Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evionka
evionka
Vloženo 10. 12. 2017
Líbí se mi

Zastoupení vánočních mužů (a Ježíška) v jednotlivých zemích

evionka
evionka
Vloženo 10. 12. 2017
Líbí se mi
Zastoupení vánočních mužů (a Ježíška) v jednotlivých zemích

Zastoupení vánočních mužů (a Ježíška) v jednotlivých zemích

 

USA – Právě v Americe vznikla postava Santa Clause. Na Štědrý den v noci rozváží dárky, které vyrobili skřítci na severním pólu. Děti je rozbalují až druhý den ráno. Nejrůznější národnostní tradice, které si do Spojených států přiváželi migranti, se projevují v rozmanitosti vánočních zvyků. Nakonec se postava vánočního muže, který rozděluje dárky, v průběhu předešlých let sjednotila v podobě Santa Clause.

Španělsko – Podle tradice dostávají děti dárky na Tři krále a roznáší je jeden z nich a to Baltazar. Pro koně se připravuje oves a mrkev. Kromě toho zde již také panuje Santa Claus.

Rusko – Pravoslavné Vánoce jsou až 6. ledna, ale v období Sovětského svazu byly nahrazeny svátkem Nového roku, kdy chodil Děda Mráz  s dárky a místo anděla ho doprovázela Sněhurka v bílém kožíšku.

Anglie – Ráno 25.prosince nacházejí děti v připravených ponožkách dárky, které jim přinesl Father Christmas (Otec nebo také Duch Vánoc) anebo Santa Claus, oba často splývají.

Itálie – Ježíškovi tu říkají Gesů Bambino, zatímco Babbo Natale (Vánoční tatík) je obdobou Santa Clause. Na Sicílii roznáší dárky čarodějnice Befana, ovšem až 6.ledna.

Skandinávie – Ve skandinávských zemích panují vánoční skřítci : finský Ukko, jemuž pomáhají malí pidimužíci, švédský dědeček Jultomten, norský skřítek Julenissen a konečně dánští skřítci se špičatými čepičkami. Stále populárnější je tu Santa Claus.

Japonsko – Japonci jsou sice buddhisté, ale Vánoce se tu přesto slaví, i když až na Nový rok. Dětem nosí dárky jeden ze starých šintoistických bůžků jménem Hoteišó, někdy nazývaný Santa Kurohsu.

Jižní Amerika – V některých zemích se obdarovává na Štědrý den, někde je nadílka až v lednu. V Argentině naděluje Magi na své pouti za Ježíškem. Ve Venezuele a Kolumbii děti věří, že hračky vyrábí Santa Claus, ale roznáší je Ježíšek. V Brazílii přichází Papai Noel, v Chile pastýř Viejo Pasquero, oba nápadně podobní Santa Clausovi. V dalších zemích vítězí Ježíšek (Gesu Bambino, Niňo Dios, El Niňo Jesus).

Maďařsko – Vánoční nadílku obstarává Ježíšek (Jézuska) a dárky se rozdávají na Štědrý den před večeří.

Německo – Ve větší části země roznáší dárky Christkinde neboli Ježíšek, jen na severu panuje zrzavý vánoční muž Weinachtsmann, jemuž však úspěšně konkuruje Santa Claus.

Polsko – Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří. Děti věří, že Ježíšek přichází s oslátkem, a proto připravují pod stromeček trochu sena.

Portugalsko – V katolickém Portugalsku vládne Ježíšek (Menino Jezus).

Rakousko – podobně jako u nás přichází Ježíšek na Štědrý večer a u stromečku se cinká zvonečkem.

(převzato z knihy Český lidový a církevní rok)

 

 

 

 

Dnes je druhá adventní neděle, neboli bronzová neděle. Zapaluje se druhá svíce.

Druhou svíci zapalujeme za Mír – za mír v sobě, v lidech kolem, v zemi naší i v těch za hranicemi. Možná právě toto přání je společné všem dětem celého světa, bez ohledu na to, jestli k nim přiletí Santa Klaus komínem, nebo se objeví tajemné kouzlo Ježíška. 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 12. 12. 2017

Pěkné a poučné.

Odpovědět
Tamara
Tamara 10. 12. 2017

Vida - co kraj..., Pěkný článek, zajímavý. U nás vždycky naděloval Ježíšek. I když jsem byla dítě. Krásnou adventní neděli

Odpovědět
evionka
evionka 10. 12. 2017

děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 676
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.