Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 10. 12. 2017
Líbí se mi

Zastoupení vánočních mužů (a Ježíška) v jednotlivých zemích

k.eva
k.eva
Vloženo 10. 12. 2017
Líbí se mi
Zastoupení vánočních mužů (a Ježíška) v jednotlivých zemích

Zastoupení vánočních mužů (a Ježíška) v jednotlivých zemích

 

USA – Právě v Americe vznikla postava Santa Clause. Na Štědrý den v noci rozváží dárky, které vyrobili skřítci na severním pólu. Děti je rozbalují až druhý den ráno. Nejrůznější národnostní tradice, které si do Spojených států přiváželi migranti, se projevují v rozmanitosti vánočních zvyků. Nakonec se postava vánočního muže, který rozděluje dárky, v průběhu předešlých let sjednotila v podobě Santa Clause.

Španělsko – Podle tradice dostávají děti dárky na Tři krále a roznáší je jeden z nich a to Baltazar. Pro koně se připravuje oves a mrkev. Kromě toho zde již také panuje Santa Claus.

Rusko – Pravoslavné Vánoce jsou až 6. ledna, ale v období Sovětského svazu byly nahrazeny svátkem Nového roku, kdy chodil Děda Mráz  s dárky a místo anděla ho doprovázela Sněhurka v bílém kožíšku.

Anglie – Ráno 25.prosince nacházejí děti v připravených ponožkách dárky, které jim přinesl Father Christmas (Otec nebo také Duch Vánoc) anebo Santa Claus, oba často splývají.

Itálie – Ježíškovi tu říkají Gesů Bambino, zatímco Babbo Natale (Vánoční tatík) je obdobou Santa Clause. Na Sicílii roznáší dárky čarodějnice Befana, ovšem až 6.ledna.

Skandinávie – Ve skandinávských zemích panují vánoční skřítci : finský Ukko, jemuž pomáhají malí pidimužíci, švédský dědeček Jultomten, norský skřítek Julenissen a konečně dánští skřítci se špičatými čepičkami. Stále populárnější je tu Santa Claus.

Japonsko – Japonci jsou sice buddhisté, ale Vánoce se tu přesto slaví, i když až na Nový rok. Dětem nosí dárky jeden ze starých šintoistických bůžků jménem Hoteišó, někdy nazývaný Santa Kurohsu.

Jižní Amerika – V některých zemích se obdarovává na Štědrý den, někde je nadílka až v lednu. V Argentině naděluje Magi na své pouti za Ježíškem. Ve Venezuele a Kolumbii děti věří, že hračky vyrábí Santa Claus, ale roznáší je Ježíšek. V Brazílii přichází Papai Noel, v Chile pastýř Viejo Pasquero, oba nápadně podobní Santa Clausovi. V dalších zemích vítězí Ježíšek (Gesu Bambino, Niňo Dios, El Niňo Jesus).

Maďařsko – Vánoční nadílku obstarává Ježíšek (Jézuska) a dárky se rozdávají na Štědrý den před večeří.

Německo – Ve větší části země roznáší dárky Christkinde neboli Ježíšek, jen na severu panuje zrzavý vánoční muž Weinachtsmann, jemuž však úspěšně konkuruje Santa Claus.

Polsko – Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří. Děti věří, že Ježíšek přichází s oslátkem, a proto připravují pod stromeček trochu sena.

Portugalsko – V katolickém Portugalsku vládne Ježíšek (Menino Jezus).

Rakousko – podobně jako u nás přichází Ježíšek na Štědrý večer a u stromečku se cinká zvonečkem.

(převzato z knihy Český lidový a církevní rok)

 

 

 

 

Dnes je druhá adventní neděle, neboli bronzová neděle. Zapaluje se druhá svíce.

Druhou svíci zapalujeme za Mír – za mír v sobě, v lidech kolem, v zemi naší i v těch za hranicemi. Možná právě toto přání je společné všem dětem celého světa, bez ohledu na to, jestli k nim přiletí Santa Klaus komínem, nebo se objeví tajemné kouzlo Ježíška. 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 8. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 8. 6. 2020

Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 12. 12. 2017

Pěkné a poučné.

Odpovědět
Tamara
Tamara 10. 12. 2017

Vida - co kraj..., Pěkný článek, zajímavý. U nás vždycky naděloval Ježíšek. I když jsem byla dítě. Krásnou adventní neděli

Odpovědět
k.eva
k.eva 10. 12. 2017

děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 236
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.