Většina žen se těší na mateřství, na to, jak bude pečovat o miminko, vychovávat své dítě a rozvíjet vztah s dospívajícím synem nebo dcerou. Lidé na celém světě věří, že rodičovství je část života, která jim přinese největší uspokojení. Je sice dobré, že si tolik matek zakládá na silném poutu k dítěti, ale přechod na rodičovství silně ovlivní jejich manželství a celkovou spokojenost – bohužel ne k lepšímu.


Jak narůstá matčino spojení s dítětem, je velmi pravděpodobné, že se její ostatní vztahy začnou zhoršovat. Profesor psychologie Matthew D. Johnson zkoumal psychologické důsledky a zde jsou jeho závěry:
 Cesta vede pouze dolů?
Když se lidé berou, jsou obvykle zamilovaní a šťastní, že do toho praštili. Později se jejich vztah začne měnit. V průměru lze říci, že spokojenost manželů s jejich manželstvím klesá během prvních let manželství, a pokud je nespokojenost obzvláště velká, může dojít k rozvodu. Láska se začíná vytrácet… A to ještě předtím, než začnou brát v potaz, že je na čase koupit novou dětskou sedačku do auta nebo plínky.
Po dobu asi 30 let vědci zkoumali, jaký vliv mají děti na manželství, a výsledky jsou zcela průkazné: vztah mezi manžely se začne zhoršovat, jakmile přijdou děti.  
Porovnáním párů s dětmi i bez dětí badatelé zjistili, že míra nespokojenosti ve vztahu je téměř dvojnásobná pro páry, které mají děti, než pro bezdětné páry. V případě, že je těhotenství neplánované, mohou rodiče zažít ještě větší negativní dopad na jejich vztah.
Ironií je, že s tím, jak klesá manželská spokojenost novopečených rodičů, tím se snižuje i pravděpodobnost, že se rozvedou – takže se oba cítí ve vztahu mizerně.
Ještě horší je, že pokles manželské spokojenosti pravděpodobně povede ke změně obecného štěstí, protože největším indikátorem celkové životní spokojenosti je spokojenost s partnerem.


Mnoho mladých párů si myslí, že když budou mít děti, tak je to ještě více sblíží, nebo to přinejmenším zabrání manželským potížím. To je však mýtus, který je vžitý mezi mladými a zamilovanými páry.
 Z milenců se stávají rodiče
Je jasné, že s příchodem dítěte se změní dynamika rodiny. Rodiče jsou vůči sobě odtažitější a věcnější. Běžné záležitosti, jako je krmení dětí, koupání a oblékání, vyžadují čas a energii. Ve snaze udržet rodinu v chodu rodiče diskutují o praktických věcech, místo toho, aby se bavili o nejrůznějších novinkách či o svých názorech na společenské dění. Místo toho, aby se jeden druhého zeptal na to, jaký prožil den, zabývají se plínkami a hovoří hlavně o dítěti.
Tyto změny mohou být hluboké. Dokonce i u párů stejného pohlaví příchod dítěte  znamená menší spokojenost ve vztahu a méně sexu. Kromě sexuální intimity odpadají i různé drobnosti, kterými se dříve snažili potěšit jeden druhého. Zamilované SMSky vystřídají zprávy, podobající se stvrzence za nákup. Zátěž s příchodem dětí se týká všech vztahů – nehledě na rodinný stav, genderovou orientaci nebo výši příjmu.
Nejvíce to odskáčou maminky
Není překvapením, že to jsou právě maminky, které nesou největší břímě… S největší pravděpodobností to jsou právě ženy, které jsou stále „v pohotovosti“, vstávají v noci k dětem, pečují o nemocné dítě, atd.
Novopečené maminky většinou nepracují, či pracují méně hodin, což vede k tomu, že jejich partneři mají pocit většího břemene, pokud jde o vydělávání peněz. Začíná se objevovat běžný vzorec – tj. tatínek začne trávit více času v práci, a na maminkách je, aby začaly zvládat více povinností doma. Oběma partnerům to přináší pocity frustrace, viny a strádání.
Novopečené maminky často hovoří o sociální izolaci, o tom, jak jim chybí přátelé a kolegové, a jak se jejich svět smršťuje. Všechny tyto změny mají zásadní a dlouhotrvající dopad na lidi kolem nich, včetně manželů.
Důsledky napětí ve vztahu mohou být vážné. Manželský stres je spojován s mnoha vážnými zdravotními problémy, příznaky deprese a dalšími duševními potížemi. 

 

Světlo na konci tunelu?
Pokud má příchod dětí tak tvrdý dopad na manželství, jak se změní manželství po odchodu dětí? Některá manželství se zlepší, jakmile děti opustí hnízdo. V ostatních případech manželé zjistí, že mají jen málo společných zájmů, a že už je nic nedrží pohromadě. 
Navzdory žalostnému obrazu mateřství, jak nám jej vykreslují badatelé, většina matek (a otců) přesto hodnotí rodičovství jako jejich největší radost. Podobně jako při porodu, kdy se téměř všechny matky domnívají, že bolest a utrpení stály za to, většina matek se domnívá, že odměna, spočívající v tom, že vidí své děti vyrůstat, stojí za cenu narušení jejich romantických vztahů.
 
Zdroj: theconversation.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account