Líbí se mi

Jak jsem se zcvokla aneb jak se žije asistentům pedagoga

Líbí se mi
image

Jak jsem se zcvokla aneb jak se žije asistentům pedagoga

Konec prázdnin a začátek školního roku znamená nový začátek i pro mě. Je tomu tak už třetím rokem, od doby, kdy jsem naprosto změnila své profesní zaměření a z kancelářské krysy se stala asistentka pedagoga...

Mnozí říkají, že jsem cvok

Ne, nemám více peněz. Ani méně nervů. Spíš naopak... Ale konečně dělám práci, která mě baví, i přes spoustu problémů, které přináší. Chtěla bych tady malinko přiblížit naši práci těm, kteří mají dojem, že asistent je k ničemu. Zbytečně vyhozené peníze za hloupé nebo nevychované děti, které bychom měli raději šoupnout někam do specky nebo do ústavu....

Tak za prvé... asistent pedagoga, přestože je většinou přidělen k jednomu žáčkovi, je ve třídě především proto, aby pomáhal pedagogovi. Aby byl takovým pomocníkem všem žáčkům, kteří potřebují poradit. Aby vyslechl. Aby ukázal. Aby dohlédl. Aby zkontroloval. Aby pochválil... Možná se to jeví jako zbytečnost, ale ve třídě, kde je často i třicet dětí, je to vážně potřeba.

Za druhé... To, že je většinou přídělen ke konkretnímu žákovi, neznamená, že s ním sedí celý den v lavici, radí mu anebo dělá práci za něho...Smyslem je, aby ho správně usměrnil, namotivoval tak, aby zadaný úkol zvládl a mezitím se věnuje ostatním žáčkům, kteří to potřebují. Věřte, že mít celý den na starosti dítko např.s ADHD, je docela fuška.

Správný asistent podle mě nesmí mít předsudky, musí být trpělivý, empatický a hlavně musí mít děti opravdu rád a chtít jim pomoct, jinak to nefunguje.

Bohužel v praxi se setkávám s tím, že školy nás asistenty ještě využívají tzv. „na zaplácnutí“ různých funkcí, které by měl vykonávat někdo jiný... Máme málo učitelů? Nevadí, asistenti nám to zdarma odsuplují...Chybí nám na pár hodin vychovatelka? Nevadí, šoupnem k dětem asistentku. Alespoň nebudeme muset připlácet učitelům za přesčasy, vychovatelům za práci.

A vůbec, na asistenty sice dostáváme od státu plat v 8.plat.třídě, ale co kdybychom ji snížili na sedmou a zbytek si můžeme rozdělit na odměny. Vždyť to nikdo nekontroluje. /běžná praxe/

Učitelé mají při plném úvazku 22 hodin přímé práce s žáky. Asistent, aby dosáhl plný úvazek, musí mít hodin přímé práce 36. Jelikož je tohoto počtu hodin těžké dosáhnout, /např. na druhém stupni jsou děti ve škole max.32 hodin/ pohybují se úvazky většinou od 0,5 do 0,75. To dělá max.plat od cca 10 do cca 16 000 hrubého. Asistenti také na rozdíl od učitelů většinou nedostávají žádné odměny.

 Takže, jak vidíte, tuhle práci musí fakt dělat jedině cvok

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ollynka 21. 9. 2018

je to poslanie, nie práca tak isto ako aj práca učiteľov

odpovědět
avatar
hudlenka 15. 9. 2018

Je tu smutná práce asistentů... u nás to dělá jedna paní učitelka v důchodu, asistuje skoro slepému Toníčkovi...paní to baví a je mezi dětmi, a má to jako přivýdělek k důchodu... tak to jde...a navíc Toník je super kluk, chytrý, vnímavý, tak se mu dobře asistuje (to mi sama říkala ta paní učitelka)..., ale věřím, že mladí asistenti dělají mnohou práci navíc a nejsou za to ani pořádně ohodnoceni

odpovědět
avatar
Kesey 15. 9. 2018

Můj syn je ADHD a asistenta pedagoga jsme měli od 6. třídy. Vystřídaly se celkem 4 asistentky za dobu od šestky do devítky. Dvě byly naprosto super a syn, učitelé i my jsme byli spokojení. Občas do něj drcly, aby přestal být zasněný, dohlížely, aby měl zapsány úkoly a když už té energie bylo moc a měl práci v hodině hotovu, vzaly ho na procházku na chodbu, aby nerušil ostatní. Ty další dvě byly naprostá hrůza. Jedna dvacítka, co o dětech a zvlášť s ADHD neměla ani páru a druhá bývalá komunistická učitelka, paní téměř 70 let, která razila cestu, že žádné ADHD neexistuje, jsou to všechno jen zlobiví a nevychovaní parchanti. Což mi neváhala říct do očí. Za mě musím říct, že dobrý asistent pedagoga je nejen pro dítě ale i pro učitele přínos. A v neposlední řadě i pro rodiče. Ti špatní jsou pohroma... Nicméně: obecně je to vyčerpávající práce za málo peněz. Obdivuju ty, kteří se na tuto práci dají. Je to spíš poslaní, než povolání....A ti, kteří nemají s touto problematikou osobní zkušenost, by se asi měli vyhýbat unáhleným kritikám a řečem typu: říkala mi známá...., protože jak píše Eva Eva, přesně takhle se šíří bludy. Držím Vám světlanno palce a máte můj obdiv.

odpovědět
avatar
Mexi 13. 9. 2018

Myslím si že asistent který má potřebné vzdělání je určitě přínosem, ale to že asistenta na prvním stupni může dělat člověk který sotva prošel základní školou má učební obor a udělá si pár měsíců rekvalifikaci. Takový asistent sotva pomůže dítěti možná má dítě s ADHD větší znalosti než jeho asistent . Bohužel je takových asistentu je dost a učitelům je akorát přítěží.

odpovědět
avatar

to samozřejmě věřím...Já jsem se s takovými nesetkala...Ale bohužel je to tím, jak je to celé nastavené...Určitě by takový člověk měl mít minimálně maturitu a ideálně další pedagogické vzdělání..Jenže opravdu kvalifikovaný člověk to za těchhle podmínek dělat nebude a já se mu ani nedivím...viz můj článek...Já sama nevím, jak dlouho to ještě vydržím dělat ...

avatar

no já naštěstí znám jen učitele, kteří jsou za asistenty rádi..)...a děti zaplaťpánbu taky..)...otrokářský opruz a buzerace tu byly za komunismu...a to už naštěstí není...))...určitě tak jako jsou rozdílní kantoři, jsou rozdílní i asistenti...Ale neházejte prosím všechny do jednoho pytle...Já jsem si inkluzi nevymyslela a v mnohém určitě není ideální...Ale dětí, které potřebují pomoct...dětí s autismem, či ADHD, bohužel neustále přibývá...a jsou to mnohdy děti chytré..mají být proto zavřeni v ústavu? ..

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
9
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
67 063
registrovaných inspirativních žen
2 876
testovaných produktů
108 221
vložených hodnocení