Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 30. 3. 2019
Líbí se mi

Linda Vojtová představila v Carnegie Hall, v New Yorku, dílo svého dědy

Eva K.
Eva K.
Vloženo 30. 3. 2019
Líbí se mi
Linda Vojtová představila v Carnegie Hall, v New Yorku, dílo svého dědy

Linda Vojtová představila v Carnegie Hall, v New Yorku, dílo svého dědy

Zlatými písmeny sa zapsal do historie české a československé hudby. Pro jeho symfonické skladby, filmovou hudbu a hudbu pro pohádky platí, že co dílo, to skvost. Profesor Vadim Petrov, geniální český hudební skladatel, klavírista a hudební pedagog, kterého hudba plná hřejivé krásy se hluboce zapsala i do srdcí mnoha lidí, včetně jeho studentů. A také se navždy zapsala i do čistých dětských srdcí, vždyť Krkonošské pohádky - ke kterým napsal hudbu - se staly nejúspěšnějším večerníčkem v historii Československé a České televize za uplynulých šedesát let.

Díky nápadům jeho vnučky, světoznámé topmodelky Lindy Vojtové a jeho dceři a Lindiny maminky, Taťjány Vojtové Petrovové, s hudbou pana profesora Petrova se podrobněji seznámila i široká veřejnost. Nejen v České republice, ale i v zahraničí. Letošní koncerty v zahraničí odstartovala v lednu velkolepá benefice v jednom z nejslavnějších koncertních sálů na světě, v newyorském Carnegie Hall. Jak je známo, v americkém svatostánku hudby koncertují světové špičky. V roce 2000 zde vystoupil například i Karel Gott, který na svém druhém, zdejším koncertu, v roce 2005, přizval na pódium i Helenu Vondráčkovou.

Ale nevšední lidský příběh "znovuobjevení" unikátní tvorby Vadima Petrova začal již v roce 2014.

Co vás inspirovalo k tomu, abyste v listopadu roku 2014, na vlastní náklady vydaly jeho samostatné CD s názvem Tarantela a poté začaly organizovat i koncerty na jeho počest v pražském Obecním domě? - položila jsem první otázku Lindě a paní Taťjáně.

Linda: Řekly jsme si s mámou, že k osmdesátinám dědy mu připravíme originální dárek: vydáme CD s jeho skladbami. Děda v té době už byl dávno v důchodu, užíval si třeba, že se může starat o svoji zahradu a už s žádným koncertem nepočítal.

Taťjána: Poté, co jsme natočily jeho skladby s orchestrem v pražském Rudolfínu, jsme se s Lindou rozhodly, že nově vzniklé CD by chtělo i pokřtít. Nejlépe na koncertu, kde bychom představili posluchačům i jeho sklady. Ale než jsme se pustily s Lindou do příprav zmíněného CD, samozřejmě jsme musely tátu obeznámit s našim záměrem.

Prozradíte, jak přijal pan profesor váš nápad?

Linda: Dědu to ohromně dojalo a měl z toho samozřejmě velikou radost

Taťjána: Táta v té době již téměř deset let nepsal žádnou muziku. Zastává totiž názor, že každý člověk má svůj potenciální vrchol a po jeho dosažení přichází pro umělce nejtěžší rozhodnutí - v nejlepším včas přestat... Ale my jsme ho s Lindou "probudily" a začal i s mámou s námi spolupracovat nejen na přípravách výše uvedeného CD, ale i na třech koncertech na jeho počest v Obecním domě, v Praze.

Všechny zmíněné tři pražské koncerty byly mimořádně úspěšné. A 15. ledna tohoto roku, ve výše uvedeném Carnegie Hall, začala série zahraničních koncertů, kde byly a ještě budou na programu i krásné skladby pana profesora Petrova. Ale byl to již druhý koncert v Carnegie Hall, na kterém hráli jeho hudbu. Kdy a která jeho skladba zazněla zde poprvé?

Linda: Bylo to vloni, v listopadu a jednalo se o jeho skladbu Jana Eyreová. Měli jsem s celou naší rodinou ohromnou radost, jak ji lidé v Americe přijímali. Další koncert v Carnegie Hall se konal 15. ledna 2019, kde byla na programu jeho další krásná skladba, Nokturno in G.

O jaký koncert se jednalo tentokrát?

Linda: Ve zmíněném americkém svatostánku hudby se odehrál benefiční koncert organizovaný orchestrem United Nations, OSN, s klavíristkou Brendou Vongovou a sólisty Newyorské filharmonie. Zmíněný koncert, který podpořil léčbu nemocných rakovinou, v nemocnici Mount Sinai, v New York City, se konal pod patronací světoznámého dirigenta, Jaap Van Zweden. Byli zde přítomní i významní představitelé newyorské hudební společnosti. Z tohoto koncertu bude i CD, které poslouží k muzikoterapii onkologicky nemocných lidí. Na programu byly kromě dědovy skladby i skladby takových velikánů, jako je Ludwig van Beethoven, George Frideric Händel a Franz Schubert.

Jak přijalo americké publikum slavné Nokturno in G?

Linda: V sále, který byl zaplněný do posledního místa, zazněly velké ovace publika Jsem velice pyšná na dědovu hudbu a na to, jak ji lidé přijímají.

Kde a kdy bude další koncert v zahraničí, na kterém opět zazní i nádherné skladby Vadima Petrova?

Taťjána: Velmi se těšíme i s Lindou a celou naší rodinou na koncert v Lincoln Centru, v New Yorku (Lincoln Center for the Performing Arts), který se bude konat 6. dubna 2019. Bude to opět dobročinný koncert pod patronací starosty New Yorku, Billa de Blasio.

Přejeme i nadále hodně úspěchů krásným skladbám Vadima Petrova i ve světě

Eva

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 31. 3. 2019

Gratuluji k úspěchu. Krásná hudba.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 29. 3. 2019

Úžasný úspěch!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 3. 2019

pěkné, gratuluji

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 28. 3. 2019

Děkuji, Lenko Předám Váš milý komentář Lindě, paní Taťjáně, panu Petrovovi a celé jeho rodině

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 594
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.