Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

MAMA s.r.o.
MAMA s.r.o.
Vloženo 15. 8. 2015
Líbí se mi

Pryč s negativními názory o rodičovství. Být rodičem má být zábava!

MAMA s.r.o.
MAMA s.r.o.
Vloženo 15. 8. 2015
Líbí se mi
Pryč s negativními názory o rodičovství. Být rodičem má být zábava!

Pryč s negativními názory o rodičovství. Být rodičem má být zábava!

Od mamin se očekává nadlidský výkon! Únava, minimum až nula času pro sebe, zastavení či ztráta kariéry, izolace od lidí, partner musí pochopit, že na prvním místě jsou děti, vzdání se svých snů. 

Mezi nejčastější radu, kterou si maminky předávají, je: Počkej, až vyrostou, bude to pak všechno lepší. Ale na druhou stranu, každý už slyšel od mámy starších dětí:  Kdyby se tak dal vrátit čas! Dělala bych to jinak a byla více s dětmi! Proč tedy vzdychat teď pro to, pro co si potom budeme stýskat? Babička ve stejnojmenné knize od Boženy Němcové říká na smrtelné posteli Barunce: "Neplakej, vždyť jsme se užily dost." Možná ten život opravdu rychle uteče, jak se říká…

Jak najít pozitivní přístup?

Nemusí to být jako s dietou, kdy od zítra jíte jen zeleninu. Stačí si říci, že od zítra nad těmito body budu vážně přemýšlet. U každého bodu je třeba si najít polohu, ve které vám bylo kdysi dobře, která fungovala, oprášit ji a pomalu ji zařazovat do společnosti sebe samotné. Zároveň je třeba si nalít čistého vína a přiznat si realitu – věci, které skřípou, které potřebují nakopnout, nabrat jiný směr, doladit..

Únava. Od únavy je jen málo k tomu být protivná. Někdy až hysterická. Nevyzrajete nad ní ani pěti kávami za den, pouze spánkem. O to více ho potřebuje, čím více se stresujete. Psychologové tvrdí, že když prožijete stres, tak potom 3x více času potřebujete, aby vyprchal. Čtvrtek ve stresu - a na vzpamatování pomalu ani nestačí prodloužený víkend.

Času pro sebe. Zlatých 10 minut pro sebe vyžaduje kolikrát změnu režimu a pevný řád. Vstávat dřív je jedna z možností. Najít si takto 3x za den 10 min pro sebe znamená přečíst časopis, zavolat kamarádce, nalakovat si nehty a vytrhat obočí nebo si zacvičit. V součtu = velká radost a pozitivní energie.

Kariéra. Nemá cenu brečet nad rozlitým mlékem. Je to o rozhodnutí. Pracovat se dá i s dítětem. Pak je dobré si ale vše dobře naplánovat. Jen hlavně ne výčitky, že nepracuji, anebo že pracuji! To ubírá energii.

Izolace. Někdy je těžké si najít čas i na telefonát přítelkyni. Ale dá se. Velkou terapií na takovou izolaci můžou být i sociální sítě, kdy se můžete kdykoliv podívat, co dělají vaše kamarádky. Máma potřebuje sdílet zážitky. Od toho tu sítě jsou. Pokud má žena možnost hlídání, je to obrovská pomoc. Pak má pochopitelně větší možnost setkání s lidmi.

Partner. Vynechat ze hry tuto (ač často nás nechápající) hlavu rodiny, může dojít tak daleko, že ono pochopení bude hledat právě on. Ale jinde. Najděte si dva tři způsoby, které zařadíte do života s ním. Třeba mluvit aspoň 1x za den s ním bez dětí a ne o nich. Dát si společnou snídani.

Sny. Nevzdávat se jich. Přemýšlet o nich. Nenechat se vtáhnout tím, že je vše už marné. Plánovat a toužit a něco pro to dělat. Naučit se francouzsky nebo letět na Zéland. Jde to. Akorát je potřeba zabojovat s tisíci (vlastními!) argumenty, které vás budou přesvědčovat, že sny jsou sobeckost vůči dětem a že opravdu vy ten čas vážně nemáte.

 Jaké máte konkrétní rady, jak negativní názory o rodičovství přeměnit v ty pozitivní? Můžete psát do komentářů.

Vše je řešitelné!
Srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

souhlasím

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 12. 1. 2017

Přesně tak

Odpovědět
Markéta Králová
Markéta Králová 13. 1. 2016

Anní, díky

Odpovědět
LenkaPenka
LenkaPenka 15. 12. 2015

Je to opravdu tezke, kazdy den. Si rikam, ze na ne nebudu kricet a budem si vic hrat, ale pak jsem unavena z vecnyho napominani a uklizeni a vseho, ze stejne zase kricim

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 401
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.