přání patří navazování vztahu se snílkem a s jeho blízkými. Děti mají všemožné přání, jejich fantazie opravdu nezná meze. Ale ke splnění těchto přání patří také mnohá vypětí spojená se změnami zdravotního stavu dětí, možností splnit přání přesně tak, jako bylo vysloveno a též umění rozloučit se se snílky, kterým bohužel medicína už nemohla pomoci... Ano, je to náročné, ale stojí to za to...

"Jeho život není jen samé pozitivum a čas se zkrátí. A my všichni jsme si, bohužel, toho vědomi a hlavně on sám. Proto je pro něj splněný sen vším, co mohl od života dostat - za svoji sílu, statečnost a odvahu se svou nemocí bojovat. Zaslouží si to."

                                                            Maminka jednoho ze snílků

Vize Zlaté rybky je, aby každé dítě v České republice s život ohrožujícím onemocněním dostalo nabídku splnění jednoho přání. Ročně se jedná přibližně o 600 nově diagnostikovaných dětí. Nejčastěji jde o onkologická onemocnění, dále o vrozená onemocnění, jako cystická fibróza, spinální svalová atrofie a muskulární dystrofie. A také vážná vzácná onemocnění, či nemoc, jejichž důsledkem je selhání orgánů a následná transplantace. Může se jednat též o souběh několika závažných, například neurologických diagnóz či o úrazy.

Tým Zlaté rybky nyní čítá 9 kmenových zaměstnanců, zajišťujících jak komunikaci s nemocnými dětmi a jejich rodinami, tak i samotnou produkci vyslovených přání. Organizace také spolupracuje s celou řadou externistů a dobrovolníků. Momentálně tým pracuje na více, než 50 přáních. 40 dětí se se Zlatou rybkou teprve setká, nebo si vzalo čas na rozmyšlenou, aby bylo jejich přání opravdu to NEJ. Nyní nestojí nic v cestě, aby se dětem přání splnila, pokud se přihlásí, vysloví je a budou moci (například někam jet) ze zdravotního hlediska.

Zlatá rybka se i v letošním roce účastní odborných konferencí, seminářů a mnoha setkání s odbornou veřejností. Cílem je zvýšit informovanost o nabídce na splnění přání v řadách těch, kteří jsou s vážně nemocnými dětmi v častém kontaktu.

Máte ve svém okolí dítě s život ohrožujícím onemocněním?

Dejte, prosím, Zlaté rybce vědět.

Děkujeme

Více informací o organizaci a její činnosti naleznete na www.zlatarybka.cz, kde je také přihláška ke splnění přání.

Přejeme všem dětem i skvělému týmu Zlaté rybky hodně radostí ze splněných přání

Eva

 

Popis fotek:

MUDr. Katarína Vlčková (titulní foto), Snílkovské křeslo (foto č. 2)

Statistické údaje o Zlaté rybce (fotky č. 4)

Zdroj: Archiv ZR

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 8. 6. 2019

Evionko, to je super, že se syn uzdravil a i já Zlaté rybce přeji samé úspěchy

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 714
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.