Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ZkusNosítko.cz
ZkusNosítko.cz
Vloženo 31. 10. 2015
Líbí se mi

Fenomén Manduca

ZkusNosítko.cz
ZkusNosítko.cz
Vloženo 31. 10. 2015
Líbí se mi
Fenomén Manduca

Fenomén Manduca

Nošení dětí versus kočárek, to je velké téma, které se stále dokola probírá na různých diskusních fórech.
Já jsem tím ale vždycky byla trochu nedotčená, nejsem zásadním prosazovatelem toho ani toho. Můj názor je, že nejlepší je mít kvalitní kočárek a k tomu nosítko, které je v řadě situací vhodnější.
 
My máme jako kočárek trojkombinaci od značky ABC Design (model Viper 4S) a golfky značky MacLaren (Techno XT). Obojí jsme kupovali po poměrně dlouhém vybírání a čtení recenzí, ale myslím, že se to vyplatilo.
U nosítka to bylo horší, ta jsem nijak nastudovaná neměla a tak jsem uvítala, když mi kamarádka přenechala Babyvak po svém synovi. Babyvak - měl ovšem jednu zásadní chybu - nikdy jsem nepochopila, jak se používá. Respektive jsem tam nikdy nebyla schopná Alexe dát. Na všech fotkách s Babyvakem je vidět spokojená maminka a šťastné dítě, které si hoví ve vaku, ze kterého mu kouká hlavička. Mě tam Alex vždycky zapadnul celý, vak ho uzavřel, takže nic neviděl, a tak tam vůbec nechtěl být. Nikdy se mi nepodařilo ho umístit tak, aby měl hlavičku venku a tak jsem to po pár pokusech vzdala a vak šel z domu.
 
Po Babyvaku jsem na Alexovi zkoušela ještě dvě jednodušší nosítka, co jsme dostali jako dárky. Byla to nosítka typu klokanky. Byli jsme s nimi jen párkrát v lese, ale nepřišla mi moc pohodlná a ani Alex z nich nebyl nijak nadšený, tak jsem je také odložila. A protože jsem měla pocit, že Alex není vůbec nosící typ a navíc začal poměrně brzy chodit, další nosítko už jsem neřešila.
Situace se změnila s Adrianem. Ten je naopak nejspokojenější, když ho nosím a nejraději by byl pořád v náručí. Ale je to opravdu velké miminko (teď má 8,5 kg v pěti měsících), takže se dost pronese. Pro něj by mělo nosítko smysl a já bych trochu šetřila záda a uvolila si ruce. Opět jsem ale téma nosítek nijak nestudovala a koupila si nosítko od kamarádky, měla ho úplně nové, jejímu synovi se nošení nelíbilo. Jednalo se o nosítko Chicco Go.
 
Nosítko se mi líbilo, bylo lehounké, mělo dobré polstrování, snadno se nasazovalo. A i Adrian v něm vypadal spokojeně, hned napoprvé mi tam usnul. Ale trochu mi vadila jedna věc - nosítko mi ho nedrželo přímo na těle, i když bylo úplně utažené. Mezí jím a mnou byla celkem velká mezera a také hlavičku nosítko nijak zvlášť nepodpíralo, přestože má být od 0 měsíců. Adrianovi bylo v té době asi 2,5 měsíce a hlavičku ještě sám úplně neudržel, takže to nebylo optimální.
Říkala jsem si tedy, že jsem alespoň za relativně málo peněz vyzkoušela, že mu nosítko bude vyhovovat a teď bych ještě měla sehnat nějaké lepší. Konečně jsem si tedy našla recenze a diskuse o nosítkách a k mému trochu nemilému překvapení zjistila, jak jsou nosítka typu toho mémo zavrhovaná, protože v nich dítě jen visí za rozkrok. Optimální jsou tzv. ergonomická nosítka, která mají měkou zádovou opěrku, která se vytvaruje podle zádíček dítěte (mají být "dokulata") a hlavně širokou látku mezi nožičkami, která je drží dost od sebe. Miminko pak v takovém nosítku nevisí, ale opravdu sedí, přičemž má zadeček níže, nežli kolínka. Takováto poloha ("M poloha") je pro něj přirozená a neškodí jeho vývoji.
 
Ergonomických nosítek je na trhu více, jedno z nejvíce doporučovaných je pak nosítko Manduca, které se dá díky novorozenecké vložce použít pro úplně malé miminko (přitom má nosnost až 20 kg).
Hledala jsem, kde Manducu zakoupit za co nejpříznivější cenu, tato ergonomická nosítka jsou totiž poměrně drahá (ceny se pohybují mezi 2-3 tisíci Kč). Nakonec jsem ji objednala na e-shopu Outdoorkids za 2749 Kč včetně softshellové ochranné kapsy na nosítko.
Vybrala jsem model PureCotton u kterého se mi líbilo, že se vyrábí v ČR (narozdíl od New Style, které je z Číny).
Detailní popis nosítka je možné nastudovat zde.
 
 
Nosítko přišlo zabaléné v papírové krabici s pěkným ilustrovaným návodem, ze kterého jsem i já pochopila, jak manducu používat. I když pro jistotu jsem si ještě na Youtube našla video, jak do Manducy usadit miminko.
Manduca na mne udělala na první pohled dobrý dojem. Je pěkně precizně ušitá, spony jsou z kvalitního plastu, jsou dostatečně robustní, dobře se zavírají i otvírají a bederní spona má i pojistku. (Výrobce dává na spony dokonce doživotní záruku.)
Nosítko je rozhodně velikostně univerzální, všechny popruhy jsou hodně dlouhé, takže si je každý může nastavit podle sebe. Zádová opěrka se dá rozepnutím zipu prodloužit o 6 centimetrů, což je super právě u malého dítěte, které ještě úplně nedrží hlavičku. Na opěrce je také schovaná kapucka, která je integrovaná, lze ji využít na lepší držení hlavičky, pokud třeba dítě usne, nebo při nepříznivém počasí.
Bederní pás je hodně široký a polstrování, sedí úplně perfektně a vůbec netlačí. Dost polstrované jsou i ramenní popruhy, u kterých jsem narazila asi na jednu malou nevýhodu - i když jsou utažené na maximum, jsou pořád dost dlouhé. Já mám poměrně úzká ramena a tak mám stále pocit, že mi popruhy sklouzávají. Naštěstí k tomu nemůže dojít, protože jsou popruhy jištěny spojovacím páskem na zádech, ale stejně to není úplně příjemné.
Lze to ale vyřešit tím, že se popruhy nosí na zádech překřížené.
 
Váha tohoto typu Manducy je 680 g, což je další rozdíl oproti New Style, která váží 600 g. Rozdíl je zřejmě dán použitým materiálem - PureCotton je celý z bavlny, zatímco New Style je směs bavlny s konopím.

Náš New Style vypadá takto, je kupován jako bazarový, stáří necelý rok. Je na něm vidět, že se při častějším používání a tedy praní trochu sepere barva.
 
 
Kdo by se divil, že nejdříve píši, že jsem koupila PureCotton a najednou se tady objevil New Style, tak vysvětlení je jednoduché. Jak jsem v nosítku začala nosit Adriana, Alex chtěl okamžitě nosit také. A obě děti se do jednoho nosítka holt nevešly, takže jsme pořídili ještě jedno. Tím pádem jsem i otestovala nošení na dětí od věku 2,5 měsíce do 2,5 roku. Obojí jde a jde to velmi dobře. Na malého jsem musela nejdříve použít novorozeneckou vložku, ale v cca 4 měsících už z ní vyrostl. Od prvního posazení se mu v nosítku moc líbí a s železnou pravidelností po pár minutách nošení usíná.
 
 
Alexe jsem zkoušela nosit nejříve také na břiše, ale nebylo to moc pohodlné, tak šel na záda. Tam jsem o něm naopak skoro nevěděla, Manduca opravdu dobře rozloží váhu a tak má člověk pocit, jako by nesl batoh.
Tedy dokud ho "batoh" nezačne kopat nebo tahat za vlasy... )
 
 
Na diskusích o nošení dětí jsem se nedávno dočetla, že i starší děti by měly mít pro správné sezení optimálně látku od kolene ke koleni, což už tedy u Alexe Manduca nesplňuje. Pro větší děti se proto doporučuje spíše nějaký typ batolecího nosítka, například Tula Toddler, nebo české Skaldino.
Skaldino mne zaujalo, vypadá moc pěkně, šije ho jedna šikovná paní jako kusovky, každému individuálně na zakázku.
Už brzy budeme jedno mít a jsem na něj moc zvědavá.
 
S Manducou jsem ale každopádně moc spokojená, dobře se mi nosí, je skvělá na uspávání dítěte i na různé výlety. Nedávno mi v ní Adrian spal přes dvě hodiny v kuse v ZOO. Vždy, když teď někam jdeme, beru s sebou jeden kočárek a jednu Manducu a děti se střídavě vozí a nosí podle potřeby.
 
Manducu bych hodnotila za 9 bodů z deseti. Jeden bodík jí ubírá menší nastavitelnost (například proti nosítku Kibi) a větší ramenní popruhy.
 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

super

Odpovědět
avatar
Lenka Krajňáková 26. 8. 2016

Manduca je super, máme i kočárek, ale většinou chodíme na místa kde je s ním obtížné projet. U dcery jsem v ní nosila dlouho, i v třech letech jen na takové poponášení a když už nemohla. Jen jsem k ní dokoupila tady to rozšíření aby splňovala pořád ergonomocké nošení a látka byla od kolínka ke kolínku http://www.mamaja.cz/noseni-deti/manduca-extend

Odpovědět
vcelka
vcelka 5. 11. 2015

Také jsme používali a teď slouží u kamarádky

Odpovědět
domi happymama
domi happymama 4. 11. 2015

Také máme Manducu a jsem nadšená. Malá mi v ní do 5 minut usne (když nelze jinak utišit pláč) a také si v ní vždy odříhne,když nám to nejde ani po delší době . A v neposlední řadě je perfektní při venčení našeho psího miláčka. Teď řeším zateplení na zimu formou úpletu ve tvaru hvězdy (poslední dobou velmi populární ).

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 485
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.