Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 17. 6. 2014
Líbí se mi

Miminka do dlaně - jak jim pomoci?

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 17. 6. 2014
Líbí se mi
Miminka do dlaně - jak jim pomoci?

Miminka do dlaně - jak jim pomoci?

Pomozte do českých porodnic klokánkovacímu křesílku, které zachraňuje předčasně narozené děti.

V neděli 15. června zažily Letenské sady rodinný festival Kašpárkohraní, na kterém se prezentoval také spolek NEDOKLUBKO, který sdružuje rodiče předčasně narozených dětí. A právě v rámci něj měli návštěvníci možnost shlédnout klokánkovací křesílko, které představil jeho duchovní otec – Ing. Arch. Petr Schwarzbeckateliéru BlackBack.

Proč je klokánkování pro předčasně narozené děti tak důležité? Co mu chybí v porodnicích? A proč má křesílko, které teprve čeká na své velké entreé a hledá si svou cestu ven do reality, tvar vejce? Jitka z Povídej se zeptala přímo autora myšlenky Ing. Arch. Petra Schwarzbecka.

Pokud chcete pomoci dobré věci, čtěte dál!

Kde se zrodil nápad na vytvoření klokánkovacího křesílka? 

Byl to zážitek, živá zkušenost, kterou jsme prožívali, když se nám v porodnici u Apolináře předčasně narodila nedonošená holčička. Dali jsme ji jméno Apolenka, abychom tak vzdali hold porodnici a všem, kteří se podíleli na péči o tak malé miminko. Celý proces po narození provází spousta stresových faktorů, rodiče jsou vyděšeni – strachem o malé miminko a určitě i nepříjemnými pocity ze sterilního a velmi neosobního prostředí, které zkrátka k ARO a JIP patří.  Člověk se jen stěží dokáže odpoutat a vytěsnit všechny zvuky, které zde probíhají. Chybí tu intimita. Záhy jsme se seznámili i s metodou klokánkování, a tak to celé vlastně začalo, ačkoliv klokánkovací křesílko spatřilo světlo světa až o mnoho let později.

Co pro vás klokánkovaní znamenalo, co vám dalo?

Klokánkování pro mne byl obrovský emocionální zážitek. Uvědomte si, že jste velmi nesví, protože si narozené dítě nemůžete odnést domů, ale musí ležet v plastové krabici, která prý pro dítě vyvíjí hluk jak automobilová dálnice v Čechách. Jediné, kdy je vám dítě svěřeno, je na přebalení, mytí a právě klokánkování. Zkuste si to představit – sednete si a do své náruče stisknete to nejdražší, co v tento moment na světě existuje a jste rázem v jiném světě. Pro mne bylo klokánkování přechodem do jiné reality, kterou okolní technické a nemocniční prostředí narušovalo. Osobně vnímám narození Apolenky jako dar a jako chvíli, kdy jsme se znovu narodili všichni. Proto, abychom byli lepší, abychom tu mohli být pro ni. Dlouho jsem nad tím přemýšlel – cítil jsem, že je potřeba do klokánkování dostat potřebnou intimitu napojení a souznění, které oboustranně nabíjí a dává smysl. Srdce novorozence cítí srdce rodiče a vůně je opětována vůni, dotyk dotykem a smysl smyslem. Dodnes ten zážitek nosím v sobě a naprosto přirozeně musel ven, jen to chvíli trvalo. A vzhledem k tomu, že má profese je uvádět lidi do třetího rozměru jejich snů, nápad byl na cestě. Jednoduše jsem po letech provedl duševní satisfakci a tyto pocity zhmotnil a dal jim reálný objem.

Proč právě tvar vejce a jak dlouho potrvá, než se křesílko dostane k maminkám a nedonošeným miminkům?

Dítě i rodič se potřebují schovat, mít své intimno, z této logiky věci vznikla myšlenka vejce, které má ve svém středu svůj plod a ten je chráněn tenkou skořápkou před okolním světem. Tedy vlastně jakýsi prostor, do  kterého se může rodič zavřít - v podstatě obrazně - trochu zpátky do těla, obálky nebo skořápky. A tak jako se dříve "dopékali" předčasně narozené děti v troubě, mohou se „dopéci“ ve vajíčku. Pro spolupráci jsem vsadil na nadaci Nedoklubko, kde mi vyšli fantasticky vstříc a představili projekt neonatologické komisi v Brně, kterou také nadchl. Vznikl i účet  252793609/0300, variabilní symbol: 131313, kde mohou případní zájemci z řad firem i soukromých dárců přispět na výrobu prototypu. Jakmile bude prototyp hotov, budeme znát přesnou cenu, kterou můžeme obratem nabídnout porodnicím a pustit se do výroby. Pak už stačí jen stáhnout roletu a užívat si klokánkování dosyta.

ŽENY s.r.o. přejí, aby se bankovní účet co nejvíce zaplnil  (252793609/0300, variabilní symbol: 131313) a klokánkovací křesla mohla cestovat do porodnic a neonatologických center, kde jich je třeba.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 27. 3. 2021

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 4. 7. 2020

Odpovědět
Dee
Dee 10. 1. 2015

nedoklubka také sleduji

Odpovědět
gustawka
gustawka 25. 7. 2014

skvělý článek

Odpovědět
benca
benca 6. 7. 2014

Chudatka malinke, ste ze sa im vie pomoct

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 089
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.