Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Lopinka
Lopinka
Vloženo 4. 5. 2015
Líbí se mi

Skála

Lopinka
Lopinka
Vloženo 4. 5. 2015
Líbí se mi
Skála

Skála

"Někdy bych chtěla mít tu možnost a vidět své malé do hlavy. Porozumět, alespoň na chvilku pochopit, co se v té malé hlavičce děje. Možná by vše bylo jednodušší, možná také ne."

Každý jsme si prošel určitou fází vývoje. Ani ona není vyjímkou. Jen mě občas zaráží, co je všechno schopná ta malá hlava vyprodukovat. Když si vzpomenu na sebe v jejím věku, byla jsem na tom stejně. Viděla jsem svět svýma očima, těma dětskýma a nechápala jsem rodiče, že mi nerozumí. Vždyť je to přeci tak jednoduché, říkala jsem si. Možná si to říká i ona. Určitě si vzpomenete jako já na spousty vět, které začínaly slovem “Proč” … jak já je nesnášela a říkala jsem si, že je nebudu nikdy používat. Že to udělám všechno úplně jinak. No a o pár desítek let později, začínám věty stejně jako kdysi moje nejdražší. V celku komické, nemyslíte?

Myslím si, že většina z nás si říkala to stejné jako já. Udělám to jinak. Ruku na srdce, žijeme? Vzpomínáme na ty hezké chvíle? Zasmějeme si i situacím, za které jsme rodiče tenkrát tak neměli rádi? Dokážeme si i přiznat, že některé výchovné prostředky jsou účinné, jen v dnešní době s nimi musíme trochu opatrněji? Určitě ano.

Od jisté doby se snažím hodně vzpomínat. Někdy přicházejí i stejné situace a kupodivu i stejné “tresty,” jednání, smýšlení. Není divu. Vždyť my jsme odrazem našich rodičů a i když vše chceme sebevíce změnit, tak se nám to povede jen ve velmi vyjímečných případech. Já za sebe můžu říct, že s odstupem času vše chápu. Přeci jenom už jsem matka a spousty situací si dokážu vysvětlit a i použít. Jedno pravidlo mi ovšem zůstalo v paměti na prvním místě. Je jedinečná a jiná nebude. Mohu ovlivnit pár věcí, ale se skálou nehnu. Můžu jí jen podporovat, aby byla silná a uspěla ve svém světě. Mohu jí hlídat, aby se jí nikdo nesnažil měnit. Mohu jí ukázat jak roste, ale rozhodně jí nebudu drolit, aby byla slabá.

Je unikátní a je moje. Nemusí se každému líbit. Věřím, že postupem času se k ní přidají podobné, stejně pevné, které se budou podporovat navzájem. Teď jí stačí péče a občasné pochopení.

Nezapomínejte, vzpomínejte, používejte a chraňte ….

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

Odpovědět
konatovka
konatovka 15. 5. 2015

Děti dokáží opravdu překvapit, velice dobře to znám i od vnoučat.

Odpovědět
adelita
adelita 5. 5. 2015

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 5. 2015

děti jsou super a jejich myšlenkové pochody někdy skvělé...a umí překvapit a pobavit

Odpovědět
Jezi
Jezi 5. 5. 2015

To je pravda.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 823
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.