Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Mišel
Mišel
Vloženo 19. 11. 2015
Líbí se mi

Byznys s dudlíkem II

Mišel
Mišel
Vloženo 19. 11. 2015
Líbí se mi
Byznys s dudlíkem II

Byznys s dudlíkem II

Při hledání vhodného dárku pro svého syna jsem narazila na zajímavý rozhovor, který mě donutil k zamyšlení a ráda bych se o něj s vámi podělila. Jedná se o rozhovor s panem Jaroslavem Janečkem, šéfem Sdružení českých prodejců hraček a majitelem velkoobchodu s hračkami. Vybrala jsem ty, myslím, nejzajímavější části a věřím, že vám třeba pomohou při rozhodování o tom, co pořídíte svým dětem letos pod stromeček.

"Hra je základní lidská potřeba, stejně jako jídlo nebo pití..."

5,4 miliardy korun utratili loni Češi za hračky. Je to o 4 % více, než v předchozím roce. 

Nejčastěji kupujeme LEGO. Mezi dětským zbožím tvoří přes 6 % prodejů. Podle internetového obchodu Mall.cz dále frčí deskové hry, autíčka, panenky, interaktivní a naučné hry a modely na dálkové ovládání.

Hračkářský trh čím dál tím více ovládá reklama, která převálcuje jakékoliv rodičovské snahy. O tom, jaké hračky se kupují, pořád rozhodují především děti. Když si děcko postaví hlavu, tak si tu hračku nakonec vybrečí, a když ne, tak mu ji za pár dnů koupí babička. Děti ale neberou v potaz to, jestli je pro ně hračka prospěšná nebo z čeho je vyrobená. Děti hračky chtějí proto, že je znají z reklamy. Ideálně z takové, která tvoří nějaký třicetivteřinový příběh. Tak může dejme tomu 5 % hraček tvořit klidně 40 % obratu celého hračkářského průmyslu. 

Děti do 6 let nejsou schopné rozlišovat reklamu od skutečnosti a všemu, co v ní vidí, opravdu věří. Prostřednictvím reklamy na hračky děláme z dětí odmalička roboty, kteří si ani sami nemůžou svobodně zvolit, s čím si budou hrát. 

Výrobcům hraček o děti nejde. Naprostá většina hračkářských firem jsou normální korporace, ve kterých velí manažírci v oblecích. Těm jde jen o to, aby se hračky dobře prodávaly. 

Jsou hračky potřebné? Hra je základní lidská potřeba, stejně jako jídlo nebo pití, takže ano. Jiná věc je, že dnešní děti mají doma pět až desetkrát více hraček, než by jim stačilo. 

Existuje nějaký návod, jaké hračky dětem kupovat, aby jich nemuselo být tolik? Cena hračky se nepozná z cenovky na krabici. Tu musíte posuzovat podle toho, jak dlouho si s hračkou dítě bude hrát. Když mu koupíte hokej Stiga za 3 000,-Kč a bude si s ním hrát 500 hodin, tak vás nakonec vyjde daleko laciněji, než plyšák za 200,-Kč, na kterého do druhého dne zapomene.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 9. 1. 2017

Odpovědět
moravačka aja
moravačka aja 25. 11. 2016

No je pravda,že dnes je hraček nepřeberné množství.Když jsem měla děti malé,pracovala jsem ve školce a tam jsem lehce vypozorovala s čím si moje děti nejvíce hrají a podle toho hračky nakupovala.Dnes už mám vnoučata a mám velký problém vybrat hračku.Copak holčičky,tam to ještě jde ale co kluci?Vnuk má dva a půl roku a na každé!krabici je napsáno nevhodné pro děti do tří let.A čím mu tedy udělat radost abych mu neublížila?Je ale pravda,že když přijede tak mu dám hračku s kterou si kdysi hrál syn a baví ho.

Odpovědět
Amanda
Amanda 21. 11. 2015

hokej Stiga máme, ale už dávno leží zapomenut...raději knihy než hračky a zážitky a aktivity, sport apod.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 140
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.