Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JanaV
JanaV
Vloženo 25. 10. 2015
Líbí se mi

7 tipů, jak správně rozmluvit vaše dítě!

JanaV
JanaV
Vloženo 25. 10. 2015
Líbí se mi
7 tipů, jak správně rozmluvit vaše dítě!

7 tipů, jak správně rozmluvit vaše dítě!

Maminky, s radostí sledujete vývoj vašeho miminka a už se nemůžete dočkat až ze sebe vypustí první slovíčko? A víte, že k rozvoji řeči, hlavně té správné ho můžete velice intenzivně motivovat? Navíc dítko bude tato vaše snaha moc bavit a v budoucnu ji navíc nesmírně ocení ...  

My jsme si s manželem od začátku řekli, že hned po narození našich dvojčátek na ně musíme hodně mluvit nehledě na to, že mi to tedy stále dokola omílala i budoucí babička z manželovy strany : "Mluvte na ně, zpívejte, vyprávějte." A tak jsme mluvili neustále, za každých okolností. Vysvětlovali, popisovali, četli, zpívali jim, občas použili i slovíčko, které bychom použít neměli (tak znáte to vy vypjatých situacích), prostě jsme se snažili pro podporu jejich řeči dělat maximum.

Ovšem je fakt, že teď vidím, že v jejich 3 letech sklízíme plody úspěchu. Aspoň se tedy domnívám, že je to právě kvůli tomu... holky mluví opravdu hezky, dokážou i mezi sebou vést "smysluplné dialogy". Umí popsat, co chtějí, co vidí, co se děje v jejich okolí. No narovinu, jedna si tedy před konkrétní slovo vloží navíc tři své haťmatylky, ale rozumět jí je i tak.  

Tak pojďme si říci, co k rozmluvení dětí nejvíce přispěje, co jsme tedy praktikovali my: 

  1. Mluvte neustále, pořád a za všech okolností, komentujte všechno, co vidíte, popisujte, co děláte, co dělá dítko, co společně právě prožíváte, co můžete vidět ve svém okolí.
  2. Říkejte dítěti básničky, říkanky, zpívejte písničky, prohlížejte si obrázky, obrázkové knížky a popisujte, co v nich vidíte. Děti tato činnost vždy zaujme a navíc to v nich rozvíjí i fantazii (Nám teď hodně pomáhá i Kouzelné čtení od Albi - doporučuji)
  3. Mluvte na dítě v kratších větách, jednoduše, pomalým tempem a hlavně se správnou výslovností a spisovnou češtinou. Dítě se bude snažit slova napodobit, tak ať má dobrý základ a vzor.
  4. Podporujte vaše dítko, aby vyjádřilo svými slovy své pocity, potřeby a přání. Například, když chce cokoliv podat, lehce ho nuťte, aby si řeklo, co chce, co potřebuje. Nechte ho situaci popsat a ne vše dělat automaticky bez vyjádření vašich patřičných slov.
  5. Každý jeho nepovedený pokus o slůvka nezapomeňte pořádně pochválit. Ať vidí, jak velkou radost máte z jeho pokroků a navíc ho to bude motivovat k dalším výkonům.
  6. Pomocí otázek si ověřujte, že dítě zná přesný smysl slov, který používá (Zlý pán - A kdo je to zlý pán? Co dělá zlý pán?).
  7. Když se dítě učí mluvit, poslouchejte a opravujte jeho artikulaci i gramatické chyby. (Vidím tatínek – Vidím tatínka, Mám pastelka - Mám pastelku, Půjdeme koupat - Půjdeme se koupat).

Maminky, pokud máte nějaké originální triky/tipy na podporu řeči vašich malých dětí, sem s nimi. Každá z nás se jistě ráda přiučí. Nebo mi napište, zda to máte s mluvením doma stejně. Je fakt, že teď by člověk možná někdy ocenil, kdyby ty dvě treperendy mluvily i méně ... ale tak co si budeme povídat, je to na druhou stranu opravdové štěstí. 

Hezký den všem!

Máma od dvojčat

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

super

Odpovědět
Ovace
Ovace 13. 2. 2017

Užitečné

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 29. 10. 2015

šikovné

Odpovědět
Amanda
Amanda 28. 10. 2015

Odpovědět
benca
benca 28. 10. 2015

nasa mala je sikovna, tolko rapoce

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 120
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.