Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Svatý Martin přijíždí na bílém koni: Proč se svátek vůbec slaví?

KamilaK
KamilaK
Vloženo 9. 11. 2018
Líbí se mi
Svatý Martin přijíždí na bílém koni: Proč se svátek vůbec slaví?

Svatý Martin přijíždí na bílém koni: Proč se svátek vůbec slaví?

11.11. Tedy magické datum, které znamená především svátek svatého Martina. Většina lidí má toto jméno spojené s příchodem zimy a sněhu a také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská husa. Ovšem sám svatý Martin by z toho asi dvakrát nadšený nebyl, žil totiž jako poustevník.

Historie má podivný smysl pro humor. Svatý Martin nejezdil na bílém koni ani se neládoval pečenými husami. Legendou se stal díky obyčejnému soucitu. Někdy kolem roku 335 se vracel do svého ležení. Po cestě potkal žebráka a daroval mu polovinu pláště, aby neumrzl.

Milosrdenství, které ve srovnání s Matkou Terezou nikomu dech nevyrazí, ovšem z Martina se stal biskup a jeden z nejslavnějších světců. Kdyby dnes vstal z mrtvých, asi by rychle samým zděšením zase ulehl. Chtěl být vzorem soucitu s chudými a místo toho se na jeho svátek lidé cpou k prasknutí.

Svatý Martin jako poustevník chodil v roztrhaném pytli . To co dnes nabízejí restaurace jako svatomartinské degustační menu by mu stačilo na celý měsíc.

Poustevník Martin se živil zeleninou, ale sedláci potřebovali prodat maso a tak vznikla legenda o Martinovi a husách. Světec se prý nějakou dobu ukrýval v husím hejnu. Zápletka není úplně propracovaná, ale husí pečínky prodává spolehlivě.

A pak napadlo vinaře, že by mohli ve jménu světce taky něco vydělat. Na začátku listopadu totiž mají stočené první lahve. 

Svatý Martin abstinoval, a kdyby jen tušil, že z něho jednadvacáté století udělá symbol obžerství, asi by tehdy nechal žebráka raději zmrznout. Ale pořád je na tom ještě lépe než chudák svatý Valentýn, jehož jménem vydělávají obchodníci miliony za prodej plyšových srdíček.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
KamilaK
KamilaK 10. 11. 2018

Odpovědět
janinkad
janinkad 9. 11. 2018

Martin prožíval svoji víru i v armádě. Podle legendy o jeho životě žil skromně, pokorně a dokonce ke svému otroku se choval jako k bratrovi. Martin byl jednoduše jiný než ostatní vojáci, což také dokazuje symbolický čin, díky němuž se stal tak známý. Došlo k němu v Amiensu u jedné z městských bran v roce 335 za jednoho velmi mrazivého zimního večera.[3] Martin se tudy na koni vracel do vojenského tábora. U brány ho oslovil polooděný žebrák a prosil o almužnu. Protože u sebe Martin neměl ani peníze, ani jídlo, zprvu nevěděl, jak by člověku pomohl. Tu ho však napadla myšlenka: vzal svůj velký důstojnický plášť a rozdělil ho svým mečem napůl. Polovinu pak hodil žebrákovi třesoucímu se zimou, aby se aspoň trochu zahřál. Legenda dále vypráví, že Martin spatřil příští noc Ježíše, který byl oděn půlkou pláště. A uslyšel, jak Ježíš říká andělům: „Tímto pláštěm mě oděl Martin, který je teprve na cestě ke křtu.“ Tato Kristova slova znamenají to, co je napsánu v evangeliu: „Cokoli učiníš jednomu z mých nejmenších bratří, pro mě jsi učinil.“ Scéna dělení pláště patřila po celá staletí k nejznámějším a nejoblíbenějším světeckým motivům umělců.[4]

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 10. 11. 2018

Jana7
Jana7 9. 11. 2018

tak to jsem nevěděla

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 10. 11. 2018

evionka
evionka 8. 11. 2018

Odpovědět
Ovace
Ovace 8. 11. 2018

Moc pěkný svátek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 924
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.