Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina Koláčková
Martina Koláčková
Vloženo 16. 11. 2017
Líbí se mi

Ženy mají nižší platy, protože si je zaslouží!

Martina Koláčková
Martina Koláčková
Vloženo 16. 11. 2017
Líbí se mi
Ženy mají nižší platy, protože si je zaslouží!

Ženy mají nižší platy, protože si je zaslouží!

Spadla Vám brada? Mě taky, protože i takové mužské názory se veřejně objevují v diskusi na statistiku, při níž si naše země stojí jako druhá nejhorší v Evropě, co se týče rozdílů platů mužů a žen!

Ať se tato analýza počítala jakkoliv, předpokládám, že se tento vzorec využíval napříč zeměni, tj. pořád to nemění nic na žebříčku, kde jsme.

Vtipné je, že se k tomu vyjadřovali zejména pánové hláškami typu: jak ta ženská je ráda na rodičáku a co víc by chtěla, že se porovnávají jabka hruškama, že ženský dělají jiný práce než chlapi...

 

Jaký je MŮJ NÁZOR proč to tak je?

1) nastavení ve společnosti

Pokud se na ženské nahlíží jako na rizikovou skupinu (před dětmi, s dětmi, po dětech,..) pak i řada z nich si pod tímto vnitřním tlakem, že "nejsou dost dobré", řeknou menší plat. Taky jsou ženské obvykle více sebekritické a mají menší ego (samozřejmě jako vždy, výjimky potvrzují pravidlo - proto taky ne všechny ženské mají ten plat nižší než muži).

Znám jen málo firem, které by řekly: "My vám dáme o 2 tisíce víc, protože to tady mají všichni kolegové jako základ a přijde nám to fér." Firmy hledí na náklady - tak proč dávat někomu víc, než si řekne, že? A pak to vypadá tak, jak to vypadá.


Otázka je, jestli je to ve finále pro firmy výhodou. Ženy, které pracují efektivněji s lepšími výsledky než muži, pak můžou být demotivované. To se nejdříve může odrazit na jejich výkonu a potom na tom, že půjdou pracovat jinam, kde se budou cítit doceněné. A toto je potřeba do té matematické rovnice plusů a mínusů taky zakomponovat.

2) špatná zkušenost při hledání práce

Někdy si ženy umí říct adekvátní ohodnocení, ale narazí na pár pohovorů, kdy je někdo srazí a může to na nich nechat následky - už práci fakt potřebují, tak si příště řeknou minimální únosnou mzdu a je vymalováno.....

3) životní zkušenosti

Asi se nenajde nikdo, kdo by na sobě anebo v okolí neviděl ženu, která má neúměrně nízké sebevědomí v porovnáním s tím, jak je úžasná a co všechno dokáže. Důvody můžou být v dětství, v manželství......však všichni víme

 

Co si Vy, milé dámy, o  tom myslíte? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Třeba by to otevřelo oči alespoň mužům s kolema

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 9. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
Tamara
Tamara 17. 11. 2017

Ve svém prvním zaměstnání jsem narazila na ono "nastavení" - žena před dětmi, s dětmi ...., tak jsem rychle "vycouvala". Při pracovních pohovorech jsem na otázku:"kolik máte dětí?" odpovídala otázkou:"a Vy?" S platovými rozdíly muž x žena jsem se už pak nesetkala, ale narážím na rozdíly v platech za stejnou práci v menších městech, či obcích a městech větších - nemluvím o Praze. Řešit tuto nespokojenost dojížděním není vždy reálné.

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 11. 2017

naštěstí v naší firmě tomu tak není.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 443
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.