Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 19. 3. 2019
Líbí se mi

Výběr povolání pro generaci "Z"

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 19. 3. 2019
Líbí se mi
Výběr povolání pro generaci "Z"

Výběr povolání pro generaci "Z"

Říká se, že v životě se plní to, co si dovedeme představit a co si dovolíme.

Vědomě nebo nevědomky k tomu směřujeme, realizujeme určité scénáře, které jsme odkoukali, o kterých jsme přečetli, uslyšeli nebo vymysleli. Stává se často, že i v důležitých otázkách se rozhodujeme impulsivně, a také se stává, že dobrým lidem se nedějí moc hezké věci. Nezamilujeme se do reálného člověka, ale do své představy, jdeme do práce, která se nabídne, nezvažujeme jiné varianty, často si prostě nevěříme. A vůbec nezáleží na tom, jaké barvy byl vysokoškolský diplom.

Každý den si opakujeme sebenaplňující proroctví, a pokud všechno jde tak, jak má, jsme se svým životem spokojení. Ale když se něco pokazí, ptáme se „Proč?“, „Kdo nebo co za to může?“ nebo „Jak to opravit?“

Když jsem fakticky uprostřed svého života teprve začínala práci s teenagery, jako mnoho dospělých i já jsem se snažila je varovat před „budoucím“ vyhořením, ochránit před „budoucími“ neúspěchy nebo připravit k „budoucímu“ trhu práce. Ale ve skutečnosti ten cíl je úplně jiný.

Práce s mládeží je velmi vysvobozující. Jsou plní energie a neuvěřitelných nápadů. Potřebují prostor pro jejich realizaci. Samozřejmě že potřebují získat znalosti a nějaké návyky, které jím v budoucnu jednoznačně prospějí. Například, práci v týmu, efektivní komunikaci, konstruktivním diskuzím. To, čemu se ve škole při frontální výuce nenaučí.

 

Ve své podstatě výběr povolání v 8. třídě není úplně o výběru profese, i když samozřejmě pro polovinu žáků bude důležité si vybrat školu velmi prakticky, takovou, která jím dá určitou specializaci a možnosti uplatnění. (Další polovina zamíří na vysoké školy.)

Dnešní 13 – 18letí jsou velmi zajímavou generací. To, co opravdu potřebují, jsou pozitivní zkušenosti, pozitivní zpětná vazba, zajímavé a reálné příběhy dosažitelných dospělých, pochopení toho, že „můžeš více, než si myslíš“.

Jsou narození do komplikovaného prostředí, které je přehlcené různými podněty. Proto jedním z nejdůležitějších návyků, který fakt potřebují, je schopnost udržet pozornost, potřeba mít jasné hodnotové filtry, uvědomění si svých schopností a akceschopnost.

Stručně právě o tom jsou všechny naše programy. A pro ty, kdo z nějakého důvodu nechce nebo nemůže se zúčastnit osobních setkání, připravuji video kurz, který je super i pro plaché teenagery.

 

Ukáže, jak si vybírat povolání, jak o tom uvažovat a v důležitých okamžicích svého života vybírat pro sebe to nejlepší. Říkám tomu pozitivní zodpovědnost.

-

Do 28. února za absolutně symbolickou zavádějící cenu. Připojte se tady https://goo.gl/XtebkQ

Kateřina Málková

(Foto Crystal Shaw on Unsplash)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 221
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.