Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Markéta Binerova
Vloženo 16. 3. 2017
Líbí se mi

Které velikonoční tradice máte nejraději?

avatar
Markéta Binerova
Vloženo 16. 3. 2017
Líbí se mi
Které velikonoční tradice máte nejraději?

Které velikonoční tradice máte nejraději?

Stejně jako o Vánocích zdobíme stromeček a jíme kapra, tak i Velikonoce mají své tradice.

Málo z nás je ale dodržuje a někteří je dokonce neznají. Oživte si letos i Vy Velikonoční svátky a udělejte si v rodině své zvyky a tradice.

Zelený čtvrtek

Název vzniknul pravděpodobně z toho, že se v dřívějších dobách v tento den měla jíst jen zelená strava (zelenina).

Lidé v tento den   vstávali velice časně, rodina se pomodlila, omyli se rosou, protože bránila   onemocnění šíje a dalším nemocem.

Hospodyně vstávaly časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy.

Kdo sní před východem slunce pečivo namazané medem, je chráněný před uštknutím hadů a před žihadly   vos.

V Orlických horách   házeli lidé do studny chleba namazaný medem, aby se v ní držela po celý   rok voda.

Odpoledne se nepracovalo.   Pekly se Jidáše, zvláštně tvarované obřadní pečivo z kynutého těsta.   Pokud se jedly potřené medem, opět měly být pro zdraví.

Ranní mše se koná pouze  v biskupských chrámech. Při této mši se světí svaté oleje (olej křtěnců,   svaté křižmo a olej pro nemocné).

Při večerní mši naposledy zvoní zvony a pak "odlétají do Říma" až do bílé soboty   - po tuto dobu jsou nahrazovány řehtačkami a klapačkami.

Podle tradice, když zazní   zvony naposledy, si máte zacinkat penězi, aby se vás držely celý rok. Někde   se zvoní paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši.

V tento den se také   koná obřad mytí nohou.

Velký pátek

Název byl odvozen od velkého tajemství. Velký pátek je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista, proto je prožíván jako den postu ve znamení smutku, ticha a rozjímání. Podle evangelií odpoledne ve tři hodiny zemřel Ježíš na kříži. Proto se přibližně v tento čas věřící scházejí k zvláštní bohoslužbě - není to běžná mše, otvírá se smysl utrpení a smrti Krista při čtení Bible, připomíná se pokleknutím před křížem, přednáší se modlitby za velké bolesti celého světa (rozdělení, války, špatné vztahy, nejednota křesťanů a jiné). V mnohých kostelech se koná tento den ještě pobožnost křížové cesty. Součástí pobožností bylo také odhalení a uctění svatého kříže.

 

K tomuto dni se pojí mnoho pověr a zvyků. Věřilo se např. v magickou sílu země, která se   na Velký pátek otvírala a na krátkou dobu zpřístupňovala poklady. Poklad označovalo světýlko nebo kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze   kterého vycházela záře. Na souš vycházeli vodníci a proháněli se na koních. Podle pověsti se i na chvíli otevřela hora Blaník.

Velký pátek je také postním dnem - postem od masa a újmy v jídle.

Lidé vstávali před východem slunce, chodili se mýt do potoka, aby se chránili před nemocemi.

Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy vytáhnout kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu,   to je mělo ochránit před bolením zubů.

V krajích   s plátenickou výrobou se předly pašijové nitě, pak se udělalo na šatech několik stehů, to mělo ochránit před uhranutím a zlými duchy. Košile   ušitá z plátna pašijových nití chránila před bleskem.

V tento den se nesmělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat. Věřilo se hodně na   čarodějnice a uhranutí.

Nepracovalo se na poli ani v sadu, aby se nehýbalo zemí.

Nepralo se prádlo, protože by se prádlo namáčelo místo do vody do Kristovy krve.

Také se chodilo dům od domu, za zvuku řehtaček a různých říkaček se oznamovalo poledne a ranní   i večerní klekání. Hospodyně připravovala obdarování v podobě   sušeného ovoce, pečiva, vajec a někdy také drobných peněz.

 

Bílá sobota (letos 4. dubna)

Bílá sobota je tzv. aliturgickým dnem, neboť se tento den zásadně neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Skončením Bílé soboty skoncoval také dlouhotrvající půst.

Zvyky a tradice na   Bílou sobotu

Z ohořelých dřívek se   vytvářely křížky a nosily se do pole, aby bylo úrodné. Popelem   z posvěceného ohně se posypaly louky.

Někde se uhlíky dávaly za   trám do domu, aby ho chránily před požárem.

V sobotu se také   uklízelo, bílilo.

Připravovalo se a chystalo.   Na slavné Vzkříšení, na Hod boží velikonoční, obřadní i sváteční pokrmy,   pekly se mazance i velikonoční beránci, pletly se pomlázky   z vrbového proutí anebo vázaly březové metličky a zdobila se   vajíčka.

Velikonoční neděle (letos 5. dubna)

Kristus vstal z mrtvých za svítání "prvního dne v týdnu" neboli "prvního dne po sobotě" (která byla podle židovského kalendáře posledním dnem týdne). Svým zmrtvýchvstáním dovršil Boží stvořitelské a vykupitelské dílo. Proto se křesťané v tento den začali pravidelně scházet k eucharistickému "lámání chleba" a tento den nazvali "dnem Páně".

Tradice na Boží hod velikonoční

Provádělo se svěcení velikonočních pokrmů - beránek, mazanec, vejce, chleba, víno.

Na Chodsku se posvěcené jídlo jedlo v kostele ve stoje.

Každá návštěva dostala kousek z posvěceného jídla.

Ve východních Čechách dal hospodář kus svěceného mazance, vejce a víno poli, zahradě   a studni, aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.

Pečou se velikonoční beránci.

Velikonoční pondělí (letos 6. dubna)

Tento den je pomlázka, velikonoční hodování, mrskut. Chlapci chodí dům od domu za děvčaty se spletenými pomlázkami většinou z vrbového proutí zdobené stuhami. Šlehají dívky a vinšují. Za to dostanou malovaná vajíčka. Někde je zvykem, že v úterý chodí s pomlázkou děvčata, jinde polévají chlapce vodou. V mnoha vsích bylo zvykem číhat na děvčata ráno, když šla do kostela.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 28. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 3. 2017

Velikonoce nemusím, jsem ráda, když jsme někde na pobytu v tu dobu...

Odpovědět
avatar
Markéta Binerova 18. 3. 2017

už jsem od vice lidi slyšela, že nemaji radi Velikonoce, ja jen nemam rada ožrale chlapy co otravujou a zvoni dokud neotevřete taky v pondělí radeji nekam vypadneme.

hudlenka
hudlenka 18. 3. 2017

já právě taky nesnáším opilé chlapy

sipeji
sipeji 17. 3. 2017

Velikonoce jsou svátky se silným duchovním významem, je dobře je dodržovat.

Odpovědět
avatar
Markéta Binerova 17. 3. 2017

Přesně tak.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 527
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.