Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi

Ztrácí člověk s věkem chuť?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi
Ztrácí člověk s věkem chuť?

Ztrácí člověk s věkem chuť?

Své chutě v podstatě neovlivníte. Mění se totiž s věkem. To, co jste nemohla ve dvaceti ani vidět, vám najednou připadá jako neskutečná delikatesa. Taktika nebo hra našeho těla?

Gastronomie se stalo velmi oblíbenou disciplínou. A to nejen v kuchyni. Lidé cestují a objevují nové chutě. Možná samo na sobě pozorujete, že co vám chutnalo jako dětem, nemůžete nyní ani vidět, či naopak.

 

Děti jsou vybíravé. Samozřejmě to není pravidlo, ale v určitém věku tomu tak bývá. A tak není nic neobvyklého, když si děťátko oblíbí nějaký pokrm, který chce pak neustále dokola. Často se jedná o rajskou omáčku, hráškovou polévku nebo bramborovou kaši. V dospělosti už ale tato jídla natolik populární nejsou - obzvláště mezi muži.

 

Podle odborníku se prokazatelně v průběhu života mění chutě. Co bychom jako děti nepozřeli, v dospělosti milujeme, zatímco nad jídly (i alkoholem), která v osmnácti patřila k našim favoritům, v padesáti nechápavě kroutíme hlavou a víme, že by nás jejich konzumace odrovnala na několik dnů. 

 

Například jako novorozenci rozeznáváme jen sladkou a hořkou chuť. A až později se přidávají další. V prvních třech letech života přibývají k mateřskému mléku další typy stravy - u každého miminka, batolete je to v jiný čas, samozřejmě. Záleží na osobních potřebách, protože každé dítě je jedinečné. A tak zatímco jedno batole miluje zeleninu, druhé ji nenávidí.Je vědecky prokázáno, že intenzivní chutě naše tělo vnímá až kolem dvacátého roku. Začneme si vychutnávat silné a výrazné pokrmy jako je kozí sýr, krevety apod.

 

Je prakticky jedno, zdali jste muž nebo žena. Ženy to ale mají proti mužům přece jen trošku komplikovanější kvůli menstruaci. Během ní se mění tělesná teplota a s tím souvisí i zvýšená chuť na sladké v druhé fázi cyklu. Vliv progesteronu vede navíc k většímu zadržování vody v těle a k větší chuti na slanou a tučnější potravu. A proto ženy jedí v období menstruace jako nezavřené. Je to normální a není to vaše chyba.

 

Aby toho nebylo málo, naše chutě stejně jako náladu ovlivňuje psychika, která je závislá na serotoninu – hormonu štěstí a pohody. Když se nám ho v těle přirozeně nedostává, hlásí se o slovo chuť na sladké. Na druhou stranu výrazná potřeba masa, především toho tučného, ale i smažených hranolků, signalizuje obavy a strach, chipsy prý zase chroupáme pod vlivem dlouhodobého stresu, zvýšená konzumace pečiva zase prozrazuje napětí. Vše má tedy své vysvětlení. To ale neznamená, že budete obžerství omlouvat a sledovat váhu, jak rychlostí blesku stoupá.Další změny, které vás neminou.Jakmile se přiblíží menopauza, hormony mění naše chutě a tím i váhu - směrem nahoru. Vše je způsobené tím, že nemáme chutě na rajče, okurku nebo kyselé zelí. To, co nás láká je bůček s pistáciovým dortem, v lepším případě caesar salát s dvojitou porcí zálivky z vajec a oleje. Znáte to?

 

Padesátka v životě ženy patří k významným milníkům, nemusí být však negativní. Vše záleží na přístupu, vůli a sebeovládání. Dostatečně se hýbejte a místo svíčkové se šesti si dejte zeleninový salát s kvalitním masem.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 18. 2. 2021

chutě se mění, už i ve triceti - potvrzuju

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 19. 2. 2021

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 18. 2. 2021

Teď sliním jak BOHOUŠ, ten gulášek je famózní....jediné co nepozřu jsou Olomoucké syrečky a škraloup na mléku, od dětství. Jako dítě jsem nemusela tavené sýry a rajské, dnes se bez toho neobejdu. Rajské ale jen ze zahrady, to kupované se nedá pozřít.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 2. 2021

tak moje chutě se v určité, smyslu mění, dříve jsem milovala kyselé, dneska kroutím hubou (pardon), 53 let jsem nesnesla koprovou omáčku, dnes ji jím a chutná mi, atd. Určitě se mění. Slyším to i od tatínka (83), který miloval luštěniny a dnes mu přijdou fuj a pod.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 18. 2. 2021

tak já za sebe mohu říci, že nejvíce se mi mění chutě v závislosti na ročním období, přes zimu mne nelákají okurky, ani rajčata, v létě pro změnu nemám chutě na knedlo-vepřo, či segedýn

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

Asi na tom něco bude. Ale lidi o tom myslím, nepřemýšlejí.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.