Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

PAJA
PAJA
Vloženo 3. 9. 2013
Líbí se mi

Baby shower aneb kulturní šok

PAJA
PAJA
Vloženo 3. 9. 2013
Líbí se mi
Baby shower aneb kulturní šok

Baby shower aneb kulturní šok

Těhotná kamarádka cizinka žijící v Čechách mě pozvala na tradiční americkou párty pro miminko v bříšku – v Americe se tomu říká Baby shower. Cílem je oslavit blížící se příchod miminka na svět a podarovat nastávající maminku potřebnou výbavičkou a hlavně užít si na nějaký čas poslední dámskou jízdu s kamarádkami (oslavu připravují kamarádky, aby si budoucí maminka mohla jen užívat). Mimochodem tenhle model mi přijde mnohem férovější než zapíjení zdraví čerstvě narozeného miminka tatínkem a jeho kamarády. Maminka si vůbec nic neužije, maximálně má jedno ráno nepoužitelného manžela. 

Jako máma dvou malých dětí jsem se na párty přiřítila s mírným zpožděním. Mladšího syna jsem tou dobou kojila každé dvě hodiny a tudíž jsem ho v kočárku vezla s sebou. Říkala jsem si, že je to párty pro miminko, takže jedno už narozené tam skvěle zapadne. Přepočítala jsem se! Mělo mě varovat, že byt, kde se párty konala, byl ve čtvrtém patře bez výtahu. Takže když jsme za pomoci jiné účastnice párty konečně vynesly kočárek s řvoucím chlapečkem nahoru, celá zpocená jsem zazvonila u dveří. Otevřela organizátorka párty, skvěle oblečená, nalíčená, navoněná a usměvavá Američanka Heather.

Proč mi nedošlo, že místo na písek jdu do společnosti, kam bych se mohla trochu vyparádit!? Rychle jsem očima přelétla svoje tričko, abych zkontrolovala, jestli tam není nějaká skvrna od mléka nebo něčeho horšího. Tričko sice neodpovídalo posledním módním trendům, ale bylo alespoň čisté. Další šok bylo zjištění, že na párty je 6 dalších svobodných, bezdětných a usměvavých kamarádek a žádné jiné další miminko. Malý Davídek se rázem stal středem pozornosti. Hurá, aspoň nebude nikdo hodnotit můj outfit. Když jsem našeho Davídka chtěla přebalit, ukázala Heather na krásný kožený gauč. Už jsem si představila, jak by se na gauči vyjímala počůraná skvrna, když mi došlo, že mě zachrání přebalovací podložka. Zachránila by mě, kdyby ovšem neležela doma ve skříni. Když jsem prohrabala celou tašku, zjistila jsem že obsahuje dva bagry, jedno lízátko a balíček sušenek pro staršího syna. Žádná podložka na přebalení! Takže budu muset přítomným cizinkám ukázat českou schopnost improvizace, napadlo mě. Na gauč jsem položila deku z kočářku a doufala, že případně neproteče. Radši jsem ale Davídka přebalila bleskově rychle, přítomné Američanky si zřejmě musely myslet, že nechci, aby viděly Davídka nahatého.

Uf, to nejhorší jsem zvládla a dostala jsem chuť na něco dobrého. Nestihla jsem se naobědvat a jako správný Čech jsem počítala, že se najím na oslavě. Možná to znáte, těšíte se na chlebíčky a dortíky a dovolíte si jednou za čas hřešit. Ovšem to jsem zase zapomněla na další kulturní rozdíl. Na téhle oslavě nebyly ŽÁDNÉ chlebíčky, jen dietní dipp, do kterého jsme si mohly namočit mrkev, řapíkatý celer a chroupat společeně s dietními minisendviči. A já myslela, že Američani vynalezly hamburger a chipsy a jiné nezdravosti a že se tím budou chtít pochlubit! Alespoň bylo dost šampaňského (radši jsem se ani neptala, jestli bych si mohla dostat skleničku piva ).

A pak přišel ten poslední rozdíl – všechny účastnice párty si vzaly do hlavy, že jako máma dvou dětí jsem renomovaná odbornice na porody a mimina. Vyptávaly se na všechny podrobnosti. Nechtěla jsem způsobit mezinárodní vlnu neplodnosti, takže jsem některé věci zamlčela a jiné trochu přibarvila na růžovo. Porod je vlastně skvělý zážitek a miminko jen občas zapláče a jinak je to jen samá radost a naprostá pohoda. Cool.

Najednou už byl čas jet domů a musela jsem se rozloučit. A já se tak těšila, že se pořádně najím, popovídám o něčem jiném, než o dětech. Ale poznala jsem nové známé a hlavně si uvědomila, že se ze mě stal za tu dobu, co jsem s dětmi doma, tak trochu mimozemšťan.

Opravdu patří maminky na mateřské mezi zvláštní kulturu? Vážně je tak velký rozdíl mezi ¨před dětmi¨a ¨po dětech¨? Pevně doufám, že ne, takže cestou domů jsem si koupila nové šaty a těším se, až v nich vyrazím za kulturou  .

A jak to máte vy?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sisinkaj
sisinkaj 23. 1. 2018

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 3. 2015

pěkně napsané

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 4. 8. 2014

super nápad

Odpovědět
gustawka
gustawka 2. 8. 2014

dobře napsané

Odpovědět
Lakousek
Lakousek 1. 8. 2014

inspirativní

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 017
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.