Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

bohhana
bohhana
Vloženo 18. 11. 2014
Líbí se mi

Jak zabavit předškoláky bez tabletu i mobilu

bohhana
bohhana
Vloženo 18. 11. 2014
Líbí se mi
Jak zabavit předškoláky bez tabletu i mobilu

Jak zabavit předškoláky bez tabletu i mobilu

Milé ženy! Na začátek bych vás chtěla seznámit s osobou, na které jsem moje tipy několikrát vyzkoušela. Mému synovi je 5 let a 9 měsíců a už od svých 3 let mne překvapuje svými kouzly na notebooku a další elektronice. Bohužel přiznávám, že se tyto "hračky - nehračky" velmi pěkně dají užít, když je potřeba to naše kvítko zabavit. Nicméně vždy je třeba mít v záloze něco, co lze provozovat i bez elektřiny. Vyzkoušejte alespoň jeden z mých 5 tipů a nezapomeňte dát vědět, jak byly spokojené vaše děti.

 

1. Malování do "písku"

O této technice jsem před dvěma lety psala na jiném webu pro maminky s dětmi. Pokud byste si ho náhodou vygúglovali, můžete najít i velmi dobré ohlasy na tento jednoduchý a levný tip. 

Co budete potřebovat:

krupici (nebo hrubou mouku, pro celiaky doporučuji mák) a tác nebo pekáč s vyšší hranou

Na tác nebo pekáč vysypte zvolený materiál. Mělo by Vám stačit cca 100 - 200 gramů dle velikosti plochy. Není třeba příliš vysoká vrstva. Materiál lze po ploše rozmístit (rozklepat).

A zábava je nachystaná. Teď už jen stačí prst a zábava začíná. Dítko může malovat, co ho napadne, a rozklepáním může obrazec kdykoli "smazat" a pokračovat v tvoření. Tuto hru lze obzvláštnit i pomocí kelímku od jogurtu, pomocí kterého lze dělat do "písku" kolečka. Kreslit jde i vařečkou nebo jinými pomůckami.

Fantazii se meze nekladou a tato zábava dětem většinou vydrží minimálně na 20 minut. Navíc touto technikou dítka trénují grafomotoriku a cit. A to se vyplatí za tu trochu nepořádku na stole nebo zemi, kam se tu a tam vysype část mouky nebo máku. Co myslíte vy?

 

2. Korále pro maminku

Co budete potřebovat: 

těstoviny (tvary, které mají v sobě otvory), provázek

Využijte toho, že děti mají maminky rády a požádejte je, aby Vám připravily náhrdelník. Dejte jim k dispozici těstoviny s otvory, provázek, který se moc netřepí a nechte se překvapit, jaký náhrdelník pro vás nachystají.

Při tvoření opět děti vylepšují jemnou motoriku.

 

3. Jednohubky

Co budete potřebovat:

měkké druhy ovode, piškoty, napichovátka nebo rohlík, pomazánku nebo změklé máslo, kousky zeleniny, sýra, salámu,... (ideálně suroviny, které má dítko rádo)

Chcete-li dítko zabavit a zároveň ho ožitečně využít, zkuste mu dát prostor a nechat ho vytvořit jednohubky. Většina dětí jednohubky minuje. Ukžte jim, jak pomocí mazacího nože mohou rozkrájet banán nebo jiné měkčí ovoce. A jak ho mohou spojit pomocí párátka, špejle nebo napichovátka v nějaký zajímavý tvar společně s piškoty. Na závěr je pak můžete společně ozdobit ještě čokoládou.

Pokud vám více vyhovuje slaná varianta, pak dejte dítku k dispozici nakrájený rohlík na kolečka s nějakou pomazánkou nebo změklým máslem, a nechte ho tvořit v podobném duchu. Máte-li malá vykrajovátka, jistě děti potěšíte tím, že si budou moci vykrojit pěkný tvyr z plátkového sýra nebo měkčího salámu.

Věřím, že i tato aktivita, kde dítěti dovolíte tvořit dle jeho fantazie, zabaví.

Na závěr můžete společně jednohubky společně sníst. (A pak že se nedá spojit příjemné s užitečným)

 

4. Vyšívání

Ačkoli by se mohlo zdát, že vyšívání je ryze dámská záležitost, chtěla bych vám doporučit tuto aktivitu i pro chlapce. Inspiraci k této aktivitě mám z Léčebny zrakových vad, kde jsme vyšívání do papíru měli jako jednu z aktivit, která nám pomáhala léčit oči. Nicméně rozhodně dětem pomůže i při rozvoji jemné motoriky,

Co budete potřebovat:

tužší papír, ideálně dvě jehly (s menším a větším průměrem), vyšívací bavlnky, obyčejná tužka, případně navlíkáček

Velikost motivu záleží na věku dítěte. Nejlépe se ale pracuje s papírem velikosti A5. Na čtvrtku si obyčejnou tužkou nakreslete motiv, které bude dítě vyšívat. Doporučuji např. kytičku, různá zvířátka nebo třeba svíčku, list nebo stromeček. Motiv můžete ladit i dle ročního období. fantazii se meze nekladou.

Do obrysů obrázku je pak třeba udělat otvory. Ideální je použít jehlu nebo špendlík s větším průměrem než bude mít jehla, se kterou se bude vyšívat. Otvory udělejte cca 0,5 - 1 centimetr od sebe, případně dle členitosti obrysu. Menší vzdálenost nedoporučuji, zvětšila by se šance roztrhnutí.

Dle věku dítěte pomozte s navlečením vyšívací bavlnky a uzlíkem. Ukažte dítku jako dělat jednoduchý steh, pomocí kterého udělají obrys obrazce. Výsledný obrázek mohou dle zájmu děti i vybarvit.

Větší děti nemusí vyšívat jen obrysy. Mohou vyšívat dle své fantazie tak, že spojují připravené otvory tak, že z jedné dírky protahují bavlnku do několika směrů. Mohou tak vytvořit zajímavé nítěné grafiky. 

Výsledné práce můžete použít jako přání nebo záložku. 

 

5. Společná oddychová činnost

K této činnosti mne inspiroval syn. Sice vám neumožní věnovat se psaní emailu nebo praní prádla, ale na závěr, po všech činnostech si u ní můžete společně s dětmi odpočinout a nabrat sílu.

Tentokráte nebudete potřebovat nic speciálního. Bude vám stačit prostor, kde se cítíte příjemně - může to být postel nebo koberec v příjemně vyhřáté místnosti.

Pokud jste někdy masírovala miminko, jistě vám tato činnost nebude cizí. Společně se totiž namasírujete. Dětem dělá dobře, když jim jemně namasírujte chodidla, a pohladíte je po zádech. Chodidla masírujte vždy bez ponožek, je to příjemnější. Záda můžete dítěti namasírovat i přes oblečení.

Pokud dítko chce (rozhodně ho nenuťte k činnosti násilím), může vám taky namasírovat chodidla i záda. Děti většinou "masírují" tak, že dané místo hladí. V každém případě je tento kontakt velmi příjemný pro obě strany.

Pokud je to pro vás příjemné, můžete třeba použít i levandulový olej na zklidnění. 

 

Milé maminky, tatínkové, baičky, tetičky... Doufám, že alespoň jeden tip vám umožní zabavit vaše dítě nějakou dosud nepoznanou aktivitou. Úspěch většinou spočívá v tom, že dítě k činnosti nenutíme, a tak pokud se náhodou tipy neujmou, přeju trpělivost při hledání jiných, vhodnějších aktivit.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 2. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

super

Odpovědět
bohhana
bohhana 18. 4. 2020

Snad se Vám něco z nápadů hodí i v této době!

Glady
Glady 5. 5. 2016

Odpovědět
Amanda
Amanda 30. 11. 2015

Odpovědět
čimo
čimo 26. 11. 2014

čas venovaný deťom sa nám vráti

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 354
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.