Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ModerníMáma
ModerníMáma
Vloženo 15. 6. 2018
Líbí se mi

Látkovací seriál #1

ModerníMáma
ModerníMáma
Vloženo 15. 6. 2018
Líbí se mi
Látkovací seriál #1

Látkovací seriál #1

 jste vyzkoušeli látkové plenky? Také látkujete nebo se chystáte látkovat? Nebo byste rádi začali, ale nevíte jak na to? Je něco co vás třeba odrazuje? Třeba se daný problém dá vyřešit, stejně tak jako se vyřešil mě, když jsem se začala více zajímat o látkování. Vůbec vás tu nebudu přemlouvat k tomu, abyste začali látkovat. Je na každém jak se rozhodne, zda plenky vyzkouší či nikoliv.

Rozhodla jsem se, že vám napíši a představím naše systémy látkových plenek. Třeba vám to pomůže se v tom lépe zorientovat. Nehledě na to, že naše látkovací výbava je z velké části pořizovaná na AliExpressu, ale samozřejmě už je pak na vás zda budete kupovat jen české nebo čínské. 

Rozdělím to do více článků, protože těch systémů máme více. Schválně jsem kupovala více systémů abych vyzkoušela co nám sedne a co nám bude nejvíce vyhovovat. Nejčastěji se doporučuje nekupovat vše od jedné značky, ale koupit více značek a klidně i jiné systémy, abyste vyzkoušeli jaká značka vašemu miminku nejlépe sedne. Přeci jenom každé miminko je proporčně jiné a ne každému sedne střih dané značky. 

Doporučuji právě vyzkoušet i více systémů, protože ne každé mamince daný systém vyhovuje. Já brala i ohled na to, že chodíme k doktorům, tak aby to bylo rychlé a potom, když třeba hlídá tatínek, tak aby to bylo i pro něj pohodlné. I když je pravda, že náš tatínek se sám naučil miminku přebalovat normální čtverce a sklady si sám našel na youtube.

Když už jsme tedy u toho, tak co vám dnes chci představit nebo spíše oživit, tak je právě látkování se čtverci. Tohle vlastně není žádná novinka, takhle se látkovalo dříve, když ještě nebyly jednorázové plenky. V podstatě je k tomu jedna věc jiná a nová. Není žádnou novinkou, že se složí látkový čtverec, na to se dají svrchní plenky a je hotovo. Jediná věc, která se dříve nedávala jsou takzvané separačky. Složí se čtverec, na to se dá separační plena a miminko se do toho zabalí. Někdo ještě dává na plenku nahoru takzvanou snappi sponku, aby plenka lépe držela a pak přijdou svrchní kalhotky. 

Separační plenky slouží k zachycení nečistot. Laicky řečeno, když se miminko pokaká, tak separačky oddělí od plenky právě to kakání. Existují látkové i jednorázové. Já tedy používám ty jednorázové, protože když se miminko pokaká, okamžitě separačku vyhodím do koše. Přímo používám separačky od Bambooliku z netkané textilie, dají se počůrané vyprat v pračce a pak znova použít. Vydrží cca 3-4 vyprání a zároveň jejich používáním zaručujete dítěti větší pocit sucha v plence. 

Jednorázová separační plenka
Jednorázová separační plenka

Jak už jsem zmiňovala snappi sponka se může použít na  čtvercové plenky. Já i když skládám novorozenecký sklad, na který se dá sponka použít, tak ten konec u čtverce vždycky založím a dám přes to jen svrchní kalhotky, takže tu snappi sponku u čtverců tolik nepoužívám. U čeho ty snappi sponky nejlépe využijete jsou kalhotkové plenky, o kterých se budeme také bavit v některém látkovacím díle. 

 

Doporučuji zakoupit tyto snappi sponky jak jsou na prvním obrázku, které seženete na všech českých eshopech i obchodech, protože opravdu drží jak na čtvercových plenách, tak i na kalhotkových a můžu říci, že jsou pěkně ostré, už se mi povedlo si ji zaříznout pěkně do prstu. Moc nedoporučuji zakupovat zrovna snappi sponky na AliExpressu, protože mám vyzkoušeno, že drží jen na čtvercových plenách, na kalhotkových už nedrží. Rozdíl té ceny není až tak dramatický. Je pravda, že na AliExpressu zakoupíte tři sponky za cenu tady u nás jedné, ale v tomhle se zrovna nevyplatí šetřit. Opravdu jsou sponky z Ali tupé.

Svrchní kalhotky jsou vyráběny ze 100% polyesteru z polyuretanovým (voděnepropustným) zátěrem. Určitě doporučuji koupit tak 4 i klidně až 6 svrchních kalhotek. Já mám 4, chybí mi tu ještě plaměňáci, ale kdybych látkovala víc se čtverci, tak bych si klidně dvoje ještě přikoupila.

Když miminko se neprokaká až na svrchní kalhotky, tak stačí, když budete vyměňovat jen pleny uvnitř. Pokud se stane, že budou svrchní zevnitř mokré, stačí je nechat uschnout na vzduchu a můžete je ještě použít. Pokud mi je miminko za týden nepokakalo, tak po týdnu jsem je dávala vyprat společně se čtverci.

Co se týče velikosti u českých plen doporučuji kupovat novorozenecké a pak jednovelikostní. Pokud si chcete pořídit z AliExpressu, tak my měli svrchní už jednovelikostní hned od začátku. Přijde mi, že novorozenecké dělají opravdu hodně malinké. Naše malá se narodila s 3 kily a seděly ji jednovelikostní krásně.

Do svrchních kalhotek se dají čtverce skládat na různé způsoby. Sklady najdete na youtube. Já od narození skládám novorozenecký sklad, protože mi jde nejlíp a je pravda, že čtverce používám už jen zřídka. 

Čtverce se dají skládat i narovno jako vkládačky, takto jsem to používala u starší dvouleté dcery, která měla plenky na noc. Dávala jsem ji do těchto kalhotek dva čtverce složené narovno a vydrželo ji to přes noc, když měla nehodu. 

Co se týče čtvercových plenek, mám ještě ty staré komunistické plenky, ale hodně si maminky chválí Kikko biobavlněné plenky, které jsou hodně měkkoučké a vysokogramážní. Kdybych látkovala 100% se čtverci, tak bych určitě do nich šla, přeci jenom ty co mám, se mi nezdají tolika gramážní. 

Doporučuji určitě pořídit 30-40ks plen. Ono je výhoda, že čtverce rychle schnou, většinou jsem ráno věšela na sušák a večer jsem je skládala. Celkem tu mám asi 70ks plen a využila jsem vždy tak půlku a to jsem prala i obden. 

Simfamily AliExpress
Simfamily AliExpress

Poslední věc, která určitě stojí za zmínku, je skladování plenek. Mám tento koš na plenky s medvídkem Pú, ve kterém skladuji plenky na sucho. Je pravda, že si asi pořídím jiný, protože u tohoto se mi rozbilo ucho a já nemám za co kyblík brát. Vejde se do něj plenek, tak na jeden den, takže peru skoro každý den. 

 

Ještě jsem si do něj koupila pytlík na praní z AliExpressu, který se rozloží do kyblíku stejně jako pytel do koše. Takže na špinavé plenky nemusím šahat, pytel nahoře jen stáhnu i s plenkami a hodím do pračky. Musím říct, že pytel na praní se vyplatí na Ali koupit, protože stál pár korun, oproti tomu kolik stojí u nás a jsem s nim moc spokojená. 

 

Pokud potřebujete se na něco zeptat, klidně napiště mě nebo se přidejte do facebookové látkovací skupiny Poradna pro látkovačky.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 5. 6. 2020

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 9. 4. 2020

Parádně napsané. Díky mockrát za článek. Já se pro látkování rozhodla až u našeho druhého dítěte a musím říct, že mě docela mrzí, že jsem látkové pleny nezvolila už u toho prvního. Podle mého jsou prostě praktičtější. Je ale pravda, že mají i jiné výhody. Ty jsou skvěle popsány třeba tady: https://latkovepleny.cz/

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
avatar
Zdeňa Slimáčková 17. 6. 2018

Ja mám pár AIO plenek a používám je na střídačku s papírovými

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 879
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.