Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Art of Living
Art of Living
Vloženo 12. 12. 2016
Líbí se mi

Zvoní budík, grrrr. Už zase? Aneb ranní ptáče dál doskáče...

Art of Living
Art of Living
Vloženo 12. 12. 2016
Líbí se mi
Zvoní budík, grrrr. Už zase? Aneb ranní ptáče dál doskáče...

Zvoní budík, grrrr. Už zase? Aneb ranní ptáče dál doskáče...

Zvoní budík, grrrr. Už zase? Proč tak brzy? Rychle ho zamáčknu, abych nevzbudila spícího tříletého andílka, vyskočím z postele a běžím se vysprchovat, připravit snídani a vše ostatní na cestu do školky a práce. Každodenní kolotoč…

Pak si uvědomuji až to, že začínám pracovat s pocitem, že mé tělo i mozek ještě spí. Že jsem je nechala za sebou, někde v posteli a poslední dvě hodiny jsem prožila v jakémsi automatickém dělání všech těch věcí, co musím.

Znáte to? Jestli ne, tak lucky you, a dál už nečtěte, je to ztráta času. Nebo možná… někdy v budoucnu… se vám bude hodit to, co jsem před pár měsíci objevila já.

Překládala jsem zrovna jeden fascinující článek o lidské fyziologii. Jak matička příroda geniálně zařídila to, aby se mozek a tělo rychle a bezbolestně probudily a připravily na nástrahy džungle tam venku. A je opravdu jedno, že džungle už dnes není místem, kde vás mohou kdykoli napadnout divoká zvířata, ale třeba vělkoměsto, kde vás může “napadnout” spolucestující v tramvaji, řídič v protisměru, nebo šéf v momentu, kdy vejdete do kanceláře. 

Odborně se tomuto rannímu budíčku říká PandikulaceJe to specifický vzorec pohybů, který najdeme v celé říši zvířat. Vlastně jde o silné stažení svalů s cílem poskytnout stejně silnou smyslovou zpětnovazební stimulaci motorickým neuronům, díky čemuž se probudí naše nervová soustava a my se cítíme bdělí a připravení na nový den.  

Všimli jste si někdy, co těsně po probuzení dělají třeba pes nebo kočka? Protáhnou se – silně stáhnou velké svaly zad, nezbytné k běhu a pak i v opačném směru stáhnou přední svaly do prohnutí. Tohle ledabilé protažení v sobě má obrovský smysl, je to dávný senzo-motorický vzorec povzbuzení mozkové kůry k činnosti, který nás připravuje k okamžitému a efektivnímu fungování.

Jak jsem překládala článek a pozorovala u toho svou kočku, tak mi to došlo. V mém ranním spěchu jsem úplně zapomněla na to, dát si tu jednu jedinou, ale naprosto zásadní minutu na to, abych se protáhla a dala svému mozku tu tolik potřebnou stimulaci, díky které mohu okamžitě vyskočit z postele svěží, pozorná a připravená na cokoli, co mi přijde do cesty.

Krásné na tom je, že toto protahování je nám přitom přirozené od narození, respektive je v nás zakódováno ještě před tím ,než se vůbec narodíme. Těhotné ženy moc dobře znají nejen kopání svého miminka, ale ke konci těhotenství také pomalé protahování, které roztahuje jejich bříško do stran.

No a jak myslíte, že nyní prožívám rána? Je to stále stejný shon… Ale díky tomu, že sama sobě věnuji o chvilinku více času a ještě v posteli si protáhnu nohy, ruce, záda a krk, trošku se proválím, několikrát zívnu a silněji zamrkám, už nejsem robot, který jen vykonává co je třeba. Citím se živá, bdělá a přítomná.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
Blackie
Blackie 14. 12. 2016

rána jsou pro ně muka a večer nemůžu usnout

Odpovědět
Art of Living
Art of Living 14. 12. 2016

Mám to úplně stejně. Vezmu si to jako novoroční předsevzetí, chodit spát nejpozději v 11.

Ovace
Ovace 13. 12. 2016

Odpovědět
Amanda
Amanda 13. 12. 2016

Sova nedoskáče

Odpovědět
Art of Living
Art of Living 13. 12. 2016

Právě proto jsem začala dělat tohle cvičení. A skáču.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 710
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.