Už dávno neplatí, že by finanční otázky měli řešit muži. Koneckonců stále více finančních institucí vedou ženy. Stačí znát několik chytrých pravidel a funkčních triků, a budete mít zcela jasno v tom, jak se svými penězi nakládat, abyste utrácela jen chytře a uspořené peníze chytře uložila.

Samozřejmě ještě dřív, než se budete moci rozhodovat, za co své peníze utratit, nebo kam je investovat, je dobré se naučit spořit. Jakou část ze svého měsíčního příjmu byste si tedy měla odkládat stranou? 

Zkuste pravidlo 1-7-2

Součet čísel jsou všechny vaše příjmy. Jednička znamená 10 procent vašeho příjmu, které můžete využít jako odměnu za to, že jste celý měsíc pracovala a snažila se. „Je to tedy přesně ta částka, kterou můžete utratit za radost, tedy za věci či zážitky, které životně nepotřebujete, ale potěší vás. Nová vůně, jídlo v oblíbené restauraci, masáž, nová lampa do ložnice, kniha… Pokud máte zálusk na něco finančně náročnějšího, jako je například prodloužený wellness víkend, dejte těchto 10 % stranou na extra účet nebo do extra obálky,“ říká Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Investice do drahých kovů poskytuje dlouhodobou ochranu majetku, finanční rezervu a pojistku před propadem trhů i před finanční krizí.

Sedmička, tedy 70 procent příjmu, většinou pokryje náklady na život, jako je nájem, jídlo, leasing či jiné platby, telefon, MHD, oblečení, cvičení apod. V této oblasti bývá nejvíce výzev. Dost lidí má totiž náklady na život větší než 70 procent příjmů. 

Dvojka, tedy 20 procent příjmu, tvoří rezervu. To jsou minimální peníze, které by měly každý měsíc odcházet na místo, kde pro vás budou dále pracovat. A kde je budete mít k dispozici pro nepředvídané výdaje. „Tuto částku lze také rozdělit na polovinu – čili 10 procent rezerva a dalších 10 investice. Tato část je nesmírně důležitá z pohledu návyku, který si v otázkách peněz budujeme. I kdyby vám na rezervu mělo zbýt 500 nebo 1000 korun měsíčně, snažte se vždy si něco odložit. Vědomí toho, že si sice postupně, ale přece, budujete finanční polštář, je pro vaši disciplínu a psychickou pohodu k nezaplacení. Chytré pravidlo od autorky této metody Marcely Hrubošové zní: Kdo neumí ušetřit 100 korun, nebude umět vrátit 120,“ doplňuje dále Milfortová.

Mít či nemít hypotéku?

Touha po vlastním bydlení je v nás Češích zakódována – za dob minulého režimu to byla jedna z mála věcí, která se dala vlastnit. Snad proto jsme národ chatařů a chalupářů. Zvyšující se ceny nemovitostí navíc vzbuzují v mladých lidech nervozitu, že si musí hypotéku vzít co nejdříve, aby úvěr trvající i pár desítek let, stačili splatit. Na pronájmech přitom není nic špatného. Jak se tedy rozhodnout, zda je právě teď dobrý nápad upsat se hypotéce?

Podle Gabriely Milfortové z Golden Gate je dobré zodpovědět si následující otázky: Spláceli jste někdy úvěr či půjčku déle než pět let a platili jste vždy včas? Máte jistotu, že kvůli zaměstnání nebudete měnit lokalitu svého bydliště aspoň pět až deset let? Máte rezervu na splácení hypotéky alespoň na půl roku, lépe na rok stranou, kdybyste z nějakého důvodu přišli o práci? Máte dostatečně jasnou představu o tom, jak má vaše bydlení vypadat? Pokud chcete rodinný dům, žili jste v něm někdy aspoň dvě sezóny a víte, co vše je třeba u takové nemovitosti udržovat a opravovat? Máte orientační představu, jak se bude vyvíjet ekonomika (a tím pádem i úrokové sazby hypoték, a co to udělá s výší vašich splátek) a také jak se bude dařit vašemu zaměstnavateli nebo podnikání následujících 10 až 20 let?

Kdy si tedy hypotéku vzít? Pokud máte nebo dokážete v čase vytvořit dostatečné rezervy, které budou se vším výše zmíněným počítat. Kdy se jí raději vyhnout? „O kolik tisíc korun měsíčně by mohla vzrůst vaše hypotetická hypoteční splátka, aniž by klesla vaše životní úroveň? Pokud je toto číslo menší než pět, spíše 10 tisíc měsíčně, zbystřete,“ odpovídá Gabriela Milfortová a dodává: „Hypotéka je rozhodnutí na 20 až 30 let, proto si takto důkladnou analýzu zaslouží. Pokud jste totiž schopni sen o vlastním bydlení posunout o pár let v čase, můžete se k němu dostat rychleji, levněji a hlavně bezpečněji. Strategie existuje. Proto jsou Švýcaři tak bohatí – po většinu svého aktivního života nechávají kapitál pracovat. Jen 40 procent z nich bydlí ve vlastní nemovitosti. A pořizují ji zpravidla pár let před tím, než jdou do penze,“ popisuje důležitý kontext Milfortová.

Do čeho investovat?

V první řadě do toho, o čem jste ochotni se vzdělávat. Svět je komplexní a stále se mění. To, co fungovalo před lety, už dnes neplatí. Můžete investovat do sebe, do svého vzdělání nebo rozšíření svých dovedností, což se vám může vrátit třeba povýšením nebo lepší prací s vyšším platem. 

Nabízí se však také investice do nemovitosti, přičemž nemusíte rovnou kupovat další nový byt, nemovitost je i garáž nebo kus pole. “Nejdůležitější je nemít všechny prostředky v jednom typu aktiv. Vždy investujte do věcí, o které se budete zajímat. Ať už jde o akcie, kryptoměny, umění nebo kovy. Cenné kovy mají oproti umění nebo nemovitostem tu výhodu, že do nich lze investovat postupně už od 500 Kč měsíčně,” uzavírá Milfortová z Golden Gate.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account