Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Renata Štulcová
Renata Štulcová
Vloženo 11. 8. 2017
Líbí se mi

Peripetie s vydáváním knihy aneb Když se opravdu celý vesmír spojí, aby přání uskutečnil

Renata Štulcová
Renata Štulcová
Vloženo 11. 8. 2017
Líbí se mi
Peripetie s vydáváním knihy aneb Když se opravdu celý vesmír spojí, aby přání uskutečnil

Peripetie s vydáváním knihy aneb Když se opravdu celý vesmír spojí, aby přání uskutečnil

„A to tam nemáte ani jednoho upíra nebo vlkodlaka?“

„Já bych radši, kdybyste napsala knihu o labyrintech.“

„A nechtěla byste to raději psát tak, že se to bude odehrávat v cizině?“

„A nemohla byste to psát pod pseudonymem. Že byste si dala nějaké to anglické jméno a příjmení. Víte, ono se to pak lépe prodává...“

„A nevešlo by se to všechno, těch osm let hrdinky do jedné knížky?“ 

 

Psal se rok 2009. Měla jsem v tu chvíli na svém kontě sedm knih vydaných u velkých nakladatelů. Stihla jsem se tedy v nakladatelském světě trochu porozhlédnout, takže jsem z takových a podobných odpovědí literárních redaktorů depku nedostala. 

Následujících osm let peripetií mi poté nakonec přineslo úžasné výsledky. A též se prokázala pravdivost přísloví, že štěstí přeje připraveným.

Psaní knih je jednou z mých tří profesí, ale nejsem na něm závislá finančně mě, takže si mohu dovolit psát knihy, na které mám chuť. Psala jsem sice už i knihu na objednávku, ale téma, které jsem zpracovávala mi bylo blízké, nemusela jsem se do ničeho nutit.

Před osmi lety jsem si vymyslela svou sedmou knihu, tedy knižní sérii. Toužila jsem psát knihu, která bude příjemná jak mně, tak i dalším ženám a dívkám. A napadlo mě, jak se dá skloubit napětí a zároveň lehká romantika, láska k přírodě, léčitelství, relaxace. Jak se dá vytvořit kniha, která by čtenářku (i když mám i čtenáře) přenesla na chvíli z našeho světa plného starostí.

Když jsem celá nadšená se svým nápadem seznamovala nakladatele, odpovídali mi větami, které jste četli v úvodu článku. Hm, co teď? ptala jsem se sama sebe. Přece to nevzdám jen proto, že nemohu narazit na správné nakladatelství?

A víte co? napadlo mě zároveň. Psaní mě neživí, tak budu psát knihu na blog. Uvidíme, kolik získám čtenářů…

Jo, a jeden PR manager z nejmenovaného nakladatelství mi ještě předtím poradil, že bych měla mít facebookový profil.

Facebook? Co to je? Nekouše to? Nekouše a je mi dobrým pomocníkem stejně jako další sítě, kterými se stále prokousávám naopak já, protože trpím nedostatkem času.

A tak jsem si založila blog Rafaelova škola a od ledna 2010 jsem začala publikovat první kapitoly Rafaelovy školy. Bylo mi jasné, že čtenáři sami nepřijdou, tudíž jsem se pustila i do laické tvorby videa, které by mou neziskovou knihu doprovázelo. Vlastně jsem tehdy sestavila takový malý knižní trailer. Dnes se na něj dívám s nostalgií. 

Čtenáři přibývali, čtení na blogu bavilo je a psaní mě. A potom se objevil velký nakladatel. Měl o sérii zájem. A první kniha vyšla v papírové podobě a druhá a třetí… Psala jsem dál Rafaelku, blogovala o Rafaelce, knihu četly dívky, studentky, mladé ženy, maminky, babičky, které hledaly napětí, romantiku, relaxaci.

Jenže pak jsem odevzdala čtvrtý díl a zrovna se změnila strategie nakladatele, takže se Rafaelky vzdal. A zase jsem byla tam, kde v roce 2010. Čtenářky psaly mně i nakladateli, chtěly další díly, chtěly dotisk prvního, ale marně.

Kalkulovala jsem si, jak by to vyšlo, kdybych další díl vydala sama. Pak jsem narazila na jiný problém. Nestihla bych při svém pracovním vypětí totiž knihy rozesílat. Nechtěla jsem nic riskovat a dala se znovu do publikování čtvrtého dílu na blogu. Jo, a také na Wattpadu.

Nevím, jestli vám to slovo něco říká. Wattpad je taková online platforma pro čtení a psaní příběhů, které si pak můžou přihlášení čtenáři číst na počítačích nebo mobilech. Najdete tam skvělé věci i věci šílené. V zahraničí na něm publikují i uznávaní autoři a používají ho jako propagační nástroj. Musím říci, že se mi na něm psalo dobře. Díky tomu, že se moje Rafaelka brzy usadila na špičce wattpadovských bestsellerů, jsem získala navíc další čtenáře, kterým blog Rafaelovy školy unikl.

V té době usoudili na blogovací platformě, kde jsem publikovala už léta, že nejsem autorka, takže nepatřím do autorského klubu. Blog mi nesmazali, to ne, ale přišla jsem o možnost mít články na titulce. Co nadělám? pokrčila jsem rameny a pro jistotu založila blog úplně jinde. Nazvala jsem ho prostě Rafaelka.

A potom jsem se seznámila s e-knihami na Amazonu, s Kindle čtečkou a to rozhodlo o dalším osudu Rafaelky. Na Amazonu si můžete publikovat své vlastní e-knihy a prodávat je. Když to jde na Amazonu, musí to jít i tady, říkala jsem si a hned jsem se optala prodejců e-knih.

„Ano, vydáme vám e-knihu, ale bude stát téměř co ta papírová,“ přišla odpověď.

Hm, takhle předražená e-kniha? No, to tedy ne! rozhodla jsem se.

Přeci nejsem žádné béčko. E-knihu vydám sama a sama ji budu prodávat. A tak jsem se dala do studia tvorby e-knih. Mobi, e-pub, Kindle, PDF… létalo mi hlavou snad i ve snu. Ale zvládla jsem všechna úskalí včetně tvorby obálky. A elektronická čtvrtá kniha Rafaelky se vydala ke čtenářům.

Čtenáři zatím založili pro milovníky knihy facebookovou skupinu We  Rafaelova škola, do které mě pozvali. A to jsem tehdy nevěděla, že budu mít za 4 měsíce opravdového Ježíška (v létě). Nemohla jsem ani náhodou tušit, co na mě vesmír přichystal.

Po půl roce prodeje mi přišel e-mail od jiného skvělého nakladatele, že mají velký zájem Rafaelku vydávat celou znovu od začátku právě proto, že je taková, jaká je. Vzpomínám si, jak jsem na ten e-mail v květnovém vedru zírala a nechápala tak nějak jeho obsah. Sdělovali mi totiž, že dcera majitele nakladatelství je čtenářkou Rafaelky, a proto by rádi knihu vydávali.

 

A nyní celá ta knižní série znovu vychází, mám z ní radost, je to takové moje velké hobby. A se stejně velkou radostí jsem knize připravila nové video. A vidíte, co vše jsem se musela pro Rafaelku naučit: videa, youtube, sociální sítě všeho druhu, e-knihy… Bez odmítání nakladatelů bych byla vlastně počítačově negramotná. 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 14. 8. 2017

Blahopřeji, sen se může stát skutečností!!!!!

Odpovědět
Renata Štulcová
Renata Štulcová 28. 10. 2017

Děkuju.

lemur
lemur 12. 8. 2017

Odpovědět
Ovace
Ovace 12. 8. 2017

Odpovědět
k.eva
k.eva 12. 8. 2017

tak já jsem měla štěstí na pana spisovatele a ten mi splnil sen o vydané knížce - a to jsem se rozčilovala,že nás jeden nakladatel odmítl

Odpovědět
Renata Štulcová
Renata Štulcová 12. 8. 2017

Člověk to asi nemá nikdy vzdávat.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 220
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.