Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

LucieZlín
LucieZlín
Vloženo 26. 6. 2016
Líbí se mi

Chraňte děti před sluníčkem!

LucieZlín
LucieZlín
Vloženo 26. 6. 2016
Líbí se mi
Chraňte děti před sluníčkem!

Chraňte děti před sluníčkem!

Slunné letní prázdninové období přímo vybízí rodiče i jejich ratolesti k trávení času na sluníčku a čerstvém vzduchu.  Zatím co o tom, jak se starat o "dospěláckou" pokožku, jsou rodiče většinou dobře poučeni, méně jsou už mezi lidmi rozšířeny informace ohledně péče o dětskou pokožku. Jak je to tedy s "opalováním" u dětí?

NEEXISTUJE zdravé opalování

Pokud se zeptáte doktora, jak se opalovat zdravě, odpověď bude jednoznačná. Zdravé opalování neexistuje. Zní to radikálně, ale je to tak. Sluníčko je pro nás určitě důležité, tvoří se díky němu vitamin D a působí pozitivně i na naší náladu. Nicméně při každém vystavení se slunečním paprskům na sebe necháváme působit škodlivé UVA a UVB záření. A kůže má paměť. Každé spálení pokožky, které jsme si přivodili, se počítá a může vyústit až do rakoviny.

Dítě není malý dospělý

Dětská kůže je z pohledu opalování specifická. Je mnohem a mnohem citlivější na sluneční záření hned z několika důvodů:

  • Děti nemají dostatečně vytvořený pigment melanin

Melanin chrání buňky tím, že funguje jako šťít. Vytvoří "čepičku" kolem jádra buněk kůže a škodlivé UV záření od něj odrazí. Tím je ušetřena nejcitlivější část buňky, DNA. Pokud by na ni UV záření působilo dlouhodobě, může se v budoucnu rozvinout rakovina kůže.

  • Dětská kůže je tenká

Proč je to takový problém? UV záření škodí tím, že prochází pokožkou a dostává se do citlivých struktur. Je to stejné, jako když se náboj vystřelený z pušky zanoří do stěny. Důležité struktury dětské kůže jsou blíž povrchu. Záření stačí tedy menší množství energie na to, aby se ,,zanořilo,, do těchto struktur a poničilo je větší silou.

Jak nejlépe chránit?

Čím menší dítě je, tím více je na sluneční paprsky citlivější. Novorozenci a kojenci by tedy NIKDY neměly být vystavováni příménu slunečnímu záření. Kromě toho, že nemají dostatečný pigment a jejich pokožka je slabá, nemají miminka hlavně dobře vyvinuté potní žlázy a mohou se rychle přehřát. I když to může znít jako banalita, ale dobře vyvinutý termoregulační systém je velmi důležitý. Pitný režim, přikrývka hlavičky i ostatních částí těla a pokožky. Velice důležitá je i ochrana očí. Oči dětí jsou velmi citlivé!

Ani s odbytím prvního roku dítěte ostražitost rodičů nesmí polevit. Děti do dvou let by neměly být vůbec vystavováni polednímu slunci. Je jasné, že starším dětem, které už poznaly radost ze svobody, kterou jim umožňuje chůze po vlastních nohách, těžko úplně zakážete běhání na slunci v odpoleních hodinách. Pokud to tedy jinak nejde, natřete je ochraným krémem s faktorem. Ideálně 30. Zase platí nutnost pokrývky vlavy a kšiltem a velmi dobré by bylo, kdyby dítě umělo nosit i sluneční brýle s UV filtrem.

Pamět kůže

Jak jsme si řekli, dětská pokožka je velice citlivá. Každé spálení zbytečně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny kůže v dospělosti, protože si to buňky kůže "pamatují". V současné době zaznamenává Česká republika vysoký nárůst pacientů s touto diagnózou.

Problém je ale i jinde. Snižuje se hranice prvních nemocných. Před několika desítkami let to byla nemoc sedmdesátiletých, dnes se setkáte s třicetiletým mladíkem. Přitom prevence obzvláště u tohoto typu onemocnění je velmi jednoduchá, chránit se před sluníčkem krémy s UV filtrem, vychýbat se přímému polednímu slunečnímu záření, používat pokrývky hlavy a sluneční brýle bloukujíchí UV záření a hlavně co nejvíce CHRÁNIT DĚTI!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 8. 8. 2017

já na ochranu dětí na sluníčku dbám až úzkostlivě

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 8. 2017

opravdu chraňte...

Odpovědět
Lucifera
Lucifera 27. 6. 2016

Jsem na malého velmi opatrná, co se týká sluníčka neustále ho natírám, pouštím ven zásadně s kloboučkem a neustále za ním běhám s vodou na pití. Do bazénu pouštím jen do dosahu slunečníku... tchýně jen kroutí hlavou, že prej to přeháním, ostatně jako vše co se týká našeho prcka... jsem na něj někdy až přehnaně moc opatrná...

Odpovědět
Glady
Glady 27. 6. 2016

už jsem viděla hodně bláznivých rádoby matek, jak nechají opékat své malé děti na slunci.....blbky

Odpovědět
Moni82
Moni82 27. 6. 2016

Skvělý článek. Je škoda, že je tolik lidí, kterým je to zřejmě úplně jedno.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 202
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.