Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Tereza Melišová
Tereza Melišová
Vloženo 4. 1. 2017
Líbí se mi

Žena má být u plotny, maximálně dělat asistentku ředitele! Souhlasíte?

Tereza Melišová
Tereza Melišová
Vloženo 4. 1. 2017
Líbí se mi
Žena má být u plotny, maximálně dělat asistentku ředitele! Souhlasíte?

Žena má být u plotny, maximálně dělat asistentku ředitele! Souhlasíte?

Je to neuvěřitelné, ale tohle není jen mužský názor, ale dokonce názor i některých žen. Žena, máma především, přece nemůže vykonávat žádnou důležitou a zodpovědnou práci, protože se na ni stejně nebude soustředit: bude přece myslet na to, že musí vyzvednout děti ze školky, že musí se staršími udělat úkoly do školy, bude přemýšlet nad tím, co uvařit manželovi k večeři

Názor, že jakmile má žena děti, nedokáže vykonat práci dobře, efektivně a vůbec nemůže být výkonná, je bohužel velice rozšířený. Stejně jako domněnka, že by v žádném případě neměla podnikat. A rozhodně ne, když je na mateřské či posléze na rodičovské dovolené.

Matka na rodičovské dovolené se má plně věnovat dítěti a rozhodně se nerozptylovat jinými aktivitami. Jinými slovy, má klidně živořit na hranici chudoby. Hlavně, aby ji okolí neodsuzovalo, „že dětem krade dětství“, „že se nedostatečně o děti stará", „že je kariéristka" apod.

Přijde vám to alespoň trochu absurdní, nebo se s tímto postojem a názorem ztotožňujete? Existuje velké množství překážek, kterým musí žena čelit. A za těmito překážkami stojí předsudky. Ať už ze strany společnosti, ze strany zaměstnavatele nebo partnera – ale rozdíly panují i mezi generacemi.
Ale pozor. Tyto předsudky ovšem nejsou to nejhorší, s čím se žena musí potýkat. Daleko horší je, když se s tím žena ztotožní a postaví si překážku ve své hlavě. V podobě podhodnocování sebe sama: „Jinam než k plotně nepatřím, co si o sobě vlastně myslím?“ Kritikou své osoby: „Měla bych se na 100 procent věnovat dětem a zapomenout na budování kariéry, to přísluší jenom mužům.“ A celkově ztrátou sebevědomí...

Velmi často si na sebe klademe příliš vysoké nároky, chceme být perfektní, a dokud něco není perfektní, není možné to nikomu prezentovat. Podhodnocujeme sebe a svou práci, neznáme svou hodnotu a tím máme špatnou startovací pozici při vyjednávání – například o platu při nástupu do zaměstnání. Slyšely jste někdy na přijímacím pohovoru otázku: „Jaká je vaše představa o platovém ohodnocení?"

Určitě ano. A řekly jste vždy cifru, která by dané pozici odpovídala, nebo jste sebe a svou práci podhodnotily, mnohdy až o několik desítek procent, protože jste se bály, že byste práci jinak nezískaly? Kvůli předsudkům, kterým čelíme a které přijímáme za své, ztrácíme sebevědomí, a kvůli tomu máme problém se prodat tak dobře, jak bychom mohly.

Jak z toho ven?

Je potřeba se pořádně poznat. Poznat své silné stránky, ty budovat a posilovat, uvědomit si, že na pracovním trhu mám stejnou hodnotu jako muž. Musíme si uvědomit, co nebo kdo nám brání v rozletu. Taky je potřeba nedělat to, co my ženy máme velmi v oblibě. Nedomýšlet si. Netrápit se tím, jestli nás někdo bude odsuzovat, že pracujeme s malým dítětem. Zaprvé: nikdo na to nemá právo. Zadruhé: pokud s tím má někdo problém, je to pouze jeho problém, ne váš. A zatřetí: nikdo jiný než my samy náš život nežije. A nesrovnávejte se. S nikým a nikdy. Stejně jako není dobré srovnávat děti (že tohle již sedí, chodí, mluví, je bez plen apod.), nesrovnávejte se s jinými ženami.

A zkuste si položit otázku, co pro vás znamená být úspěšná. Budeme se tomu věnovat příště .

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

no jo

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 5. 1. 2017

Každý to má nastavené jinak. Dnešní doba nám dává možnost už nebýt "jen" ženou u plotny. Někomu to ale vyhovuje, není na tom nic špatného

Odpovědět
Tereza Melišová
Tereza Melišová 6. 1. 2017

Absolutně nesoudím ani jednu věc - v žádném případě. Spíše chci říct, že nikdo soudit nemá. Jsem máma malého dítěte a pracuji - jsem proto špatná matka? Pro někoho ano. Ale kdo má právo to hodnotit?

Jana7
Jana7 4. 1. 2017

znám několik takových, žena má mít lajnu od plotny k posteli, dnes jsou sami oni a lajna

Odpovědět
avatar
Petra Schäferová 4. 1. 2017

Já si připadåm úspesna v okamziku kdy jsem spokojena s tim co delam....prace/rodina a vse je v souladu.

Odpovědět
Tereza Melišová
Tereza Melišová 6. 1. 2017

to je super

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 404
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.