Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Jak mluvit s dítětem, když ho válcují emoce!

Líbí se mi
Jak mluvit s dítětem, když ho válcují emoce!

Jak mluvit s dítětem, když ho válcují emoce!

Dětské nálady jsou proměnlivé, jak aprílové počasí. Smích a radost se rázem změní v pláč nebo vztek. Děti testují a poznávají svět přes své emoce, které dozrávají věkem a na základě zkušeností.  Jak dětem pomoct, aby své pocity zbytečně nedusily, ale zároveň se v nich dlouze neutápěly?

Rodiče často trápí především negativní emoce jejich potomků. Kladou si otázku, jak s nimi naložit, jak s dítětem mluvit? Pokud jste příznivci otevřené komunikace s dítětem,  možná vás zaujme metoda FLIP IT.

4 kroky

Autorka metody Rachel W. Sperry nabízí rodičům tipy, jak nakládat s emocemi dětí v náročných situacích. Strategie čtyř kroků staví na zdravém rozumu, pomáhá dětem poznávat vlastní pocity, učí je seberegulaci a snižuje výskyt konfliktního chování.

Dospělý s dítětem mluví o jeho pocitech, hranicích a chování, které se od něj čeká. Pomocí otázek mu pomáhá, aby samo našlo řešení, nabízí tipy a nápady, které vedou k řešení.

FLIP IT můžete uplatnit v řadě situací, například když dítě plive, hází hračkami, kouše nebo je agresivní a ubližuje ostatním.

 

Zmíněné čtyři kroky jsou:

1. Pocity- dospělý s dítětem hovoří o jeho pocitech, řekne mu, co vidí a slyší. Pomáhá mu zjistit, z jakých pocitů pramení jeho jednání

,,Jejda, vidím, že se zlobíš?“

,,Všimla jsem si, že děláš…(házíš hračkami). Co se v tobě děje?“

2. Hranice- dospělý s dítětem mluví otevřeně o pravidlech, drží se jednoduchosti. Jakmile stanoví pravidla, dodržuje je!Stanovuje hranice způsobem podporujícím učení a pozitivní očekávání-místo zákazů.

Hranice ,,ne“: Přestaň házet hračkami!“

Hranice ,,ano“: ,,S hračkami si hrajeme.“

Hranice ,,ne“: ,,Nelítej tady!“

Hranice ,,ano“: ,,Doma můžeš chodit.“

3. Dotazování- dospělý dává dítěti otázky, které podněcují řešení problému.Dotazováním mu umožňuje přemýšlet, učit se a posilovat schopnost seberegulace. Dává dítěti prostor pro samostatnost a rozhodování.

,,Jak bychom to podle tebe mohli napravit?“

,,Co jiného můžeme zkusit?“

,,Jak to můžeš říct hezky?“

  4. Nápověda- pokud má dítě potíže s řešením situace, dospělý nabídne tvořivé tipy, podněty a návrhy, které dítěti pomohou najít cestu.

 ,,Jak si to můžeme říct hezky?“ Možná, když budeme mluvit tišeji.“

 ,,Jak to můžeme spravit? Můžeš použít třeba izolepu nebo lepidlo a slepit to.“

 

Každé dítě je jedinečné a žádá si jiný přístup. Co platí na Evičku, nemusí zabírat na Honzíka. Metoda FLIP IT není striktním návodem, spíše vodítkem, pro rodiče i učitele, jak s dětmi mluvit, když jsou ovlivněny negativními emocemi. Z mého pohledu má svá pro i proti.

Pozitiva: metoda má poměrně široké uplatnění, jak v kolektivu dětí, tak i doma. Pomáhá dětem naučit se pojmenovávat různé emoční stavy, staví na zdravém zvládání pocitů = ventilovat je tak, aby nikomu neubližovaly. Při pojmenovávání emocí můžeme využít zrcátko, obrázky s výrazy tváře nebo zvířátek. Pomohou k lepšímu pochopení dané emoce.

Omezení: pojmenovat emoce předpokládá dostatečně vyvinutou řeč dítěte, dobrou schopnost rozlišovat mimku a výrazy tváří lidí a dosažení určitého vývojového stupně. Popsaná strategie nemusí efektivně fungovat u dětí s různými poruchami (autismus, vývojová dysfázie, opožděný vývoj řeči, mentální postižení). Nedoporučuji ji uplatňovat v situacích, kdy dítěti hrozí bezprostřední ohrožení a je třeba rychlý zásah dospělého.

 

Více se o FLIP IT dozvíte v knize ,,Komunikace v problémových situacích od Rachel W.Sperry

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 6. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 12. 3. 2017

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 12. 3. 2017

hezké

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 819
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.