Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Art of Living
Art of Living
Vloženo 4. 12. 2016
Líbí se mi

Nech ho vyřvat!!!

Art of Living
Art of Living
Vloženo 4. 12. 2016
Líbí se mi
Nech ho vyřvat!!!

Nech ho vyřvat!!!

Tuhle okřídlenou větu jste určitě už někdy od svých maminek nebo babiček slyšely, když vaše dítě plakalo. “Nech ho vyřvat, on se uklidní sám. S tebou jsme to dělali taky tak a fungovalo to.”  

Co jste v tu chvíli udělala? Poslechla generacemi prověřený recept a nechala své miminko plakat někde v postýlce, až se vyčerpáním “uklidnilo”, nebo jste vyslyšela mateřský instinkt, intuici v sobě, a šla své dítě utišit? 

Ano, tenhle babský recept “funguje”, ale za jakou cenu! O vývoji psychiky a nervového sytému dětí už toho naštěstí víme dost na to, abychom mohli říci těmhle radám jednou provždy NE.

Za aktivitu, impulz k akci, vlastně za jakoukoliv aktivní činnost, odpovídá v našem těle sympatická větev centrálního nervového systému. K ruce má svou sestřičku, parasympatickou větev, která naopak zprostředkovává zklidnění a relaxaci. A jejich aktivita se během dne neustále střídá a vzájemně prolíná. 

Aby vám bylo jasnější o čem píšu, představte si, že je pondělí ráno a vy se samy od sebe probudíte ve své posteli. Cítíte se odpočaté, zrelaxované a v bezpečí – tady vládne parasympatická sestra. Bohužel jen do chvíle, než zjistíte, že vám nezazvonil budík, vy jste zaspala a přijdete pozdě do práce. V tu chvíli přebírá žezlo sympatická větev. Vyskočíte z postele, běžíte do koupelny a házíte na sebe první, co ve skříni najdete. V tom si uvědomíte, že se změnil čas z letního na zimní a váš stres je zbytečný. Začíná vládnout parasympatikus a vy se pomalu uklidňujete, až tak, že nakonec vyjdete z domu pozdě. Na vlak, který má hodinové intervaly, tedy musíte běžet. A už je tu zase sympatikus se svou schopností vás vybičovat k výkonu. Takhle spolu obě sestry tancijí celý den. 

Miminka a malé děti k ruce parasympatikus nemají, respektive se jim až do 1,5 roku věku vyvíjí. To znamená, že když se vzruší, něco se jim nelíbí a pláčou, nedokaží sami sebe uklidnit. Jejich mozek na to ještě není vybaven, sám od sebe to neumí. Proto potřebují vaši náruč, kolébání, váš jemný hlas. Vy jste jejich parasympatikem.

To, jak se cítí malé miminko, když pláče a nemá po ruce nikoho, kdo by ho utišil, si můžete představit tak, jako byste právě doběhla vlak z našeho ranního příběhu. Prudce vám buší srdce, jazyk máte na vestě, špatně se vám dýchá a svaly máte napjaté a unavené během. Do toho pocit úzkosti, že jdete pozdě, strach co na to řekne šéf… Jaký je to pocit? 

A teď si představte, že byste v tomhle stavu byla už pořád a nemohla se uklidnit. Jako by váš parasympatikus odjel na dovolenou a v žádném případě se nehodlal vrátit zpět. Jak by se vám to líbilo? Vsadím se, že mnohé z vás napadlo, že zůstat v tomhle stavu delší dobu, je pěkně vyčerpávající, jak fyzicky, tak emočně. 

A jak má tohle zvládnout malé bezbrané miminko, když se v jeho organizmu nahromadí spousta energie, přetlak, aktivace, se kterou si neumí poradit? A k tomu přidejte pocity opuštěnosti, strachu, že se maminka už nikdy nevrátí, úzkost… Pocity, které jsou na něj moc a nemůže je samo zvládnout.

Malé dítě se v takových situacích fyzicky vyčerpá a vypne se, odstřihne se od těla i pocitů. Navenek to vypadá, že se zklidnilo, ale ve skutečnosti si tak buduje základy pro strategii, kterou v budoucnosti může/bude v intenzivních a těžko zvaladatelných situacích používat. Oddělení se od toho, co cítí fyzicky i emočně, od situací a lidí, znecitlivění… Pokud ale vyžívíme jeho základní potřebu kontaktu a bezpečí, pomůžeme mu se uklidnit, vyroste z něj člověk, který si umí s těmito situacemi poradit daleko zdravějším způsobem.

Až přístě uslyšíte od kohokoli větu “Nech ho vyřvat!” otočte se na podpatku a jděte pro své dítě udělat to, co vám radí VAŠE SRDCE! A taky trochu tento článek. 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
Tenderka
Tenderka 9. 12. 2016

perfektne vysvetlene, tiez som bola na pochybach, co mam robit, o 3 mesiace ma to caka znova

Odpovědět
Art of Living
Art of Living 9. 12. 2016

Tak teď už víte.

Ovace
Ovace 7. 12. 2016

Souhlasim

Odpovědět
Pistalinda35
Pistalinda35 6. 12. 2016

Krásný článek. I já se řídím srdcem a nikdy bych ho nenechala plakat o samotě

Odpovědět
Glady
Glady 5. 12. 2016

hezké

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 096
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.