Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hudlenka
hudlenka
Vloženo 17. 12. 2016
Líbí se mi

Vzpomínka na Vánoce, která vás dojme

hudlenka
hudlenka
Vloženo 17. 12. 2016
Líbí se mi
Vzpomínka na Vánoce, která vás dojme

Vzpomínka na Vánoce, která vás dojme

   Petr je náš kamarád, spíš tedy internetový, ale již jsme se s ním setkali na jednom třídenním srazu i naživo. Dneska mi poslal krásný dopis, o který se s jeho svolením s Vámi chci podělit. 

   Mnozí z Vás jste mladí a nezažili jste takové Vánoce, jako kdysi my...obyčejné, ale krásné... Petr je ještě asi o 10 let starší než já a jeho příběh mě dojal.... možná i proto, že moje maminka by dneska měla 81. narozeniny, ale není již mezi námi

   Nevím, jak je to možné, ale za našeho dětství byl snad vždy na Vánoce sníh a my si užívaly prázdniny se vším všudy..

 

   Zde je příběh Pana Petra, kterým děkuje do nebe svým rodičům...

 

Vánoce

 

   Když malým chlapcem jsem byl, slavívali jsme vánoce v rodinné pohodičce při vánočním stromečku. Ten Štědrý den začal již brzy ráno. Nemohli jsme se sestřičkou Blaninou dospat. Mamka již určitě byla v kuchyni a točila se okolo plotny. Bytem se linula vůně. Tak snídaně a šli jsme vylovit krabice s ozdobami a svíčkami. Stromek taťka připravil do stojánku venku na dvoře. Vyběhli jsme ven, pár kuliček sněhových, oklepali sníh ze stromečku a odnesli ho domů. Časy, kdy stromeček nosil Ježíšek pominuly, a tak jsme s Blaninou se dali do strojení stromečku. Vůně lesa šla bytem. Vyndávali jsme z krabic různé ozdobičky, háčky a věšeli na stromek. Mamka přidala kolekci pro mlsání a stromek zářil do okolí. Svíčičky byly připravené. Hotovo, jen dárky pod stromek dodat. Ale na to bylo odpoledne.

   Teď honem do kuchyně pomoci mamce. Bramborový salát dal trošku starostí. Mamka ochutnávala a radila. Chudák kapr to měl zpečetěné od taťky. K obědu však byla jen česnečka a bramborová kaše s bílou klobásou.

  Během dne a hlavně odpoledne se začínaly objevovat balíčky pod stromkem. Každý nosil ze svých úkrytů balíčky popsané jménem obdarovaného. Odpoledne začínala mamka se smažením řízků a kapra. My s Blaninou jsme se starali     o vánoční stůl.  Vánoční ubrus, svíčky, sváteční talíře i příbory. Na nábytek okolo se rozložily talířky s cukrovím, s penězi, se šupinami kapra, aby bylo hodně peněz příští rok, s čokoládou, kterou jsme vyráběli předem. A ani jablíčka s pomeranči nesměla chybět.

  Ač už tak malí jsme nebyli, přesto hlídali jsme si, kdy první hvězdičky na obloze se objeví. Abychom nezlobili, tak nás mamka vyhnala na chvíli ven. Taky bylo vánoční krmení pro domácí zvířátka. Králíků bylo doma kupa, kočky, taťkovi holubi a ve voliéře různí krasavci. Někdy i ve chlívku prasátko či ovečky byli. Vše se nakrmilo, sněhu vždy hodně bylo,

a tak ještě sněhulák  a již se začalo smrákat. Rozhlíželi jsme se, jak to vypadá na obloze. A již mamka nás volala domů. Oklepali jsme ze sebe sníh  a mazali jsme dokončit ten stůl, dohledat poslední dárky.

  A to již hvězdičky se objevovaly. Vůně smažených řízků se linula bytem a tak jsme se mazali všichni převléknout do svátečního a usedli k večeři. Všechno jídlo muselo se připravit na stůl nebo okolo, jelikož od štědrovečerní večeře se nesmělo zvedat. Když bylo vše hotovo, šlo se ke stolu. Ač nebyl jsem pobožný, dokonce i ten otčenáš se ozval. Sice to byl taťka s mamkou a my jen netrpělivě čekali. Hotovo a šlo se nakládat na talíře. Co kdo si dal. Většinou kousek řízku, kousek kapra, kousek bílé klobásy. Salát bramborový nebo jen kaše či jen kousek chleba. Večeři naši prodlužovali co nejdéle. Když dojedeno bylo, teprve se bylo možné zvednout a tak jsme uklidili nádobí do kuchyně a taťka se mezitím vytratil a za chvíli se ozvalo zvonění zvonečku. Hurá ke stromečku. My s Blaninou zasedli ke stromečku na zem a začali podávat dárky. Podle toho, co na dárku napsáno bylo. Samozřejmě to byly převážně věci praktického charakteru. To nevadilo, náročnost velká nebyla.

 Taťka na gramofonu pustil vánoční náladu, zapálili jsme svíčky a bylo nám krásně. Papíry z dárků se nakupily někde v koutě a my užívali dárků. Oblečení se zkoušelo, jak se kdo trefil, na hraní něco vždy taky bylo a pravidelně jsem tam měl nějakou knížku. Začal jsem hned číst. Večer vrcholil návštěvami u sousedů. Navzájem jsme obešli asi čtyři baráky, tam se popíjel vaječný koňak kvalitní, my však dostali ten víc vaječný než koňak. Nejkrásnější den za rok končíval dlouho v noci.

                                                  Rodičové milí, děkuju vám!

 

Zde končí Petrův příběh a já jsem znovu dojata... díky Petře

 

Hudlenka

   

   

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 12. 1. 2017

MILÉ........

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 1. 2017

děkuji

Tamara
Tamara 18. 12. 2016

Leni, moc pěkné. Musela jsem si to přečíst dvakrát, abych tu krásu "pobrala". Díky za sdílení

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 12. 2016

a já to četla už asi 4x....

Francis
Francis 17. 12. 2016

To je krásné

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 12. 2016

Podobné Vánoce si pamatuji i já, jen Petr bydlel na vsi a já ve městě...

Amanda
Amanda 18. 12. 2016

Já taky, ale ze Slovenska, tam jsem trávila Vánoce, nejlepší, l

Amanda
Amanda 18. 12. 2016

Já taky, ale ze Slovenska, tam jsem trávila Vánoce, nejlepší, l

Amanda
Amanda 17. 12. 2016

Idylicky popsáno

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 12. 2016

hezky, líbilo se mi to

Ovace
Ovace 17. 12. 2016

Nádherné

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 12. 2016

děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 168
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.