Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sun2
sun2
Vloženo 19. 6. 2019
Líbí se mi

Čas prázdnin

sun2
sun2
Vloženo 19. 6. 2019
Líbí se mi
Čas prázdnin

Čas prázdnin

Období léta patří k těm celkově línějším. Čím dál víc snáším vedra čím dál hůř a vzpomínám, jak lehce se mi vedra snášela v čase školních prázdnin.

Babička vždycky měla dovolenou v červenci. Obyčejně o ní trochu bojovala, protože hrozilo, že někdo v zaměstnání vypadne a bude muset zpátky do práce. I když ještě ani zdaleka nebyl kapitalismus, v hospodě se pořád makalo. Zákazník se neptá, jaká je politická situace, hlad má v každém období. Jelikož jsme neměli žádný letní byt, obyčejně sehnala nějaký pronájem. Díky tomu, že měla hodně známých, jsme měli pokaždé kam jet. A když selhaly chaty, najala chatičku v rekreačním středisku.
Nám bylo dobře všude, protože kde byla babička s dědou, tam bylo veselo. Když jsem byla sotva školou povinná, půjčovali jsme si chatu v Mokropsích pod skálou, přímo u Berounky. Pamatuji si to už jen mlhavě, ale ten pocit, když koukám s dědou na rybky v Berounce, když zachází večer sluníčko nad vodou a taky ten strach, když jsem si při stojce vyrazila dech, to si pamatuji dodnes. Byly to hezké prázdniny.
Pak sehnala babička chatu na Jílovišti a tam jsme prožili pět krásných let. Děda tam bydlel od jara do podzimu a my za ním jezdívali na víkendy a na léto. Srub bez elektřiny, v lese, široko daleko nikdo. Koupání v plechové vaničce, voda ze studánky, houbaření, nákupy v Jednotě, kam vedla dlouhá prašná cesta, co byla v odpoledním slunci hodně vyhřátá a s nákupem, v němž nechybělo mléko do bandičky a velký kulatý pecen, pěkně protivná. Kolem cesty rostly na mezi luční kytky a skákaly tam kobylky.
Jedno léto jsme trávili ve Vonoklasech. Tenkrát babičce půjčila chatu kolegyně a pak si z ní utahovala, že prozradí místo úkrytu. Naoko babičku z legrace tak vydírala, ale bylo to jen hecování. Neprozradila. Ta chata měla velkou zahradu a na ní bylo spousta jahod, okurky a kopr, rybíz, angrešt a snad všechno, co má být na správné zahradě. Vařili jsme samé lahůdky, co k létu patří. Palačinky s jahodami, jahodové knedlíky, koprovou omáčku, bublaninu s třešněmi, taky malinový džem, houbovou omáčku a rybízovou marmeládu. Nejlepší recepty na léto jsou ty bezmasé. Babička s oblibou vařila z kuchařky „co dům dal“, protože byla zvyklá zužitkovat všechno.
Jakmile se v červnu zabouchnou dveře u školy, pokaždé se mi vrací ten pocit, že je tady období sladkého nicnedělání, odpočinku, dovádění, koupání a slunění. Jenom už marně čekám, že se objeví babička s mísou a vařečkou, aby mě zachránila od městského smogu a odvezla někam mimo civilizaci.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 28. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
avatar
Anna Csanádiová 1. 7. 2019

Krásné vzpomínky, nejezdili jsme nikam ,až když jsem se vdala.

Odpovědět
sun2
sun2 1. 7. 2019

Děkuji. Je třeba užívat každý den.

lemur
lemur 23. 6. 2019

Prázdniny bývaly moc fajn.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 6. 2019

Jojo, to byly časy.... já byla u babičky jen jednou, v necelých 13.ti letech, na Moravě, měsíc a byly to super prázdniny. Právě proto, že my jsme byli ze severních Čech, tak jsme na severní Moravu zase tak často nejezdili. Někdy tam jel táta sám se podívat za rodiči..., ale ten měsíc mi dopřáli a byl fakt super. Ráno snídaně ze zahrady - čerstvý chléb s máslem a k němu okurky, rajčata, papriky, to bylo něco. Nebo miska ovoce, chleba s medem...pamatuji si, jak jsme s babičkou chodily na trávu pro králíky a všude jsme se zastavily a babička mě představila a pyšnila se se mnou... To jsem ve velkém městě neznala...Taky jsem se u babičky přejedla třešní a bylo mi hodně zle, ale fakt hodně a babička mi uvařila pelyňkový čaj. Byl ohavně hořký, ale pomohl mi....

Odpovědět
sun2
sun2 19. 6. 2019

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 007
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.