Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Anketa Česká máma
Anketa Česká máma
Vloženo 11. 9. 2015
Líbí se mi

Jak na bezpečnost aneb malé dítě = malé starosti a velké?

Anketa Česká máma
Anketa Česká máma
Vloženo 11. 9. 2015
Líbí se mi
Jak na bezpečnost aneb malé dítě = malé starosti a velké?

Jak na bezpečnost aneb malé dítě = malé starosti a velké?

Malé dítě = malé starosti, velké dítě= velké starosti. 

V přeneseném smyslu slova: Pro zabezpečení bezpečnosti kojence pořizujete elektronickou chůvičku, pro bezpečný svět adolescenta studujete dostupný software, který ohlídá, aby vaše dítě nepodlehlo nátlaku v síti a neposlalo někomu své intimní fotky. Zkrátka, svět se mění, a pokud pro své dítě chcete jistotu a bezpečí, měla byste myslet na všechna nebezpečí, se kterými se po dobu svého vývoje může potkat.

O tom, jak zabezpečit dětské krůčky, klidný spánek i další bylo popsáno mnoho papíru. O tom, jak seznámit dítě s internetem také. Jenže málokdy se oba světy protnou v tom, že nejde o zásobu pravidel, které by měl každý rodič umět zpaměti, ale také a především o jediné. Nezničit život dítěti neblahou zkušeností s ošklivým světem v době, kdy by vlastně žádné starosti mít nemělo, mělo by si hrát a užívat bezstarostného dětství.

Bezpečí dětí a jeho ochrana podle věku dítěte:

0 – 3 roky

V této době mějte na mysli především fyzické bezpečí dítěte. Zajistěte, aby ostré rohy byly nedostupné, stejně jako strmé schody, zbavte byt jedovatých květin, nenechávejte v dosahu zvědavých batolecích ruček žádné ostré, ani rozpálené předměty. Prolezte byt po čtyřech a podívejte se na svět z batolecí perspektivy. Nebezpečí uvidíte hned. 

3 – 6 let

Děti batolecího věku chtějí poznávat své limity, objevovat pohyb, který si užívají. A vy musíte myslet vždy o krok před nimi tak, aby kolo či koloběžku včas zabrzdili, musíte mít na paměti, že nastává doba, kdy je na místě učit je pravidlům silničního provozu. Asi už tolik nehrozí, že by děti bezmyšlenkovitě polykaly prášek do pračky, ale pokud před nimi čas od času zobnete Ibalgin, protože trpíte migrénou, může se stát, že i vaše dítě bude chtít ochutnat bonbonky, které si dopřáváte a jemu nenabídnete. Proto je dobré mít medikamenty pod dohledem a na místě, kam se ani zvídavý předškolák nedostane.

Mladší školní věk

Ve třetím tisíciletí se děti s nástupem do školy seznamují s mobilními zařízeními, počítač s připojením na WiFi není výjimkou. Což by nemělo být samozřejmostí. Pokud chcete, aby vaše dítě mělo problémy s komunikací, sdělovalo o sobě informace, které jsou důvěrné, počítač ze sítě odpojte, sociální sítě zakažte, mobil mějte pod kontrolou vy.

Než vaše dítě bude větší a přístup na internet mu nebudete moci odepřít, nastudujte e- bezpečí. Tedy vše, co v síti může vaší ratolesti hrozit.

Kromě toho by měli mladší školáci absolvovat některé z možností nácviku bojových umění. Například školení Wing Tsun, tedy trénink, který dítě primárně učí, jak se vyvléknout z batohu, kdyby jej za něj někdo uchopil, proč se nevyplatí chodit zkratkou přes park, proč vykat útočníkovi – a to důsledně.

Mrkněte na ukázku z tréninku Wing Tsun!

Existuje tisíc jednoduchých triků, které mohou vašemu dítěti zachránit život a je na vás je potomka naučit. Tak do toho!

Klára Kotábová a anketa Česká máma

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
avatar
Nina Červenková 25. 5. 2020

Podle mě super rady. Já mám teda asi největší strach ze schodů. Aby z nich náš malý nespadl. Právě proto si říkám, jestli by nestálo za to na ně pořídit takovou tu zábranu, viz například https://www.luceda.cz/detske-zabrany-pupyhou/

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

super

Odpovědět
Ovace
Ovace 30. 12. 2016

Super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 9. 2015

velmi pěkně a dobře napsané, souhlasím s vámi ve všech bodech článku a myslím si, že těch úskalí je ještě mnoho o a mnoho více...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 219
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.