Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

VRABLENKA
VRABLENKA
Vloženo 12. 9. 2013
Líbí se mi

Máte doma leváka?

VRABLENKA
VRABLENKA
Vloženo 12. 9. 2013
Líbí se mi
Máte doma leváka?

Máte doma leváka?

Chcete mu ulehčit vstup do školy?

Víte o všech pomůckách, co ulehčí život?

Zkoušeli jste škrabku na brambory, vzít do druhé ruky?

 

LEVÁCTVÍ

Leváctví (sinistralita, left-handedness), též levorukost je preference levé ruky nebo jiné části těla před pravou. Levák je osoba, která má levou ruku obratnější než pravou, tedy opačně, než je obvyklé. Obrácená lateralita bývá však pozorovatelná také ve funkci nohou (dominantní noha se používá ke kopání), zraku nebo sluchu.

Dominance může být nejen funkční, ale může se projevit i na tvaru orgánů. Levák častěji používá levou ruku při manipulaci s předměty a podobných činnostech a levou rukou se učí psát snadněji než pravou. V minulosti bývalo leváctví závažným sociálním handicapem a převažovala tendence leváky i násilně přeučovat na praváky (v Československu byla tato snaha oficiálně zavržena v roce 1967). Protože toto přeučování není zcela úspěšné a působí neúměrné riziko škod na duševním zdraví, v dnešní době jsou v moderní společnosti leváci akceptováni a mnohé výrobky jsou jim přizpůsobovány.

Opakem leváka je pravák, opakem leváctví je praváctví (dextralita, right-handedness, pravorukost). Lateralita (tedy dominance nebo preference jedné strany) souvisí s rozdílností funkce pravé a levé mozkové hemisféry. Zkřížená lateralita se nazývá, pokud se neshoduje lateralita různých typů funkcí či orgánů.

 

Zdroj: Wikipedie

Doporučený web: www.levactvi.cz

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 1. 8. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 5. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 434
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.