Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi

Láká vás vůně magie? Navštivte Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

k.eva
k.eva
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi
Láká vás vůně magie? Navštivte Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

Láká vás vůně magie? Navštivte Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

Zlatá, stověžatá a tajemná Praha ukrývá mnohá tajemství a mezi ně patří i kámen mudrců. Ten se údajně ukrývá v jedné ze sta věží snad ve věži Mihulka, snad v samotné Kelleyho věži v domě U osla v kolébce tajemné laboratoře.

Kryštůfek právě probíral ve škole rudolfínskou dobu a tak mě napadlo podívat se pod samotnou pokličku tak tajemné a záhadné alchymie, která je právě s touto dobou spojena. Proto jsme společně  navštívili Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

Jde se tam přímou cestou až do nebe a to spirálou života vzhůru až  k samotným nebesům. Ve skutečnosti se jedná o točité schodiště postavené Kelleym v 16.století a stojí za to si je vyšlápnout. Je jich přesně 60 a jedná se o jedno z nejstarších dřevěných schodišť. Na jejich konci se na půdě mezi trámy totiž nachází  - něco tak trošku jako malý ráj pro všechny zvídavé děti.

NO, byli jsme z toho skutečně jako u vytržení. Tak trošku jako tajemná komnata Harryho Pottera, ale v českém vydání. Do Bradavic jsme se sice nedostali – právě nám ujel vlak – ale i tak jsme nasáli kouzlo pradávných kouzelníků, mágů a černokněžníků.

Před každou laboratoří měl alchymista jakési skladiště – kabinet všeho, co nutně potřebuje ke svojí práci, ale v laboratoři by se mu to pletlo pod nohama. Proto to měl uskladněno mimo laboratoř, ale na dosah ruky, a jelikož věcí stále přibývalo, dával regály, kam jen to šlo. Je tu i část knihovny Johna Dee, který měl největší soukromou knihovnu v Evropě. Přestože jde pouze o cestovní část, působí doslova nekonečně – dívali jsme se skrz knihy. John Dee byl nejučenější muž své doby – matematik, astronom, astrolog, filosof. Ale byl také agentem anglické královny s číslem 007. V expozici ho vidíme u okna, jak vyhlíží Anděla západního okna.

 

Místnost však nesloužila jen jako skladiště, byla to i čekárna pro osoby, které chtěly vstoupit do laboratoře. Tam totiž alchymista jen tak někoho nepustil, aby snad nevyslídil tajné receptury. Takto zde čeká císař Rudolf II – moudrý, ale podivínský císař se tady projevuje ve své hravosti a zálibě v kuriozitách. Sleduje kočku, která proběhla zlatým prachem a je z toho celá vyděšená, zatímco císař  je jejím vzhledem fascinován.

Čeká tady i William Shakespeare. Podle teorie zde byl v průběhu 9 let hned dvanáctkrát jako tajný agent – spojka s Británií pro Kelleyho a Dee. Přímo z domu, kde je postaven dům, si odvezl námět na sen noci svatojánské. Námětem by mu mohly být pohádky vyprávěné irem Kelleym, i příběh o oslích uších. Ostatně  - stačí nakouknout do kufru, na kterém sedí. Tak tam se schovává český oslík….

Na samotném závěru prohlídky jsme viděli odpočinkový koutek – zde alchymista odpočíval po práci, ale také zde studoval moudré knihy. Hned vedle je kostlivec. Tak ten sloužil jako studijní materiál na Homunkula – kromě toho je s ním veliká legrace, protože se dá tahat za táhlo a prohlížet pod lupou. Kostlivec však slouží i jako ,,Memento mori“ – pamatuj na smrt. To aby si alchymista uvědomoval svojí smrtelnost a nedělal nic, čeho by mohl v den smrti litovat. Především se nedával do spolku s magií a s ďáblem a to je hlavní motto tohoto muzea : „ K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná.“

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 8. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 8. 6. 2020

sasidlo
sasidlo 25. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 236
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.