Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 30. 10. 2017
Líbí se mi

Výběr střední školy. Kdy je to včas?

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 30. 10. 2017
Líbí se mi
Výběr střední školy. Kdy je to včas?

Výběr střední školy. Kdy je to včas?

Chci se s Vámi podělit o svůj osobní příběh.

Když jsem loni zakládala projekt Smart Course, hlavním důvodem byl můj starší syn a moje touha rozvíjet smysluplnou věc. Když Filip šel do 1. třídy, jeho první školní den na ZŠ začal u zástupce ředitelky. Ne, není problémové dítě. Jen s kamarádem ze školky nepochopili, že rolí paní učitelky není s nimi hrát, ale učit je, že ve škole je jiná disciplína než ve školce.

Co se tehdy stalo? Dva malí prckové se o přestávce schovali na záchodě za dveřmi a čekali, že je paní učitelka bude hledat a bude sranda. Jenže, paní učitelka s hrůzou běhala po škole, hledala dvě ztracené děti, za které nese zodpovědnost a na srandu a hru neměla ani pomyšlení.

Jak pak můžete potrestat děti za takový zločin? - Domluvou u zástupce ředitele.

Pochopili to tehdy ti dva kluci? - Samozřejmě že ne.

S prvním školním rokem začaly první kroužky. Co jen Filip neabsolvoval:

  • šachy a judo,
  • hru na kytaru a zábavnou chemii,
  • plavání a bowling,
  • počítače v moderní době a floorbal,
  • matematický kroužek,
  • lyžařský výcvik,
  • angličtinu a sebeobranu.

Jako každý rodič si říkáte, k čemu má vlohy, pozorujete a snažíte se pochopit, k čemu více tíhne, co rozvíjet, jaké aktivity zajistit. Na 1. stupni Filip často tvrdil, že chce být cukrářem, protože chce, aby lidé měli radost. Jenže vaření mu nic moc neříká

Patří totiž k většině dětí, kteří nemají výrazný talent, respektive on má talent, jen obvykle to za talent nepovažujeme. Je velmi komunikativní, citlivý, záleží mu na lidech, chce vědět, jak se cítí a chce, aby se cítili dobře. Vím, že je to dar. A teď si říkáte, ale jak se to dá spojit s budoucím povoláním. Co s tím? 

A včera se to stalo. Ve vichřici jsme jeli na jeho první pokus o něco, co ho může přivést k jeho budoucí profesi. Vybral si to sám, strašně se těšil. Celou cestu autem do Brna jsem poslouchala nářek táty (Filip je ve střídavé péči), že ve škole mu to jde od devíti k pěti, že je neustále v mobilu, že programování CNC strojů by byl dobrý job, ale vždyť on k ničemu nejeví zájem, u ničeho nevydrží… Kývala jsem, ale myšlenkami jsem byla v Brně, na ZŠ Vedlejší, kam jsem měli namířeno.

Když jsem Filipa viděla na plátně v krátkém filmu, který jeho filmová třída natočila v rámci podzimního programu Ambroziády, sotva jsem udržela slzy. Ne, nebylo to proto, že jsem v něm viděla talent a budoucí vycházející hvězdu, ani ne proto že se "konečně našel" (popravdě se jeho volba může několikrát měnit a upřesňovat). 

Včera jsem cítila, že ve své rodičovské roli zažívám první úspěchy – první úspěchy mého syna na cestě k jeho samostatnosti a dospělosti navzdory ředitelským dutkám, pokárání učitelky matematiky, komunikačním problémům s třídní učitelkou na prvním stupni, vlastním pochybnostem a začínající pubertě. Věřím v jeho schopnosti, pomáhám mu hledat jeho poslání a stojím při něm. Včera v těch dramatických podmínkách venku jsme objevili to nejdůležitější - jeho zájem a motivaci. Víme, že v průběhu dalších dvou let máme dost času dotáhnout průměr, předměty, které  mu v kontextu jeho zájmu budou dávat mnohem větší smysl a vybrat školu, která mu pomůže jeho vlohy a zájmy přetvořit v kompetence. 

A to je odpověď na otázku, kterou jsem položila na začátku.S přáním vědomých voleb,

Kateřina Málková
zakladatelka Smart Course ČR
kariérový kouč a trenér

 

Na našich kurzech Vědomé volby povolání >> hledáme talenty, zájmy a vlohy, které mladý člověk chce rozvíjet v profesním směru a teprve potom hledáme vhodnou školu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
avatar

Právě toto jsme doma řešili docela nedávno. Dcera se nakonec rozhodla jít na hotelovku. Snad se jí povede udělat přijímačky. Myslím si ale, že díky https://www.to-das.cz/ by to zvládnout mohla.

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 12. 3. 2020

Věřím, že se to podaří jak vaší dceři, ale také i vašemu projektu

Amanda
Amanda 31. 10. 2017

Odpovědět
HaHaHanka
HaHaHanka 30. 10. 2017

tak, tak vychovat děti dá práci, taky řešíme kam dát dceru

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 2. 11. 2017

Na střední? A co ona sama o tom myslí?

HaHaHanka
HaHaHanka 3. 11. 2017

dcera chce gymnázium, má dobré známky a pohodovou povahu, takže asi dobrá volba, za další 4 roky už asi bude vědět kam dál

hudlenka
hudlenka 30. 10. 2017

Dá to práci, aby z našich dětí něco bylo.... moje dcerka nechtěla jít na gymnázium a šla tam, přijímačky udělala na 1. místě. Pak chtěla jít na biologii na VŠ, ale nakonec skončila na ČZU v Praze, už má 11 let po promoci a v té škole je dodnes Jsem na ni pyšná, moc pyšná

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 2. 11. 2017

Je to skvělé

KamilaK
KamilaK 4. 11. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 093
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.